Якою має бути мова листування на підприємстві

5 серпня 2021
79
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи не буде порушенням Закону про мову, якщо в електронному листі підпис (прізвище, ім’я, назву посади, відділу, за потреби — інше) вказуємо тільки російською мовою? Листуємося як на підприємстві, так і за його межами. Чи обов’язково листуватися державною мовою?

Відповідь

Обов’язково використовуйте українську мову, якщо листуєтеся:

  • з органами держвлади;
  • органами місцевого самоврядування;
  • підприємствами, установами та організаціями державної і комунальної форм власності.

Так скеровує частина перша статті 37 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII (далі — Закон про мову).

Яка документація СОП має бути на підприємстві

Недотримання цієї вимоги можна трактувати як «інші порушення Закону про мову щодо порядку застосування державної мови». За це передбачено штраф у розмірі 200—300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Підстава — частина четверта статті 18852 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП).

Листування на підприємстві: українською і не тільки Скачуйте журнал обліку видачі інструкцій з охорони праці

Зауважте, що цей штраф запрацює лише з 16.07.2022. Саме тоді в КпАП з’явиться стаття 18852.

Відповідальності за листування підприємств приватної сфери між собою мовою, відмінною від державної, законодавство не передбачає.

Водночас немає заборони для юридичних осіб використовувати іншу мову одночасно з державною. Тож доцільно скласти підпис так, щоб спершу була інформація українською мовою, а потім іноземною мовою, прийнятною для більшості ваших адресатів.