Охорона праці під час весняно-польових робіт

22 квітня 2019
431
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Яких вимог з охорони праці потрібно дотримуватися, щоб уникнути нещасних випадків під час весняно-польових робіт?

Відповідь

Розпочинається підготовка сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт. У цей період роботодавцям, керівникам сільгосппідприємств, головам фермерських господарств, інженерам з охорони праці необхідно посилити профілактичну роботу, спрямовану на запобігання виробничого травматизму.

Пам’ятайте!

Весняно-польові роботи мають бути організовані згідно з Правилами з охорони праці у сільськогосподарському виробництві, затвердженими наказом Мінсоцполітики від 29.08.2018 № 1240, та вимогами інших нормативно-правових актів з охорони праці.

Скачайте Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2019

Зокрема, відповідальним за охорону праці особам необхідно:

 • організувати навчання безпечним методам роботи;
 • провести інструктажі з охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на виробничих процесах;
 • забезпечити працівників спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння;
 • відвести місце для відпочинку, споживання їжі та куріння;
 • не допускати до роботи осіб, які не пройшли медичний огляд;
 • не допускати до роботи хворих, перевтомлених осіб, або тих, хто перебуває у нетверезому стані, чи тих, хто не пройшов інструктаж з охорони праці;
 • провести заходи щодо зміцнення трудової та виробничої дисципліни;
 • для виконання технологічних процесів не допускати машини і обладнання, які мають технічні несправності;
 • заміняти, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені, або встановлені на підставки, робочі органи;
 • не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;
 • під час агрегатування трактора з причіпними машинами необхідно зашплінтувати з’єднувальний пристрій. Агрегати, до складу яких входять причіпні машини, з робочим місцем, обладнати двосторонньою сигналізацією;
 • причепи до трактора і навіска сільськогосподарських машин повинні виконуватись особами, які обслуговують цю машину, із застосуванням інструменту підйомних пристосувань, які гарантують безпечне виконання операцій.

День охорони праці 2019

Охорона праці під час весняно-польових робіт
СкачайтеПлан заходів
28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Якій темі він буде присвячений у цьому році?

При підготовці поля до посіву потрібно:

 • вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди;
 • проробити контрольні борозни;
 • відбити поворотні смуги;
 • позначити місця для відпочинку.

Причіп та навіску машин і обладнання на трактор необхідно виконувати удвох. Робітник, який здійснює зчіпку (навіску), не повинен стояти на шляху руху трактора до машин, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста. Тракторист повинен вести трактор на пониженій передачі, на малих обертах двигуна, без ривків, слідкувати за процесом зчіпки і весь час тримати ногу на педалі головної муфти зчеплення. З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і виключеній передачі.

Сівалки і посадкові машини повинні мати:

 • перила за спиною сівальника — на висоті 1 м, якщо причіплені борони котки, шлейфи тощо;
 • захисні огородження зубчатих і ланцюгових передач;
 • пристосування для очищення робочих органів;
 • двосторонню сигналізацію.

Перевірте свої знання з охорони праці

Завантаження сівалок посівним матеріалом та добривами повинне виконуватись тільки за допомогою механічної заправки.

При застосуванні гербіцидів та пестицидів для оброблення безпосередньо в полі необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, у подальшому витримати карантинні строки, встановлені на певний вид пестицидів.

Охорона праці під час весняно-польових робіт Як безпечно використовувати пестициди й агрохімікати

На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Обслуговування одним працівником більше однієї сівалки забороняється. Сівальник під час виконання робіт повинен бути одягнений у спецодяг, спецвзуття, використовувати ЗІЗ (захисні окуляри і респіратор).

Зверніть увагу!

Не можна застосовувати працю осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах та на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Також забороняється залучати неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Необхідною умовою успішного проведення комплексу весняно-польових робіт та збереження людського життя є створення керівниками сільськогосподарських формувань безпечних умов праці для найманих працівників, здійснення належного контролю за підлеглими та суворе дотримання працівниками трудової й виробничої дисципліни, правил охорони праці, правил пожежної безпеки.

Джерело інформації: управління Держпраці у Волинській області