Порядок працевлаштування неповнолітніх

15 квітня 2019
340
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи має право роботодавець офіційно працевлаштувати неповнолітню особу?

Відповідь

Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю, зокрема ст.ст. 187-200 Кодексу законів про працю.

Згідно з вимогами Кодексу законів про працю України неповнолітні працівники в трудових правовідносинах прирівнюються в правах до повнолітніх, а у сфері охорони праці, робочого часу, відпусток і інших умов праці користуються пільгами.

Працевлаштування неповнолітніх відповідно до законодавства України про працю обов’язково здійснюється на підставі письмового трудового договору лише після попереднього медичного огляду. Надалі, до досягнення 21 року, неповнолітні щорічно підлягають обов’язковому медичному огляду.

Чи знаєте ви, як проводити медичні огляди працівників

Кодекс законів про працю не допускає прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Однак за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

Допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процес навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Працю неповнолітніх забороняється використовувати для виконання важких робіт і робіт зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Відповідно до законодавства України не допускається використання праці неповнолітніх у нічний час, понаднормово та у вихідні дні.

Відповідно до ст. 51 Кодексу законів про працю України скорочена тривалість робочого часу встановлюється: для працівників віком 16-18 років — 36 год на тиждень, для осіб віком 15-16 років (учнів віком 14-15 років, які працюють у період канікул) — 24 год на тиждень. При цьому заробітна плата неповнолітнім працівникам при скороченій тривалості роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості роботи.

Звільнення працівників, молодших 18 років, з ініціативи роботодавця допускається тільки за згодою служби у справах дітей.

Порядок працевлаштування неповнолітніх Зверніть увагу!

Батьки, а також службові особи мають право вимагати звільнення неповнолітнього, якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

Джерело: управління Держпраці у Полтавській області

Суміщення, сумісництво, підрядні відносини у сфері охорони праці

Порядок працевлаштування неповнолітніх
Ірина Шкарівськаадвокат, Київ