Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Безпечна експлуатація АЗС

2 травня 2019
2239
Середній бал: 0 із 5

У яких нормативних актах встановлено вимоги до безпечної експлуатації об’єктів, споруд і обладнання автозаправних станцій (АЗС), на кого покладається загальне керівництво роботою з охорони праці на АЗС, які вимоги до навчання та підготовки працівників — у новій статті.

Інструкція з охорони праці для оператора АЗС

Нормативне регулювання

Безпечна експлуатація об’єктів, споруд і обладнання автозаправних станцій (АЗС) та охорона праці на АЗС забезпечується виконанням вимог законодавства України з охорони праці, нормативно-правових актів з охорони праці (НПАОП), будівельних норм, правил пожежної безпеки та інших нормативних актів.

Швидкий тест: на якому малюнку правильно зображено знак

«Куріння заборонено!»?

знаки пожежної безпеки Місця для куріння Місця для куріння Місця для куріння
Варіант 1 Варіант 2 Варіант 3 Варіант 4

Всі варіанти допустимі

Вимоги до будівництва АЗС

До початку монтажу і наладки АЗС повинна бути розроблена проектна документація на будівництво згідно з вимогами ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», отриманий експертний висновок на відповідність об’єкта нормативним актам про охорону праці спеціалізованого експертно-технічного центру. Також потрібно провести ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки.

Проект виконання робіт

проект виконання робіт зразок

Перед початком роботи повинні бути отримані дозволи територіального органу Держпраці на:

 • експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі (паливно-роздавальна колонка, резервуари для нафтопродуктів);
 • газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах (робота під час розгерметизації обладнання, пов’язана з прийомом і відпуском нафтопродуктів).

Також має бути подана декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки згідно з вимогами «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011, зокрема — на виконання робіт підвищеної небезпеки згідно з додатком 6 (п. 6. Роботи що виконуються на висоті понад 1,3 метра).

Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки видаватимуть по-новому

Територія АЗС повинна бути спланована таким чином, щоб виключити потрапляння розлитих нафтопродуктів (зокрема у разі аварії) за її межі.

При розміщенні АЗС поблизу лісових масивів, на які можливе поширення вогню, по периметру межі АЗС має передбачатись наземне покриття, виконане з матеріалів, що не поширюють вогонь по своїй поверхні, або зорана смуга землі шириною не менше 5 м.

Охорона праці на на АЗС

При організації робіт з охорони праці на АЗС потрібно враховувати такі небезпечні властивості нафтопродуктів, як випаровуваність, токсичність, здатність електризуватися та вибухопожежонебезпечність.

Забороняється курити, проводити ремонтні та інші роботи, пов’язані із застосуванням відкритого вогню як у будівлі АЗС, так і на відстані менше 20 м від її території.

В останній редакції Правил пожежної безпеки багато змін торкнулося протипожежної безпеки АЗС. 

Що саме змінилося?

За герметичністю з’єднань у колонках, трубопроводах та арматурі повинен бути встановлений постійний нагляд; витікання, що виникло, слід негайно усунути.

Правила безпеки на АЗС:
 • під час заправлення на АЗС автомобілі подаються до бензоколонок своїм ходом, з наступним вимкненням двигунів до початку процесу заправлення;
 • облиті нафтопродуктами частини автомобілів до пуску двигунів водіями насухо протираються;
 • випадково розлиті на землю нафтопродукти необхідно засипати піском, а просочений пісок і промаслені обтиральні матеріали збираються в металеві ящики з кришками, які щільно закриваються, і після закінчення робочого дня вивозяться з території АЗС;
 • відстань між автомобілем, який заправляється, та автомобілем, що стоїть за ним, має бути не менше 3 м, а відстань між усіма іншими автомобілями, які стоять у черзі — не менше 1 м.

Обов’язки роботодавця

Роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі.

Безпечна експлуатація АЗС Де зберігати результати медоглядів

Якщо на АЗС працюють особи віком до 21 року, роботодавець зобов’язаний організовувати щорічні медичні огляди відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України та ст. 17 Закону України «Про охорону праці». При проведенні медоглядів керуються конкретними умовами праці на АЗС з урахуванням переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці.

Пам’ятайте!

Загальне керівництво роботою з охорони праці покладається на керівника АЗС.

Охорона праці на АЗС забезпечується дотриманням цілої низки нормативних актів. Набираючи персонал на роботу, відповідальним особам необхідно враховувати загальні обмеження на важкі роботи і роботи з шкідливими і небезпечними умовами праці, роботи, які забороняють працю жінок і осіб молодше вісімнадцяти років, відповідно до Закону України «Про охорону праці». 

Інструктажі для працівників АЗС

Всі працівники, що приймаються на роботу на АЗС або переведені з одного об’єкта на інший, допускаються до самостійної роботи після проходження вступного інструктажу з охорони праці, навчання, стажування на робочому місці і подальшої перевірки отриманих знань комісією.

Перед виконанням працівником разової роботи, на яку оформляється розпорядження або наряд-допуск, керівник об’єкта проводить цільовий інструктаж.

Всі працівники, допущені до самостійної роботи, проходять повторний інструктаж з охорони праці, а також щодо застосування протипожежних засобів, засобів індивідуального захисту і захисних пристосувань з метою поглиблення і закріплення знань. Повторний інструктаж для працівників проводиться щоквартально.

До роботи на АЗС допускаються лише особи, які пройшли навчання з питань охорони праці і мають про це відповідне посвідчення.

Все про інструктажі з охорони праці

Працівники АЗС забезпечуються засобами індивідуального захисту, інструкціями з охорони праці, затвердженими в установленому порядку.

Інструкції розробляються як для окремих професій, так і на окремі види робіт, на основі типових інструкцій з охорони праці, експлуатаційної та ремонтної документації підприємств — виробників обладнання, конкретних технологічних процесів.

Усім працівникам необхідно знати і виконувати чинні інструкції, правила охорони праці на АЗС, правила пожежної безпеки в обсязі покладених на них обов’язків.

Будь-які правила охорони праці на АЗС будуть неповні без встановлення певних обмежень. Усі працівники мають знати, що на АЗС забороняється:

 • заправлення транспортних засобів з працюючими двигунами;
 • робота в одязі та взутті, облитих бензином;
 • заправлення автомобілів, завантажених небезпечним вантажем (вибуховими речовинами, стисненими та зрідженими горючими газами, ЛЗР і ГР, отруйними та радіоактивними речовинами тощо);
 • відпускання палива роздавальними колонками, котрі підключені до заповнюваних резервуарів (під час зливання нафтопродуктів);
 • приєднання заземлювальних провідників до пофарбованих та забруднених частин автоцистерни;
 • експлуатація вибухозахищеного електрообладнання зі знятими деталями оболонки, зокрема кріпильними, передбаченими його конструкцією;
 • експлуатація АЗС без переносного газоаналізатора у вибухозахищеному виконанні.

За інформацією управління Держпраці у Херсонській області

Не пропустіть важливі статті

Безпечна експлуатація АЗС
У № 5 "Довідника"Консультації фахівців, корисні поради та пам’ятки, аналіз законодавства
Зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків; Атестація робочих місць за умовами праці: які переліки скласти; З інвалідністю — за комп’ютер: чи проводити атестацію робочого місця та інші корисні матеріали, написані професіоналами.

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:

• всі інструкції та інструктажі з охорони праці

• шпаргалки і онлайн-тести

• вебінари та презентації від найкращих експертів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ через СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати