Держпраці про вплив вібрації на організм працівника

30 червня 2016
1594
Середній бал: 5 із 5
  • Теми:

Фахівці Держпраці розповіли, якими можуть бути наслідки впливу вібрації на організм працівника та яких профілактичних заходів потрібно вживати для зменшення дії вібрації.

Нині на виробництві активно застосовують інструменти і машини, які генерують вібрацію. Також вібрація виникає під час експлуатації транспортних засобів (залізничний транспорт, автотранспорт; авіація), використання сільськогосподарської техніки, землерийних машин, під час будівельних робіт.

За характером впливу на організм розрізняють загальну та локальну вібрацію. Загальна вібрація викликає тремтіння всього тіла людини, локальна — окремих частин тіла (руки, передпліччя, ноги).

Вібрація передасться людині як безпосередньо під час її контакту з машиною, так і через конструкції, підлогу.

Наслідки впливу вібрації — від перевтоми організму та незначних змін функцій організму до струсу мозку, розриву тканин, порушення серцевої діяльності і нервової системи, деформації м’язів та кісток, порушення чутливості шкіри і кровообігу тощо. Вібрації частотою понад 200 Гц перевантажують нервову систему людини й вона перебуває у стані підвищеного психічного напруження.

Систематичний вплив довготривалої та інтенсивної дії вібрації може спричинити у працівника вібраційну хворобу. Локальні вібрації викликають деформацію та зменшення рухомості суглобів.

Найпоширенішим методом захисту від вібрації є віброгасіння. Машини, що генерують вібрацію, встановлюють на окремі фундаменти. Джерела коливань ізолюють від опорних поверхонь гумовими, пружинними або комбінованими віброізоляторами.

Віброізоляція зменшує рівень вібрації, що передається від джерела на тіло працівника.

Також дієвим є дистанційне керування, що дозволяє уникнути постійного знаходження працівника в зоні шкідливих вібрацій.

Засобами індивідуального захисту від вібрації є спеціальне віброзахистне взуття, рукавиці з м’якими надолонниками.

За інформацією Управління Держпраці у Дніпропетровській області 

logo