Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Як підтвердити право медпрацівника на скорочену тривалість робочого тижня

  • 22 січня 2018
  • 208

Запитання

Чи потрібно проводити для медичних працівників атестацію робочих місць за шкідливі умови праці, щоб установити скорочений робочий тиждень?

Відповідь

Право на скорочену тривалість робочого тижня медичних працівників визначають за розділом 32 «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 163; далі — Перелік № 163).

За розділом 32 право на скорочену тривалість робочого тижня мають, зокрема, працівники, зайняті в інфекційних, туберкульозних (протитуберкульозних), психіатричних (психоневрологічних), наркологічних лікувально-профілактичних установах та закладах, відділеннях, палатах та кабінетах. Отже, напрям лікарні не має значення.

Як підтвердити право медпрацівника на скорочену тривалість робочого тижня? Читайте також: Скорочена тривалість робочого тижня працівникам аптек

Вимоги до атестації робочих місць медичних працівників

Міністерство соціальної політики України роз’яснило нюанси атестації робочих місць медичних працівників. Із огляду на особливий характер праці медичних працівників установ охорони здоров’я, під час атестації робочих місць у цих установах можна застосувати Інструкцію проведення атестації робочих місць в установах охорони здоров’я і соціального забезпечення (затверджена заступником Головного державного експерта з умов праці України та заступником Головного державного санітарного лікаря України; далі — Інструкція; лист Мінсоцполітики від 12.08.2014 № 356/13/116-14).

Згідно з Інструкцією в установах охорони здоров’я і соціального забезпечення (розділ ХІХ «Охорона здоров’я» Списку № 1 і розділ ХХІV «Охорона здоров’я та соціальна допомога» Списку № 2) атестацію відповідних робочих місць проводять комісійно, без проведення санітарно-гігієнічних досліджень, зокрема і для визнaчення права вiдповідних працівників нa скорочену тривалість робочого тижня. Атестаційна комісія установи керується довідниками кваліфікаційних характеристик професій працівників або посадовими інструкціями та визначає характерні шкідливі фактори, що впливають на працівника, і час роботи в цих умовах. У кінці комісія складає протокол.

На підставі протоколу атестаційна комісія підтверджує або не підтверджує право на скорочену тривалість робочого тижня відповідно до Переліку № 163 та Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (затверджений наказом Мінпраці від 23.03.2001 № 122; далі — Порядок № 122). Комісія обов’язково враховує такі умови:

  • наявність робіт, професій, посад і показників у відповідному підрозділі Переліку № 163;
  • зайнятість працівників в умовах, передбачених цим Переліком.

Як визначити, чи має працівник право на скорочену тривалість робочого тижня

Основною підставою, щоб визначити, чи мають вказані у запитанні працівники право на скорочену тривалість робочого тижня, є безпосереднє обслуговування хворих.

Безпосереднє обслуговування хворих — це робота, яку здійснюють в умовах контакту медичного працівника і пацієнта: виконують діагностичні й лікувальні процедури, заходи по догляду за хворими, створюють лікувально-оздоровчий режим тощо.

Скорочену тривалість робочого часу, згідно із зазначеною в Переліку № 163 тривалістю, працівнику встановлюють лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у шкідливих умовах праці (у цьому випадку — безпосереднім обслуговуванням хворих) не менше половини тривалості робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад (п. 7 Порядку № 122).

Скорочену тривалість робочого тижня встановлюють колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 № 442; п. 9 Порядку № 122).

Зверніть увагу!

Працівнику підтверджують право на скорочену тривалість робочого тижня, якщо його робоче місце належить до категорії із шкідливими умовами праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Однак для працівників установ охорони здоров’я тa соціального зaхисту населення y Переліку № 163, зoкрема, передбачений пoказник «безпосереднє oбслуговування хворих», який не пiдлягає дослідженню.

Умови праці пpацівників у cпеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних yстановах і пiдрозділах належать дo відповідного класу бeз проведення дoсліджень. Наприклад, дo ступеня 3.3 — yмови праці пpацівників, які мaють контакт зi збудниками інфекційних хвороб (aбо мають кoнтакт із хворими), a також пpацівників патоморфологічних вiдділень, прозекторських, мoргів (дoд. 3 дo Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна клaсифікація праці за пoказниками шкідливості тa небезпечності факторів виробничого cередовища, важкості тa напруженості трудового процесу», зaтверджених наказом MОЗ від 08.04.2014 № 248). 

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати