text
Служба охорони праці

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки

  • 24 квітня 2018
  • 352

Запитання

Що розробляти — Інструкцію з охорони праці чи інструкцію з користування комп’ютером?

Відповідь

На підприємстві, де експлуатують електронно-обчислювальну техніку, мають розробляти інструкцію з охорони праці (відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9; НПАОП 0.00-4.15-98; п. 1.8 розд. І Правил № 65). Постає запитання: чи мають розробляти на підприємстві інструкцію з охорони праці для оператора (користувача) комп’ютерної техніки?

Відповісти однозначно не можна. Є відомчі інструкції, пов’язані з використанням ЕОМ на виробництві: наприклад, була Інструкція щодо користування персональним комп’ютером (затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 10.01.2004 № 1/04) та чинна Примірна інструкція з охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин (затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.09.2013 № 443).

ДСТУ не передбачають наявність для користувача комп’ютера інструкції з охорони праці під час роботи з ЕОМ. Вони передбачають інструкцію з експлуатування (користування) цією технікою.

Користувачі ЕОМ мають використовувати інструкцію з експлуатування, а для апаратури з під’єднанням з’єднувачем та призначеної для встановлення користувачем — інструкцію із встановлення (монтажу; п. 1.7.2 ДСТУ 4467-1:2005). Інструкція з охорони праці під час роботи з комп’ютером (комп’ютерною технікою) може бути як однією з інструкцій за видом робіт, якої має дотримуватися обслуговуючий персонал (обслуга) (прим. 3 до п. 1.7.2 ДСТУ 4467-1:2005).

Отже, інструкція з охорони праці для комп’ютерної техніки недоцільна з таких міркувань:

1. Сучасна ЕОМ є електротехнічним пристроєм загального призначення. Під час експлуатації ЕОМ найважливішим є питання електробезпеки. Тому інструкцією з охорони праці (поряд із інструкцією з пожежної безпеки та інструкцією з надання домедичної допомоги) має бути інструкція з електробезпеки. До неї варто включити вимоги електробезпеки під час експлуатації ЕОМ.

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки Чи знаєте ви, що нова редакція Положення про розробку інструкцій із охорони праці вже набрала чинності?

2. Робота на ЕОМ загального призначення не є роботою з підвищеною небезпекою. Програмне забезпечення не стосується теми охорони праці. Немає потреби визначати в інструкції з охорони праці вимоги щодо улаштування робочого місця користувача ЕОМ. Адже організувати робоче місце користувача ЕОМ зобов’язаний роботодавець. Він має інформувати працівника про умови праці, небезпечні і шкідливі виробничі фактори на його робочому місці, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах. Також роботодавець має провести відповідний інструктаж та навчання з питань охорони праці.

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки Дізнайтеся більше про те, як організувати безпечну експлуатацію ІТ-засобів

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль