Навчання та перевірка знань керівників структурних підрозділів, які використовують службові автомобілі

30 липня 2020
419
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи можна провести навчання і перевірку знань із питань охорони праці керівників структурних підрозділів, які використовують службові автомобілі, безпосередньо на підприємстві? Хто має проводити таким працівникам повторні інструктажі, якщо підрозділи розташовані в обласних центрах, а головний офіс — у Києві?

Відповідь

ДТП на службовому автоХто відшкодовуватиме збитки?


Роботи, пов’язані з управлінням наземним транспортом, входять до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженого наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994 № 263/121.

Працівники, зайняті на роботах із підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити коштом роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. На це вказує стаття 18 Закону про охорону праці.

Без спеціального навчання допускати працівників до керування службовими автомобілями не можна.

Як організувати безпечні умови праці водіям під час карантину

Навчання і перевірку знань із питань охорони праці працівників, які організовують або виконують роботи на автомобільному транспорті підприємства, проводять відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (НПАОП 0.00-4.12-05).

Спеціальне навчання можна проводити як безпосередньо на підприємстві, так і в навчальному центрі.

Перевірку знань із питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснює комісія підприємства. Якщо навчання проводили у навчальному центрі, перевірку знань здійснює комісія відповідного територіального органу Держпраці за участю профспілок.

Підстава — пункти 4.2, 4.4 НПАОП 0.00-4.12-05.

НПАОП 0.00-4.12-05 також передбачає навчання і в галузевих навчальних центрах. Перевірку знань у цьому випадку проводить комісія, створена наказом вищого органу (п. 5.3).

Окрім спеціального навчання та перевірки знань із питань охорони праці, працівникам, які керуватимуть службовим транспортом підприємства, необхідно провести стажування і відповідні інструктажі з безпеки руху. Підстава — Порядок проведення інструктажів та стажування водіїв колісних транспортних засобів, затверджений наказом Мінтрансзв’язку від 05.08.2008 № 975.

Інструктажі з охорони праці на робочому місці має проводити посадова особа, визначена наказом керівника підприємства, яка пройшла навчання та перевірку знань із питань охорони праці.