Якщо у вас алергія на цвіт

13 травня 2022
5305
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Усім, хто працює на відкритих майданчиках потрібно знати, як діяти, якщо алергія на цвіт стає на заваді роботі. Про те, які симптоми алергії на цвіт, хто у групі ризику, як лікують це захворювання, розповідає експерт.

⚡ Як надати домедичну допомогу при асфіксії

Алергія на цвіт

Алергія — це імунна реакція організму на алерген. У статті розкажемо детальніше про такий вид цього захворювання, як алергія на цвіт. 

Наукова назва алергії на цвіт — поліноз. Сама назва «поліноз» походить від латинського «pollen» — пилок. Це сезонне алергічне захворювання, що виявляється в період цвітіння рослин, які запилюються вітром. Колись його називали сінною лихоманкою. Здорова людина контакту з пилком не помітить, але для людей, схильних до алергії, це може закінчитися алергічною реакцією на цвіт.

Загострення полінозів найчастіше відбувається у теплу пору року — з квітня до серпня, коли в повітря потрапляє велика кількість пилку, що утворюється під час цвітіння дерев, чагарників і трав. Пилок з навколишнього повітря осідає на слизових оболонках носа, очей і ротової порожнини, потрапляє в бронхи, контактує зі шкірою, та у чутливих до нього осіб відбувається неадекватна реакція імунної системи і виникають симптоми алергії.

Саме тому у період цвітіння схильним до алергії людям потрібно обмежити прогулянки на свіжому повітрі, особливо у вітряну погоду, а після повернення додому промити ніс та очі чистою водою, прополоскати горло, перевдягнутись.

Рослини-алергени

Рослини з пилком-алергеном

Із декількох тисяч видів рослин лише півсотні провокують полінози. Як правило, поліноз викликає пилок вітрозапилюваних рослин, оскільки це досить дрібні частинки розміром близько 0,02–0,04 мм, що полегшує їх проникнення до дихальних шляхів.

У кожному кліматогеографічному регіоні переважають свої види рослин, які провокують алергічну реакцію. Але найзлішим алергеном є пилок амброзії.

Амброзія — рід однорічних та багаторічних трав родини Айстрові; карантинний бур’ян. Амброзія досягає висоти 60-140 см, має міцне коріння — до 4 м. Розмноження іде тільки насінням, але навіть одна рослина здатна дати 40 000 — 150 000 насінин. Цвітіння амброзії починається в кінці липня — на початку серпня і триває до жовтня.

Сьогодні амброзія росте в 21 області України. Загальна площа зараження, за найскромнішими підрахунками, становить понад 1 млн га. 

Крім амброзії, яка поширена в Україні повсюдно, алергію часто викликає пилок берези, вільхи, лободи, ромашки, кульбаби, соняшника, тополі та ін.

⚡ Як розслідувати нещасні випадки на виробництві в умовах воєнного стану

Симптоми алергії на цвіт

  • сильний нежить під час цвітіння якоїсь конкретної рослини;
  • набряк слизової носа;
  • сльозотеча, припухлість очей;
  • часте чхання;
  • свербіж в очах;
  • свербіж піднебіння, язика;
  • хрипи в грудній клітці, сухий кашель;
  • шкірні висипання (кропив’янка, екзема).

Хто у групі ризику

Поліноз у дітей і дорослих — найпоширеніше алергічне захворювання серед міського населення, причому захворюваність на нього з кожним роком зростає. Причину медики бачать не стільки в кількості квітучих рослин, скільки в загальному забрудненні міського повітря (пил, автомобільні вихлопи, хімічні викиди різних підприємств). Вдихаючи всю цю суміш, городяни разом з киснем вдихають також пилок різноманітних рослин.

Хімічні компоненти подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів. Як наслідок, вони стають більш проникними, а значить вразливими для впливу квіткового пилку.

Якщо у вас алергія на цвіт

Поради з профілактики сезонної алергії

Діагностика полінозів

Полінози лікують лікарі-алергологи. Вони ж ставлять попередній діагноз на підставі скарг хворого, що збігаються з календарем цвітіння рослин. Підтвердити чи спростувати підозри лікаря можна на підставі діагностичних шкірних проб, які проводяться поза сезоном цвітіння (на подряпану шкіру хворого наноситься мікродоза пилкового алергену і перевіряється місцева реакція).

Якщо у вас алергія на цвіт Зверніть увагу! Симптоми алергії та застуди досить схожі. Однак зазвичай прояви застуди не довготривалі і, як правило, проходять через 10-14 днів. Натомість симптоми алергії можуть тривати і два, і три, і чотири тижні. Також важливим показником для діагностування алергії є температура. При вірусних або бактеріальних захворюваннях, зазвичай, вона піднімається вище за 37.5 градусів, натомість при алергії її показники рідко піднімаються вище 37.

Як лікують алергію на цвіт

Існує думка, що що алергія не лікується. Насправді, лікування є, воно зводиться до специфічної гіпосенсибілізації, яка проводиться у кабінеті алерголога після виявлення рослини-алергену. Під час гіпосенсибілізації пацієнту вводиться пилок рослини, що викликає бурхливу алергічну реакцію, але робиться це з поступовим збільшенням дози. Така ступінчастість призводить до стійкого зниження чутливості організму до цього подразника.

Якщо ж причина полінозу не встановлена, але потрібно терміново знизити загальне алергічне напруження організму, призначаються антигістамінні препарати, що знижують алергічні прояви, а також судинозвужувальні краплі для зняття сильної закладеності носа.

Алергія на роботі: вимоги до аптечки

Загострення симптомів алергії на робочому місці може не тільки знизити продуктивність праці, а й повністю унеможливити виконання робочих обов’язків. Саме тому важливо, щоб в аптечці на підприємстві, завжди були необхідні протиалергічні лікарські засоби,  зокрема такі, як:

  • цетиризин 0,01 г № 10 (Зодак, Цетрин, Зіртек) — 1 шт.;
  • лоратадин 0,01 г № 10 (Лорагексал, Ломілан, Кларитин) — 1 шт.
logo