Запитання
Який розмір штрафу очікує на роботодавця, якщо він не подав до ДПС повідомлення про прийняття працівника на роботу?
Відповідь
Згідно з Кодексом законів про працю України подання до органів Державної податкової служби та її територіальних органів повідомлення про прийняття працівника на роботу — це одна з обов'язкових умов оформлення на роботу.
Як провести внутрішній аудит охорони праці
Отже, і відповідальність за неподання повідомлення до ДПС та її територіальних органів така ж, як за порушення законодавства про працю (тобто адміністративна та фінансова — штрафи за порушення).
У ст. 24 КЗпП зазначено:
«Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Так, якщо роботодавець лише не повідомив територіальний орган ДПС про прийняття працівника на роботу, а решту обов’язків виконав, то йому буде винесено припис. А ось уже в разі невиконання вимог цього припису керівник несе адміністративну відповідальність, — складається протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Максимальний штраф, передбачений за нього, — 1700 грн. У разі повторного порушення сума штрафу може сягнути 5 100 грн.

- Яка відповідальність чекає на порушників вимог з охорони праці
- Що робити, якщо кримінальне покарання за порушення законодавства про охорону праці неминуче
- Гарантії прав працівників на охорону праці під час укладання трудового договору
- Як має діяти СОП, якщо працівник порушує законодавство про охорону праці
Зауважимо, максимальне покарання за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод у діяльності цього органу (ст. 188-6 КУпАП) становить 1700 грн. Протокол про таке порушення не скеровується до суду, а розглядається інспектором.
Відповідно до КЗпП за неподання повідомлення до ДПС можуть застосовуватися санкції як за порушення інших вимог законодавства про працю. Суб’єкта господарювання можуть притягнути до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі однієї мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2021 року — 6000 грн).