Шахти без вибухівки: чи вирішено проблему?

29 лютого 2016
68
Середній бал: 5 із 5

У січні 2016 року закінчилися запаси вибухівки, яка застосовується на вугледобувних підприємствах для підготовки виїмкових дільниць. Про це йдеться у зверненні Федерації роботодавців України (ФРУ) до Міністра соціальної політики України та Голови Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва. ФРУ звинувачує Держпраці у блокуванні застосування вибухівки, що може призвести до стрімкого зниження видобутку вугілля і зростання протестних настроїв серед шахтарів

У січні 2016 року закінчилися запаси вибухівки, яка застосовується на вугледобувних підприємствах для підготовки виїмкових дільниць. Про це йдеться у зверненні Федерації роботодавців України (ФРУ) до Міністра соціальної політики України та Голови Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва. ФРУ звинувачує Державну службу України з питань праці (Держпраці) у блокуванні застосування вибухівки, що може призвести до стрімкого зниження видобутку вугілля і зростання протестних настроїв серед шахтарів. Адже замість 1 години вибухових робіт їм доводиться працювати відбійними молотками протягом 6-8 годин.

Річ у тім, що раніше джерелом вибухівки для вугільних підприємств були Донецький казенний завод хімічних виробів та Хімічне казенне об’єднання, розташовані у Луганській області. Зараз це тимчасово окупована територія, і роботу підприємств припинено з червня 2014 року.

Новим імпортером вибухових речовин стало польське підприємство «NITROERG S.A.». Річна потреба вибухівки для шахт, а це 195 тонн, була завезена в Україну у першому півріччі 2015-го і використана до кінця року. Свого часу Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки дала дозвіл на імпорт продукції «NITROERG S.A.», але 30 вересня 2015 року цей орган був ліквідований, а його функції передано Держпраці. У липні 2015 року «NITROERG S.A.» намагалося одержати черговий дозвіл на імпорт вибухівки, але Держпраці висунула додаткові вимоги до перевірки якості і властивостей продукції, яка до цього була сертифікована в країнах ЄС. Зазначені випробування проводили фахівці організації-експерта, Державного Макіївського науково-дослідного інституту з безпеки робіт у гірничій промисловості, акредитація якого призупинена з 14 вересня 2015 року наказом Мінпаливенерго на основі рішення РНБО. Отже, дозвіл на імпорт вибухових речовин «NITROERG S.A.» так і не отримало. Держпраці аргументує це тим, що процедура проведення випробувань була незавершена.

Окрім того, ФРУ зазначає, що Держпраці досі не подала на затвердження проект наказу Мінсоцполітики «Про затвердження Переліку вибухових матеріалів промислового призначення, допущених до постійного виробництва і застосування в Україні», який врегулював би питання застосування вибухівки на постійній основі.

Натомість Держпраці наголошує, що жодного блокування використання вибухівки на шахтах України не відбувається, і вважає проблему вирішеною. Оскільки ще у грудні 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив розроблену Держпраці постанову «Про затвердження переліку вибухових матеріалів промислового призначення, виробництво яких підлягає ліцензуванню» (постанова КМУ від 23.12.2015 № 1137). До зазначеного Переліку включено вибуховий матеріал 4 класу Амоніт Т-19, виробником якого є Державне підприємство «Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод».

Крім того, Держпраці запевняє, що проект наказу «Про затвердження переліку вибухових матеріалів промислового призначення, допущених до постійного виробництва і застосування» вже розроблено та подано до Мінсоцполітики. Й після його затвердження питання використання в промислових умовах вибухових матеріалів з дотриманням безпечних умов їх застосування буде врегульовано остаточно.

logo