Доплати працівникам, які використовують у роботі дезінфекційні засоби

7 червня 2019
610
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Які доплати мають бути встановлені працівникам, які використовують у роботі дезінфекційні засоби, а також зайнятим прибиранням туалетів?

Відповідь

Інструкція під час роботи з дезінфекційними хімічними засобами

Оплата праці працівників здійснюється за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу (тарифної ставки, посадового окладу), або залежно від виконання норм виробітку і відрядних розцінок з урахуванням підвищень, доплат та надбавок, передбачених чинним законодавством.

Відповідно, якщо працівник виконав місячну норму праці, йому мають нарахувати заробітну плату з урахуванням різних її складових, передбачених умовами оплати праці, не нижче розміру мінімальної заробітної плати. Водночас законом «Про оплату праці» встановлений перелік виплат, які при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються. Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, в нічний та надурочний час, роз'їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Постановою КМУ від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» передбачена виплата працівникам за використання в роботі дезінфекційних засобів, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, — у розмірі 10 відсотків посадового (місячного) окладу.

Перевірте свої знання

Доплати працівникам, які використовують у роботі дезінфекційні засоби
Тест на тему:«Безпечне використання дезінфекційних засобів на виробництві»
Який документ підприємства визначає перелік робіт, при яких видають змивальні та знешкоджувальні засоби?

За використання дезінфекційних засобів працівникам передбачена доплата. На виконання наведеної вище постанови видані такі накази:

  • Міністерства освіти і науки — № 557 від 26.09.2005;
  • Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства охорони здоров’я — № 308/519 від 05.10.2005;
  • Міністерства у справах молоді та спорту — № 2097 від 23.09.2005;
  • Міністерства культури і туризму — № 745 від 18.10.2005.

У них теж зазначені вимоги в межах фонду оплати праці встановлювати ці доплати. Конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється вказана доплата, має визначатись у колективному договорі, а виконання таких робіт повинно бути передбачено в посадових обов’язках працівників. 

На практиці трапляються випадки встановлення таких доплат у розмірі 5%, що порушує вимоги наведених вище нормативних документів. Інколи виникають спірні питання, пов’язані з тривалістю роботи з дезінфікційними засобами. З приводу цього є роз’яснення МОЗ України за погодженням з Мінпраці — лист від 01.09.2006 № 10.03.67 /1574, у якому зазначено, що такі доплати встановлюються незалежно від часу роботи з цими засобами.

Доплата в розмірі 10% посадового (місячного) окладу (тарифної ставки) працівникам, які використовують у роботі дезінфікціні засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, нараховується понад розмір мінімальної заробітної плати. Це одна і та ж доплата, яка встановлюється працівникам за переліком посад, затвердженим колективним договором закладу, в межах коштів, передбачених на оплату праці у кошторисі, якщо виконання цих робіт включено до посадових обов’язків працівників. Водночас посадовими обов’язками може бути передбачено виконання певних видів робіт з використанням дезінфекційних засобів, або робота з прибирання туалетів з використанням дезінфекційних засобів, або просто прибирання туалетів.

Джерело: Управління Держпраці у Кіровоградській області