Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Як оформляти трудові відносини, якщо директор і засновник — одна особа

  • 22 листопада 2018
  • 152

Запитання

Чи може засновник бути директором без укладання трудового договору?

Відповідь

Суть справи: підприємство (позивач) вважало неправомірним застосування органом Держпраці штрафу на підставі акта перевірки органу ДФС.

У період, який перевірявся, на підприємстві функції директора (зазначена посада передбачена штатним розписом) виконував один із його засновників. Під час аналізу статутів підприємства не було встановлено, що функції директора має право виконувати засновник підприємства.

Основним документом, що регламентує діяльність підприємства — статутом, не передбачено покладання обов’язків директора на засновника товариства, тим паче без нарахування заробітної плати. Тому контролюючий орган дійшов висновку, що засновник, перебуваючи на посаді директора, є найманим працівником та виконує трудову функцію без укладення трудового договору та отримання заробітної плати.
Під час судового засідання засновник також підтвердив, що не виконував обов’язки директора за трудовим договором, а тому йому не нараховувалася та не виплачувалася заробітна плата у період, який перевірявся. Також позивач вважає, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора є цивільно-правовими та не потребують оформлення шляхом укладання трудового договору.

Вирішуючи спір на користь позивача, суд вказав на рішення КСУ від 12.01.2010 р. № 1-рп/2010. У цьому документі зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2018

Відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору, є корпоративними, тобто цивільно-правовими. А отже відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.

Відповідний висновок наведено у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2018 р. у справі № 820/3159/18.

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати