Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Використання вахтового методу робіт на території населених пунктів

  • 29 червня 2018
  • 32

Запитання

Що заборонено в населених пунктах (у місті): використовувати вахтовий метод робіт чи влаштовувати вахтові містечка?

Відповідь

У пункті 4.8 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» заборонено використовувати вахтовий метод робіт на території населених пунктів. Відповідно, виникає питання: заборонено використовувати вахтовий метод робіт чи влаштовувати вахтові містечка в населених пунктах.

Вахтовий метод робіт не є відрядженням. Це особлива форма організації робіт, заснована на використанні праці працівників поза місцем їх постійного проживання, за умов, коли не можна забезпечити щоденне повернення працівників до місця постійного проживання. Базовим нормативним документом, який визначає, як використовувати вахтовий метод робіт на виробництві є спільна постанова Державного комітету СРСР із праці та соціальних питань, Секретаріату ВЦРПС і МОЗ СРСР «Про затвердження Основних положень про вахтовий метод організації робіт» від 31.12.1987 № 794/33-82. Є Положення про вахтовий метод організації робіт на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження (затверджене наказом Мінприроди від 24.07.2017 № 275). Вахтовий метод робіт використовують, коли виробничі об’єкти значно віддалені від місця розташування підприємства та коли звичайні методи виконання робіт недоцільні.

У цьому випадку на території населеного пункту використовувати вахтовий метод робіт неприпустимо. Адже належні санітарно-гігієнічні умови як для населеного пункту, так і для працівників, можуть забезпечити лише за проживання у приміщеннях житлової будівлі (готелі, гуртожитку, орендованому приміщенні тощо).

Рішення про введення вахтового методу організації робіт приймає керівник підприємства за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації та дозволом вищої організації на основі техніко-економічного обгрунтування в порівнянні з іншими методами проведення робіт.

Конкретні умови і порядок застосування вахтового методу організації праці та компенсації при його застосуванні обумовлює Положення про вахтовий метод організації роботи підприємства. Його затверджує керівник підприємства (вищої організації) та погоджує профспілковий орган. У документі визначають:

Це Положення разом із переліком посад і професій, які залучають до такого методу організації праці, може бути додатком до колективного договору. Працівникам, що залучені до вахтового методу організації праці, виплачують надбавки відповідно до постанови КМУ «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер» від 31.03.1999 № 490.

Спеціальне навчання працівників підприємства стороннім фахівцем за цивільно-правовим договором Організація планує запровадити вахтовий метод робіт. Дізнайтеся, як табелювати та оплачувати час перебування працівників у дорозі?

Працівників, які перебувають на вахті, забезпечують проживанням у спеціально обладнаному для цього місці. Для проживання осіб, залучених до вахти, можуть улаштовувати спеціальні вахтові містечка.

Найімовірніше, у п. 4.8 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 27.01.2009 № 45) йдеться про організацію вахтових містечок на території населених пунктів. Із цією метою у межах населеного пункту можуть орендувати приміщення з належними санітарно-гігієнічними умовами. Вахтові містечка улаштовують лише тоді, коли роботи проводять у польових умовах.

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати