Будь-яке підприємство, установа чи організація, що використовують у своїй діяльності найману працю робітників, повинні передбачити порядок та основні правила взаємодії між підприємством і залученими робітниками. Для цього в компаніях розробляють та затверджують локальні нормативні акти з охорони праці. При підготовці будь-якого документа, а особливо документа з ОП, головне — дотриматися юридичних норм та чинного законодавства.
Повний перелік документів з охорони праці, які мають бути на підприємстві
Загалом документи з охорони праці регламентують питання, пов’язані зі збереженням життя, здоров’я і працездатності людини під час трудової діяльності. Серед них можна виділити такі групи документів:
Відповідальними за розробку та затвердження основних документів з охорони праці є роботодавці. Однак потрібно пам’ятати, що перелік документів з охорони праці для малого підприємства і великого можуть різнитися. Наприклад, на підприємстві, де працює 50 і більше осіб, роботодавець відповідним наказом має створити службу охорони праці. На малому підприємстві виконання функцій служби охорони праці може забезпечити і один працівник. Відповідно, залежно від ситуації на підприємствах будуть розроблятися різні документи з охорони праці.
Дізнайтеся, які основні організаційно-розпорядчі документи з пожежної безпеки мають бути на підприємстві
2020 рік вніс свої корективи у створення безпечних умов праці та оформлення взаємовідносин між роботодавцем та працівниками. У зв’язку з поширенням COVID-19 та запровадженням в Україні карантину на багатьох підприємствах відбулися зміни в організації роботи. Скорочення, переведення на дистанційну форму роботи, оформлення відпустки за власний рахунок — все це потребує належного документального супроводу. Скачайте зразки документів, які у 2021 році допоможуть правильно організувати діяльність підприємства під час карантину.
Центральним документом, що встановлює виробничі та соціальні взаємовідносини між роботодавцем та персоналом, є колективний договір. Питання охорони праці у колективному договорі унормовують Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356‑XII та Закон про охорону праці.
Предметом регулювання колективного договору є визначення соціальних і трудових прав та обов’язків між роботодавцями і працівниками. Сторони можуть на власний розсуд передбачити в колективному договорі ті питання, які вважають необхідними.
Зокрема, у колдоговорі сторони передбачають забезпечення працівникам соціальних гарантій у галузі ОП на рівні, не нижчому за передбачений законодавством, їхні обов’язки, а також комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення наявного рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання, аваріям і пожежам, визначають обсяги та джерела фінансування зазначених заходів.
Положення про службу охорони праці на підприємстві регламентує структуру служби охорони праці, організацію її роботи, завдання та функції, права та відповідальність працівників СОП. Зразок Положення розроблено на основі Закону України «Про охорону праці» та Типового положення «Про службу охорони праці», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 15.11.2004 № 255.
Вища школа Охорони праці запрошує на навчання!
На основі Типового положення про навчання з питань охорони праці на підприємстві розробляють і затверджують відповідний локальний документ — Положення про навчання і перевірку знань з питань охорони праці на підприємстві. У ньому визначають порядок організації та проведення інструктажів, навчання (спеціального навчання), перевірки знань працівників з охорони праці, допуску до робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві. При розробленні Положення потрібно враховувати специфіку виробництва та вимоги галузевих і міжгалузевих НПАОП.
Атестація робочих місць проводиться на підприємствах і в організаціях незалежно від форм господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Щоб організувати атестацію видається наказ про проведення атестації робочих місць.
За результатами атестації видається наказ про результати атестації робочих місць.
Як додаток до наказу про проведення атестації робочих місць за умовами праці оформлюють графік проведення атестації робочих місць. Графік складає голова комісії з атестації. У ньому зазначають осіб — членів атестаційної комісії, відповідальних за кожен напрям роботи з атестації, та терміни виконання цих робіт.
Для організації роботи служби охорони праці на підприємстві необхідно видати комплексний наказ про створення служби охорони праці на підприємстві.
Забезпечення на підприємстві належних умов праці залежить від фінансування витрат на охорону праці, яке здійснює роботодавець. Щороку витрати на цю сферу відображають у комплексних заходах з охорони праці, безпосередню участь у розробленні яких беруть спеціалісти з ОП.
Якщо на підприємстві стався нещасний випадок, що не підлягає спеціальному розслідуванню, роботодавець зобов’язаний створити комісію, яка проведе його розслідування. Наводимо зразок наказу про створення комісії з розслідування нещасних випадків.
Керівник підприємства зобов’язаний призначити відповідального за пожежну безпеку на підприємстві та закріпити цей обов’язок у локальних актах підприємства. Кандидатура відповідальної особи затверджується наказом або розпорядженням директора. Працівника, який виконуватиме такі обов’язки, в обов’язковому порядку мають ознайомити з наказом під підпис.
На великих підприємствах додатково призначаються відповідальні особи за протипожежну безпеку в окремих підрозділах компанії, що дозволяє більш ефективно підійти до процесу управління. Пропонуємо ознайомитись із зразком наказу про призначення відповідального за пожежну безпеку.
Чинним документом, що регулює у 2021 році норми видачі спецодягу працівникам є Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам загальних професій різних галузей промисловості, затверджені наказом Держгірпромнагляду України від 29.05.09 № 62. У документі визначено види і строки носіння (використання) спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, необхідних працівникам для виконання виробничого процесу.
Новий онлайн-сервіс: Норми безплатної видачі ЗІЗ
Роботодавець зобов’язаний забезпечити спецодягом працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці. Для цього він видає наказ про забезпечення працівників спецодягом.
Наказ про призначення відповідального за електрогосподарство передбачає, що особа, яка призначається на цю посаду має відповідати певним вимогам: мати відповідну групу з електробезпеки, вищу освіту енергетичного напряму та необхідний стаж роботи за цією спеціальністю.
Насамперед це стосується споживачів з електроустановками І-ої категорії надійності електропостачання. Тому під час призначення відповідального за електрогосподарство потрібно враховувати досвід роботи працівника та його освітній рівень.
Інструктажі з ОП на підприємстві проводять відповідно до вимог Типового положення про навчання і перевірку знань з охорони праці № 15 від 26.01.2005. Тому наказ про проведення інструктажів з охорони праці на підприємстві видають з посиланням на цей нормативний документ.
Питання безпеки праці надзвичайно важливе у діяльності школи. Директор навчального закладу відповідає за створення безпечних умов навчально-виховного процесу згідно з чинним законодавством. Він організовує роботу щодо розроблення та періодичного перегляду інструкцій з ОП для працівників школи. Для їх затвердження директор школи видає наказ про затвердження інструкцій з охорони праці.
Перевірте документацію з охорони праці на своєму підприємстві за чеклістом!
Суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом. Перш ніж подавати звіти з охорони праці, перевірте, чи використовуєте ви чинні форми державних статистичних спостережень.
Ознайомтеся з інструкціями та журналами з ОП, розміщеними на нашому порталі.
Згідно з пп. 3.13 та 3.14 глави 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці особам, які під час перевірки знань з охорони праці виявили задовільні результати, видається посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці. У посвідченні стисло зазначають перелік НПАОП, з яких працівник пройшов перевірку знань.
Якщо працівники проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці на своєму підприємстві, видавати посвідчення в обов’язковому порядку потрібно лише тим, хто виконує роботи підвищеної небезпеки.
Чи проводити повторне навчання та перевірку знань новоприйнятого працівника
Важливою стадією забезпечення процесу навчання з питань охорони праці на підприємстві є етап перевірки знань працівників. З цією метою на підприємстві створюється комісія з перевірки знань з питань охорони праці, склад якої затверджується наказом роботодавця.
Право на щорічну основну відпустку мають усі працівники, котрі працюють за трудовим договором. Наприкінці кожного року потрібно скласти графік відпусток на наступний рік. Наказ про затвердження графіка відпусток підписує директор підприємства.
Керівник підприємства, де існує підвищений ризик для здоров’я працівників, після атестації робочих місць видає наказ, яким затверджує перелік шкідливих робіт і розмір доплат за них. Скачайте зразок такого документа.
З метою забезпечення належних умов праці найманих працівників та ефективного функціонування системи охорони праці керівник підприємства видає наказ про затвердження положення про систему управління охороною праці. Скачайте зразок наказу, розроблений нашим експертом.
На підприємстві, де працює 50 і більше осіб, роботодавець має створити службу охорони праці та призначити посадових осіб, які забезпечуватимуть вирішення питань охорони праці. Враховуючи специфіку конкретного підприємства, виконання функцій служби охорони праці може забезпечити і один працівник, без створення окремого спеціалізованого структурного підрозділу. Як правильно допустити до роботи такого фахівця.
Зверніть увагу! Зразки документів з охорони праці, наведені у статті, за потреби можна адаптувати до особливостей вашого підприємства.