Направлення на попередній медогляд із затримкою

23 вересня 2021
105
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи можна відправити працівника на попередній медичний огляд, якщо він пропрацював на робочому місці два місяці з дня, коли його прийняли на роботу?

Відповідь

Роботодавець зобов’язаний за власні кошти організувати попередній (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічний обов’язковий медичний огляд осіб віком до 21 року. На це вказує стаття 169 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Як організувати медичні огляди працівників

Як проводити медогляди, визначає Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Попередній медичний огляд проводять під час прийняття на роботу з метою:

  • визначити стан здоров’я працівника, зареєструвати вихідні об’єктивні показники здоров’я та можливості виконувати без погіршення стану здоров’я професійні обов’язки в умовах дії конкретних шкідливих і небезпечних чинників виробничого середовища та трудового процесу;
  • виявити професійні захворювання (отруєння), що виникли раніше під час роботи на попередніх виробництвах, та запобігати виробничо зумовленим і професійним захворюванням (отруєнням).

Із громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я, укладати трудовий договір заборонено. Підстава — стаття 24 КЗпП.

Тобто якщо працівника прийняли на роботу без проходження попереднього медогляду, це є порушенням чинного законодавства, зокрема й законодавства про працю.

Щоб уникнути можливих фінансових санкцій, передбачених статтею 265 КЗпП, такого працівника необхідно направити на медогляд.

Зверніть увагу: сплата штрафу не звільняє від усунення порушення законодавства про працю.