-

З 1 жовтня діють нові штрафи за порушення правил вантажних перевезень

6 жовтня 2021
11164
Середній бал: 5 із 5

В Україні посилили відповідальність учасників перевезень і запровадили нові штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм

З 1 жовтня діють нові штрафи за порушення правил вантажних перевезень

Із 1 жовтня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 29.06.2021 № 1582-IX (далі — Закон № 1582) одночасно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 03.06.2021 № 1534-IX.

Які знаки використовувати під час транспортування вантажів

Законодавство закріпило можливість автоматичної фіксації порушень габаритно-вагових параметрів та розширило повноваження Укртрансбезпеки щодо габаритно-вагового контролю.

Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) та порядок здійснення габаритно-вагового контролю визначає Кабмін.

Закон встановлює адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- й кінозйомки, відеозапису, зокрема зафіксовані в автоматичному режимі.

Вантажовідправник зобов’язаний:

 • вносити до товарно-транспортної накладної (далі — ТТН) або іншого визначеного законодавством документа на вантаж:
  • відомості про масу або габарити вантажу;
  • повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника (прізвище, ім’я, по батькові);
  • код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серію та номер паспорта;
  • прізвище, ім’я, по батькові, номер посвідчення водія;
  • інші відомості, визначені законодавством;

З 1 жовтня діють нові штрафи за порушення правил вантажних перевезеньЯк вести журнал реєстрації великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів

 • надавати перевізнику необхідні документи на вантаж, що містять достовірну інформацію;
 • здійснювати в установленому порядку страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків під час перевезення вантажів;
 • відшкодовувати витрати та збитки, заподіяні внаслідок порушення ним законодавства з питань перевезення вантажів.

За перевищення вагово-габаритних нормативів від 5% до понад 30% законодавство передбачає штраф у розмірі від 8 500 грн до 51 000 грн.

За перевезення пасажирів і вантажів в Україні без необхідних документів — штраф у розмірі 17 тис. грн. Для міжнародних перевезень — 34 тис. грн.

Нові штрафні санкції, які впроваджує Закон № 1582:

1. Штраф для вантажовідправників за порушення при внесенні відомостей у ТТН або інші документи на вантаж у розмірі 51 тис. грн.

2. Штраф за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами:

 • 8 500 грн — у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно;
 • 17 тис. грн — у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%;
 • 34 тис. грн — у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%;
 • 51 тис. грн — у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
З 1 жовтня діють нові штрафи за порушення правил вантажних перевезеньСкачайте інструкцію з охорони праці під час використання автотранспортного засобу, двигун якого працює на газовому паливі

3. Штраф за відмову від проходження ГВК — 51 тис. грн.

4. Штраф за невиконання законних вимог працівників Укртрансбезпеки щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, усунення порушень законодавства з безпеки на автомобільному транспорті або створення перешкод для виконання покладених на них обов’язків, завдань — 850–2 550 грн.

Крім цього, збільшені штрафні санкції для водіїв, якщо вони не виконали вимоги про зупинку, — з 3 400 грн до 51 тис. грн.

Джерело: Верховна Рада України, LIGA:ЗАКОН

logo