Хто має отримати невиплачену за життя працівника зарплату

11 лютого 2021
1612
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Працівник помер. Кому підприємство має виплатити його зарплату?

Відповідь

Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності — входять до складу спадщини (ч. 1 ст. 1227 Цивільного Кодексу України).

Отже, невиплачену за життя зарплату працівника за вимогами ЦКУ треба виплатити членам його сім’ї.

Як розслідувати нещасний випадок на виробництві. Зразки документів

Згідно з положеннями Сімейного кодексу (ст. 3), сім’ю складають особи, які одночасно:

  • спільно проживають;
  • пов’язані спільним побутом;
  • мають взаємні права та обов’язки.

При цьому член сім’ї померлого повинен написати заяву на виплату та надати такі підтвердні документи:

  • копії свідоцтва про смерть працівника або рішення суду;
  • документи, що підтверджують, що він був членом сім’ї померлого (копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження або усиновлення);
  • копії документів, які підтверджують факт спільного проживання, загального побуту, взаємних прав і обов’язків, кровного споріднення.

Судова практика визнає можливість виплати компенсації за невикористану відпустку членам сім’ї померлого, адже компенсація за невикористані дні відпустки входить до фонду додаткової заробітної плати (п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати).

Здебільшого судова практика вважає, що заробітну плату (зокрема і грошову компенсацію за невикористані померлим дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей) члени сім’ї померлого або оголошеного померлим можуть одержати відразу після відкриття спадщини (у день смерті, або в день, з якого особа оголошується померлою), а спадкоємці (не члени сім’ї) — у строк, установлений для прийняття спадщини, тобто через шість місяців з дати смерті. 

Якщо ж після смерті працівника спадкоємці не з’являються, слід надіслати на адресу померлого рекомендований лист, щоб повідомити про належні суми працівникові. Якщо й такі дії ні до чого не призвели, у роботодавця є два варіанти:

  • зберігати кошти, які належать працівникові, до появи спадкоємців. Списувати суму зарплати не можна;
  • звернутися до послуг нотаріуса. Установа як боржник може погасити свій борг шляхом внесення заробітної плати, що належить померлому, на депозит нотаріуса (ч. 1 ст. 537 ЦКУ, лист Мін’юсту від 12.03.2012 № 113-0-2-12/13.1). Підтверджує факт внесення коштів на депозит квитанція, яку нотаріус видає після того, як переконається у надходженні коштів на рахунок.

У випадку, якщо працівник помер, а його зарплату вже було зараховано на зарплатний рахунок, слід повідомити про смерть банк. Там, своєю чергою, мають закрити рахунок клієнта, щоб не допустити зняття грошей особами, які не мають на це права. Ці суми вже входять до складу спадщини померлого й будуть отримані членами сім’ї або іншими особами тільки після прийняття спадщини.

Джерело: Управління Держпраці у Кіровоградській області