Безпека праці водіїв будівельно-дорожніх машин та дорожніх робітників

3 червня 2016
626
Середній бал: 5 із 5
  • Теми:

Фахівці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області розповіли про умови праці водіїв будівельно-дорожніх машин і дорожніх робітників та шляхи зниження впливу шкідливих факторі на робочих місцях цих працівників.

Під час будівництва та ремонту автомобільних доріг застосовується комплекс будівельно-дорожніх машин, зокрема, це бульдозери, скрепери, екскаватори, грейдери, самоскиди, автогудронатори, асфальтоукладальники, самохідні катки. Під час експлуатації цих машин утворюється чимало забруднюючих речовин — вихлопні гази, нафтопродукти при їх випаровуванні, пил, продукти стирання шин, гальмівних колодок і дисків зчеплення, асфальтових (і бетонних) покриттів. Ве це шкідливо впливає на здоров’я водіїв, які знаходяться в кабінах машин, зазвичай не обладнаних системами вентиляції та кондиціонування.

Джерелом шкідливих факторів є також ручний і механізований інструмент (відбійні молотки, переносні грохоти, совкові лопати тощо), який використовують під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг дорожні робітники.

Отже, в місцях проведення ремонтно-будівельних робіт на дорогах шкідливими факторами на робочому місці працівників є запиленість і забрудненість повітря робочої зони дорожнім пилом, аерозолями матеріалів для будівництва та ремонту, вихлопними газами працюючого транспорту; шум від роботи будівельно-дорожніх машин; локальна вібрація та шум від ручного пневмоінструменту; фізичне динамічне і статичне навантаження; підіймання і переміщення вантажів вручну; незручна робоча поза; робота на відкритому повітрі.

Внаслідок дії зазначених факторів у водіїв будівельно-дорожніх машин та дорожніх робітників виникають професійні захворювання — хронічні обструктивні захворювання легенів (пиловий бронхіт), пневомоконіоз, нейросенсорна приглухуватість, вібраційна хвороба, радикулопатії, остеохондроз хребта, невралгії та невропатії.

Основними шляхами зниження шкідливого впливу на організм водіїв дорожніх машин є модернізація техніки:

  • розробка альтернативного транспорту (дорожніх машин, що працюють на електротязі);
  • обладнання кабін системами вентиляції, кондиціонування та газочищення;
  • захист від впливу шуму (конструювання машин з менш гучними механічними вузлами, застосування шумопоглинаючих і шумоізолюючих пристроїв тощо);
  • захист від впливу вібрації (віброізоляція; своєчасна підтяжка кріплень, усунення вільного ходу, зазорів, якісне змазування тертьових поверхонь, правильне регулювання робочих органів; влаштування в кабінах водіїв під сидіннями різних еластичних прокладок, подушок, пружин, гумових амортизаторів).

Для дорожніх робітників важливими заходами попередження впливу шкідливих факторів є механізація ручної праці; застосування вібробезпечних інструментів, антивібраційних рукавиць, взуття, теплих рукавиць в зимовий час; раціональне чергування режимів праці та відпочинку, теплові ванни, самомасаж і обігрів рук під час змінних перерв.

Важливими заходами профілактики є забезпечення працівників засобами особистої гігієни, проведення медичних оглядів в установленому порядку.

За інформацією офіційного порталу ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

logo