Конституційний суд визнав незаконним збільшення пенсійного віку для окремих категорій осіб

29 січня 2020
9860
Середній бал: 5 із 5

Йдеться про поетапне збільшення на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених в нормах Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення».

Скачати повний текст Рішення Конституційного Суду Українипро незаконність збільшення пенсійного віку для окремих категорій осіб

Рішення у справі № 1-5/2018(746/15) Велика палата КСУ ухвалила 23.01.2020. У ньому положення, якими передбачено поетапне збільшення пенсійного віку для окремих категорій осіб, визнано неконституційними.

Як призначають пенсію за віком на пільгових умовах

Конституційний Суд наголосив, що працівники, які працювали в шкідливих умовах, і погоджувалися на таку працю через можливість отримання окремих пільг, мали об’єктивні очікування, що вони матимуть право виходу на пенсію на умовах, визначених Законом «Про пенсійне забезпечення».

Однак зміни, передбачені Законом № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення», погіршили юридичне становище окремих категорій осіб щодо права призначення пенсії.

КСУ постановив, що застосуванню підлягають ст. 13, ч. 2 ст. 14, пп. «б» — «г» ст. 54 Закону № 1788-XII у редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 01.04.2015 на посадах, визначених у вказаних нормах.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, незалежно від місця останньої роботи, зокрема такі категорії працівників:

1. Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць:

  • чоловіки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
  • жінки — після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 Закону про пенсійне забезпечення, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці — жінкам.

Перевіряємо стан охорони праці на підприємствіА у Вас є всі необхідні документи?

2. Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць:

  • чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 Закону про пенсійне забезпечення, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи — жінкам.

Скачайте приклад розрахунку доплат за роботу в шкідливих умовах праці

3. Трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, — чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

4. Жінки, які працюють трактористам-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, — після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі.

5. Жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, — після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

6. Жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, — після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

7. Робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, — за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабміном, — після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

8. Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей, — незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається КМУ.

9. Водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

  • чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, зокрема на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
  • жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, зокрема на зазначеній роботі не менше 10 років.

Зверніть увагу, норми, які визнаються КСУ неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення. Рішення Суду є обов’язковим, остаточним і не може бути оскаржено.

Джерело: Конституційний Суд України

logo