Змінено порядок проведення перевірок з праці

9 січня 2020
10556
Середній бал: 5 із 5

З 31.12.2019 діє оновлений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Він позбавив Держпраці права проводити невиїзні інспектування.

Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджений постановою КМУ від 21.08.2019 № 823 (далі — Порядок). Постановою від 04.12.2019 № 1132 Кабмін вніс зміни до документа.

Перевірки, як і раніше, проводять інспектори Держпраці та виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад. Однак форма контролю відтепер тільки одна — інспекційні відвідування. Невиїзні інспектування в новому Порядку вже не згадуються.

За результатами інспектування інспектор праці складатиме ще один документ, якого не передбачав попередній Порядок. Нововведенням стало попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю. Якщо інспектор виявить таке порушення, він складе попередження одночасно з приписом про його усунення. Форму попередження має затвердити Держпраці та оприлюднити на своєму сайті.

Крім того, інспектор праці більше не повинен повідомляти роботодавцю про інспектування. Попередня редакція Порядку передбачала, що інспектор інформує про перевірку, однак не містила відомостей про те, коли саме він має це зробити. Винятком були інспектування з виявлення неоформлених трудових відносин.

Які документи ви зобов’язані надати інспектору Держпраці під час перевірки

Нова редакція Порядку дає змогу інспектору без попереднього повідомлення проходити до будь-яких приміщень, де використовується наймана праця, і робити це о будь-якій годині. До того ж інспектор може діяти таким чином за будь-якого предмету перевірки. Раніше він міг скористатися цим правом лише у разі інспектування з виявлення неоформлених працівників.

Безплатні консультації для роботодавців від Держпраці з ухваленням нового Порядку також у минулому. Попередня редакція передбачала, що роботодавець може сам запросити інспектора для «аналізу стану додержання законодавства про працю». За результатами такого аналізу складали довідку, а штрафи за порушення не накладали, навіть у разі їх виявлення.

Перевіряємо стан охорони праці на підприємствіА у Вас є всі необхідні документи?

У новому Порядку немає норми про те, що роботодавця не оштрафують, якщо він виконає припис про усунення порушень у встановлений інспектором строк. Проте таку норму містить п. 11 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і це узгоджується з ч. 4 ст. 4 цього нормативного акта. Адже санкції за порушення вимог законодавства встановлюються виключно законами, а штрафи у сфері праці чітко визначені ст. 265 КЗпП.

У разі виявлення неоформлених працівників інспектор буде, як і раніше, вживати заходів до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності, і робити це одночасно із внесенням припису.

Нагадуємо, що 12.12.2019 Верховна Рада зменшила штрафи у сфері праці, ухваливши законопроект № 1233. Однак ухвалений закон ще не набрав чинності. Після того, як це відбудеться, санкції будуть не лише меншими, а й різнитимуться для великого і малого бізнесу.

logo