Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення?

25 березня 2021
494
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування фахівці Держпраці виявили порушення законодавства про працю. Посадові особи об’єкта відвідування негайно відреагували й усунули його ще під час перевірки. Чи потрібно платити штраф у такому випадку підприємству?

Відповідь

Складення акта інспекційного відвідування, припису та прийняття рішень за результатами перевірки регламентує Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.

Що перевіряє інспектор Держпраці

У нормативному документі виокремлено лише один тип порушень, у випадку яких заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування. Це використання праці неоформлених працівників (п. 25 Порядку).

Зазначимо, згідно з КУпАП, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн).

Водночас оскаржити припис Держпраці або вимогу інспектора праці можна (відповідно у десятиденний або одноденний строк з дати їх отримання) до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці. Їхнє рішення, своєю чергою, можна оскаржити до Голови або заступника Голови Держпраці.

Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги інспектора праці.