Роль Держпраці у встановленні факту перебування у трудових відносинах

10 вересня 2018
495
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи входить до компетенції Держпраці встановлення факту перебування у трудових відносинах?

Відповідь

Якщо з моменту звільнення пройшов певний термін, спори щодо встановлення факту перебування у трудових правовідносинах належать до трудових спорів і розглядаються в порядку, визначеному у Кодексі Законів про Працю (далі – КЗпП).

Питання встановлення факту перебування у трудових відносинах не входить до компетенції Держпраці.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика

Відповідно до пп. 1 п. 13 Порядку здійснення державного конролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295, інспекторам праці забороняється бути посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду індивідуальних або колективних трудових спорів. Механізм поновлення порушених трудових прав працівників визначений главою XV КЗпП. Ця функція здійснюється комісіями по трудових спорах і судами.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. У звязку з наведеним вище для встановлення факту перебування працівника у трудових відносинах з відповідним суб’єктом господарювання необхідно звернутися до суду із заявою «Про встановлення факту перебування у трудових відносинах» як факту, що має юридичне значення.

Юридичний факт це передбачена правовою нормою певна конкретна обєктивна обставина, з настанням якої повязані виникнення, зміна або припинення правових відносин. Доказами у справі можуть бути пояснення сторін, третіх осіб, їхніх представників допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.

За інформацією ГУ Держпраці у Волинській області