Як надати потерпілому першу допомогу при перегріванні

25 червня 2021
1457
Середній бал: 5 із 5

Перегрівання виникає через розлад терморегуляції організму за тривалої дії на нього високої температури. Якщо у спекотну погоду працівник раптово зблід, скаржиться на слабкість та запаморочення, це можуть бути ознаки перегрівання. Як надати йому допомогу?

Навіть у спекотну погоду роботу ніхто не скасовував. При цьому надзвичайно важливо організувати її правильно. Адже за підвищеної температури та вологості повітря виникає загроза перегрівання працівника, особливо, якщо він працює на вулиці у спецодязі

Яку допомогу надати, якщо організм перегрівся

Водночас перегрівання може статися і у виробничих приміщеннях. Ризик збільшується під час фізичної роботи, особливо якщо працівники працюють в одязі із синтетичних волокон, який перешкоджає випаровуванню поту.

Ознаки перегрівання організму 

Існують три фази перегрівання: теплові судоми, теплове перевтомлення, тепловий удар. 

При теплових судомах хворий скаржиться на болісні скорочення м’язів, локалізовані в ділянці гомілок або м’язів передньої черевної стінки. Ознаками теплового перевтомлення є головний біль, нудота, запаморочення або слабкість.

За теплового удару температура тіла підвищується, іноді досягає 41 °Сшкіра — червона, гаряча на дотик, суха; дихання — прискорене, поверхневе. Потерпілий стає роздратованим, може знепритомніти.

Різновидом теплового удару є сонячний удар. Він виникає, якщо людина тривалий час перебуває під прямим сонячним промінням з непокритою головою та коли виконує фізичні навантаження у нерухомому вологому повітрі.

Сонячний удар можна розпізнати за такими симптомами: головний біль, запаморочення, розбитість, в’ялість, розлад зору, шум у вухах та ін.

Якщо на стадії теплового або сонячного удару потерпілий не отримає допомогу, його стан може стати небезпечним. Дихання буде поверхневим, із хрипами та стогонами. У людини зростає збудження, рухове занепокоєння, зменшується пітливість, шкіра стає холодною, пульс зростає до 160 ударів на хвилину а температура тіла підвищується до 41 °С. Надалі, без домедичної допомоги, такий стан може призвести до зупинки дихання чи серця. У важких випадках можуть настати галюцинації, кома, смерть.

Як надати потерпілому першу допомогу при перегріванні
Володимир ТКАЧИШИНпрофесор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, академік Академії наук вищої освіти України, професор, д-р мед. наук
На підприємствах, де виконують роботи за підвищеної температури, необхідно організувати заходи для захисту працівників від перегрівання.

Як надати першу допомогу при перегріванні

Як надавати домедичну допомогу потерпілим при перегріванні, визначає Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при перегріванні, затверджений наказом МОЗ від 16.06.2014 № 398.

Усі заходи спрямовують на те, щоб знизити температуру тіла та простимулювати дихання.

Діяти потрібно у такій послідовності:

1. Перенесіть потерпілого в прохолодне місце, покладіть його на спину, підніміть трохи ноги. Розстібніть або зніміть з нього одяг.

2. Якщо у потерпілого нудота та блювання, поверніть його на лівий бік, щоб блювотні маси не потрапили у дихальні шляхи.

3. Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому випити холодний міцний чай або холодну підсолену воду (1/2 чайної ложки солі на 0,5 л води). Можна дати понюхати змочену нашатирним спиртом ватку.

Щоб збільшити тепловіддачу, змочіть голову потерпілого водою або покладіть на неї змочений холодною водою рушник. Зробіть холодні компреси на лоб, тім’яну ділянку, потилицю, на пахові, підключичні, підколінні, пахвові ділянки. Також можна зробити вологе обгортання або протерти тіло потерпілого шматочком льоду, облити його прохолодною водою.

5. У тяжких випадках одразу зверніть увагу на характер дихання потерпілого. Перевірте, чи не порушена у нього прохідність дихальних шляхів. Якщо язик запав, а в роті є блювотні маси, поверніть голову потерпілого на бік і очистіть порожнину рота за допомогою бинта або носової хустинки, накрученої на палець.

6. Якщо дихання слабке або його взагалі немає, терміново почніть робити штучне дихання методом «рот у рот» до появи самостійного глибокого дихання. Якщо дихання слабке, пульс не відчувається, а зіниці розширені і не реагують на світло, проведіть увесь комплекс серцево-легеневої реанімації — штучне дихання і непрямий масаж серця.

7. Контролюйте стан потерпілого, доки не приїдуть медичні працівники.

Важливо не лише знати про те, як правильно надавати допомогу при перегріванні, а також яких профілкатичних заходів вживати, аби його не допустити. 

Як запобігти перегріванню

logo