Уряд підтримав зміни до Кодексу законів про працю України

12 лютого 2021
9135
Середній бал: 5 із 5

Законопроект, схвалений Кабміном, передбачає принцип презумпції наявності трудових відносин та дає їм визначення на законодавчому рівні.

Уряд підтримав зміни до Кодексу законів про працю України

Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності».

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко зауважив, що уряд продовжує трудову реформу та активно працює над удосконаленням законодавства про працю. А збільшення кількості офіційно оформлених працівників шляхом легалізації трудових відносин сприятиме забезпеченню їх соціальних потреб та економічному зростанню України.

Діють нові форми документів, що складають під час перевірок Держпраці

На думку розробників, проект Закону сприятиме зменшенню незадекларованої праці в Україні, легалізації заробітної плати та посиленню захисту працівників.

Документ визначає сім ознак наявності трудових відносин 

  1. виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
  2. здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;
  3. виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, робочому місці з дотриманням встановлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
  4. організація умов праці, зокрема, надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;
  5. систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;
  6. встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
  7. відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.

При цьому, якщо наявні принаймні три з перелічених ознак, робота може бути визнана такою, що виконується в межах трудових відносин. У такому разі сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а працівника потрібно забезпечити необхідним соціальним пакетом. Це, зокрема, відпустки, лікарняні, наявність компенсацій та гарантій щодо збереження місця роботи.

Законопроект передбачає презумпцію наявності трудових відносин. Також документ регулює питання правонаступництва у трудових відносинах та передбачає процедуру попередження працівників про відповідні зміни. Це має зробити процес передачі бізнесу або організації новому власнику більш прозорим та зрозумілим для колективу, а також посилити правовий захист працівників від незаконного звільнення.

Джерело: Головне управління Держпраці у Київській області

logo