На які пільги мають право донори крові під час воєнного стану

18 липня 2022
14385
Середній бал: 5 із 5

Під час воєнного стану працівник має право на день відпочинку за здавання крові за тим самим алгоритмом, який діє у мирний час

На які пільги мають право донори крові під час воєнного стану

Пам’ятка працівнику, який хоче стати донором

У день донації крові та/або її компонентів і в день після донації працівник отримує право на день відпочинку зі збереженням середнього заробітку за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. Підстави:

  • пункт перший частини другої статті 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX (далі — Закон про донорство);
  • Лист Мінекономіки від 28.12.2021 № 4712-06/61078-09.

Пільга діє у випадку, коли день донації крові та день після неї припадають на робочі дні працівника згідно з його графіком роботи.

Якщо день донації припадає на вихідний чи святковий день, донор не може бути увільненим від роботи у цей день, оскільки він вже є неробочим. Те саме стосується і дня відпочинку, що безпосередньо слідує за днем донації, якщо він вже є неробочим чи святковим днем.

Що стосується роботи за змінним графіком роботи (перехідні зміни), то, на думку Мінекономіки, з урахуванням норм статей 57 та 58 КЗпП, гарантії працівникам-донорам застосовують до усієї зміни, частина якої припадає на день донації.

Працівник-донор також має право приєднати цей день до щорічної відпустки на підставі:

  • частини другої статті 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX (далі ― Закон про донорство);
  • статті 124 КЗпП.

Норми КЗпП і Закону про донорство застосовують лише у випадках, коли день донації крові та день після неї припадають на робочі дні працівника згідно з його графіком роботи.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»від 15.03.2022 № 2136-IX не змінив і не скасував дію статті 124 КЗпП і дію Закону про донорство. 

Керівники підприємств, установ, організацій зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи осіб, які є або виявили бажання стати донорами крові на підставі заяв, поданих керівництву не пізніш як за один робочий день до дня донації крові.

Любі читачі, команда MCFR Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 40% електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Expertus: Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

logo