Комплекс вправ для поліпшення мозкового кровообігу при роботі на ПК

22 квітня 2021
6172
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи є якийсь рекомендований комплекс вправ для поліпшення мозкового кровообігу для працівників, що виконують роботи на персональному комп’ютері?

Відповідь

Вправи для поліпшення мозкового кровообігу при роботі на ПК наведені у додатку 7 до Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПіН 3.3.2.007-98.

Вимоги до робочого місця при роботі з ПК

Мозковий кровообіг безпосередньо впливає на розумову діяльність. Його можуть підсилити: 

 • нахили і повороти голови, які справляють механічну дію на стінки шийних кровоносних судин, підвищуючи їх еластичність;
 • тренування вестибулярного апарату, що сприяє розширенню кровоносних судин головного мозку;
 • дихальні вправи (особливо дихання через ніс), що збільшують кровонаповнення судин.

Наведені комплекси вправ мають рекомендаційний характер. 

Варіант І

 1. В.п. — основна стійка (о.с.). На рахунок «раз» — руки за голову, лікті розвести, голову нахилити назад. На рахунок «два» — лікті вперед. На рахунок «три-чотири» — руки розслаблено опустити вниз, голову нахилити вперед. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.

  В.п. — стійка «ноги нарізно», пальці стиснуті в кулаки. На рахунок «раз» — різкий мах лівою рукою назад, правою — вгору назад. На рахунок «два» — різко змінити положення рук. Повторити 6-8 разів у середньому темпі.

  В.п. — сидячи на стільці. На рахунок «раз-два» — плавно відвести голову назад, на рахунок «три-чотири» — голову нахилити вперед, плечі не піднімати. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.

Варіант ІІ

 1. В.п. — стоячи або сидячи, руки на поясі. На рахунок «раз-два» коловим рухом відвести праву руку назад з поворотом тулуба і голови праворуч, на рахунок «три-чотири» — те саме ліворуч. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.
 2. В.п. — стоячи або сидячи, руки у сторони, долоні вперед, пальці розведені. На рахунок «раз» обхопити себе за плечі руками якомога міцніше і далі, на рахунок «два» повернутися у в.п. Повторити 4-6 разів у швидкому темпі.
 3. В.п. — сидячи на стільці, руки на поясі. На рахунок «раз» повернути голову праворуч, на рахунок «два» — в.п. те ж саме — ліворуч. Повторити 6-8 разів у повільному темпі.

Варіант ІІІ

 1. В.п. — стоячи або сидячи, руки на поясі. На рахунок «раз» ліву руку махом занести на праве плече, голову повернути ліворуч. На рахунок «два» повернутися в в.п. На рахунок «три-чотири» — те саме правою рукою. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.
 2. В.п. — о.с. На рахунок «раз» оплеск долонями за спиною, руки підняти позаду якомога вище. На рахунок «два» — руки через боки перевести вперед на рівень голови, оплеск. Повторити 4-6 разів у швидкому темпі.
 3. В.п. — сидячи на стільці. На рахунок «раз» нахилити голову вправо, на рахунок «два» — в.п. На рахунок «три» нахилити голову вліво, на рахунок «чотири» — в.п. Повторити 4-6 разів у середньому темпі.

Варіант ІV

 1. В.п. — стоячи або сидячи, пальці рук стиснуті в кулаки, на рахунок «раз» кулаки підвести до плечей, голову — назад. На рахунок «два» — лікті догори, голову — вперед. Повторити 4-6 разів у середньому темпі.
 2. В.п. — стоячи або сидячи, руки в розвести у боки. Зробити 3 ривки руками: правою перед тулубом, лівою — за. Повернутися в в.п. Потім зробити 3 ривки руками в інший бік. Повторити 4-6 разів у швидкому темпі.
 3. В.п. — сидячи. На рахунок «раз» голову нахилити вправо, на рахунок «два» — в.п., «три» — голову нахилити вліво, «чотири» — в.п., «п'ять» — голову повернути вправо, «шість» — в.п., «сім» -голову повернути вліво, «вісім» — в.п. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.

Наведені варіанти вправ не лише поліпшують мозковий кровообіг, а й знижують нервово-емоційне напруження і зменшують втому зорового аналізатору, допомагають подолати несприятливі наслідки гіподинамії та запобігають втомі.

Комплекс вправ для рук при роботі на ПК Як розробити інструкцію з охорони праці при роботі на персональному комп’ютері

Важливо пам’ятати, що всі захворювання систем крові та органів кровотворення будь-яких стадій є загальними протипоказаннями до роботи на ПК. Водночас нормативні документи висувають особливі вимоги до тривалості виконання робіт з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ. Зокрема, працівникам потрібно надавати додаткові перерви для відпочинку та виконання вправ.