З 1 травня діятиме новий порядок огляду та обстеження машин підвищеної небезпеки

19 квітня 2021
31986
Середній бал: 5 із 5

Зміни затверджено постановою Кабінету Міністрів України, однак набудуть чинності вони лише наступного року.

З 1 травня діятиме новий порядок огляду та обстеження машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

Урядова постанова вносить низку змін до Порядку, затвердженого у 2004 році. Так, нова назва нормативного документу — Порядок проведення технічного огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Новий Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

Уточнено визначення експертної та спеціалізованої організацій:

  • експертна організація — незалежний суб’єкт господарювання, який проводить технічний огляд, експертне обстеження (технічне діагностування) устатковання та провадить діяльність у цій сфері як третя сторона відповідно до вимог, встановлених Мінекономіки;
  • спеціалізована організація — суб’єкт господарювання, який проводить технічний огляд, випробування устатковання, що перебуває у його володінні, користуванні (експлуатації), та провадить діяльність у цій сфері відповідно до вимог, встановлених Мінекономіки.

Водночас уповноважені організації викреслено з нового Порядку. 

Також нові правила передбачають, що первинному технічному огляду перед введенням в експлуатацію після монтажу або складання підлягатиме устатковання, на яке не розповсюджуються вимоги відповідних технічних регламентів про кінцеву перевірку (раніше винятків не було). Крім того, згідно з оновленим Порядком, технічний огляд устатковання проводить спеціалізована або експертна організація. А от первинний та позачерговий (у разі виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру) технічний огляд проводить лише експертна організація.

З 1 травня діятиме новий порядок огляду та обстеження машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки Як скласти акт введення обладнання в експлуатацію?

Роботодавець не пізніше ніж за п’ять днів до дати проведення технічного огляду має повідомляти про це у письмовій формі спеціалізовану або експертну організацію. 

Після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, має зробити відповідний запис у паспорті (іншому експлуатаційному документі) устатковання про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, зазначивши своє прізвище, ім’я та по батькові, номер та строк дії посвідчення експерта, засвідчуючи запис підписом. Так само має затверджувати результати обстеження і фахівець експертної організації. 

У разі виявлення під час проведення технічного огляду дефектів, пошкоджень і несправностей, виникнення яких спричинено визначеними в експлуатаційних документах параметрами експлуатації або є властивим для устатковання цієї конструкції, спеціалізована або експертна організація, що проводить технічний огляд, повідомляє про це роботодавцю і територіальному органу Держпраці за місцезнаходженням устатковання.

З оновленого Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки також було викреслено згадки щодо проведення експертного обстеження у разі закінчення граничного строку експлуатації та реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці. 

У разі досягнення призначеного строку служби, встановленого виробником в технічній документації, роботодавець припиняє подальшу експлуатацію устатковання до проведення експертного обстеження.

Призначений строк служби устатковання обчислюється від дати введення в експлуатацію за умови його поставки виробником або постачальником спеціально законсервованим для довготривалого зберігання (більш як протягом місяця після виготовлення). У разі, коли дата введення в експлуатацію невідома, призначений строк служби устатковання обчислюється, починаючи з дати його виготовлення. Якщо призначений строк служби в паспорті (іншому експлуатаційному документі) не зазначено, цей строк встановлюється за організаційно-методичними документами.

Урядова постанова про внесення змін до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вже підписана прем'єр-міністром і набуде чинності 1 травня 2022 року.

Джерело: Кабінет Міністрів України

logo