За різних обставин працівник може отримати термічні або хімічні опіки. В умовах воєнної агресії ризик отримання таких ушкоджень значно зростає. У статті розповімо про те, які існують види опіків та як правильно надати домедичну допомогу при опіках постраждалому.
Які існують види опіків та ступені ураження
Розрізняють такі основні види опіків:
- термічні;
- хімічні.
Поширеними причинами опіків є полум’я (50%), гарячі рідини і пар (30%) і розпечені тверді предмети (5-10%).
Воєнний стан: як організувати роботу працівників
Термічні опіки з’являються, коли людина доторкається до розжарених предметів, полум’я або ж якщо на її шкіру потрапляє гаряча рідина чи пара.
Хімічні опіки виникають, якщо на дихальні шляхи, шкіру і слизові оболонки впливають концентровані неорганічні й органічні кислоти, луги, фосфор тощо. Наприклад, під час недотримання інструкції щодо роботи з дезінфекційними хімічними засобами.
Також хімічний опік може виникнути, якщо робітник нехтує засобами індивідуального захисту шкіри, засобами індивідуального захисту органів дихання або очей.
Коли ж загоряються або вибухають хімічні речовини, утворюються термохімічні опіки. За тяжкістю розрізняють чотири ступені термічного опіку:
- І — шкіра червоніє та набрякає;
- ІІ — з’являються пухирі, наповнені жовтуватою рідиною;
- ІІІ — утворюється некроз шкіри (струпи);
- ІV — обвуглюється тканина. Якщо площа опіку велика, виникає шок.
За глибиною ураження тканин хімічні опіки також бувають чотирьох ступенів:
- І — шкіра червоніє, з’являється легкий набряк;
- ІІ — виникає сильний набряк, утворюються пухирі різного розміру, форми;
- ІІІ — пухирі темніють або біліють за кілька хвилин, годин; шкіра припухає, виникає різкий біль;
- ІV — настає омертвляння не лише шкіри, а й підшкірної жирової клітковини, м’язів та зв’язкового апарату суглобів.
Під час опіку кислотами на місці опіку утворюється сухий струп. Такі опіки є глибокими.
Опіки лугами переносять важче, ніж опіки кислотами, бо під час таких опіків тканини вологі.
Як надати домедичну допомогу при опіках
Щоб надати потерпілому першу допомогу, потрібно швидко вивести або ж винести його з вогню. Якщо загорівся одяг, необхідно негайно його зняти або накинути щось на потерпілого (мішок, тканину). Головне — запобігти доступу повітря до вогню.
Полум’я на одязі можна гасити водою чи засипати піском. Також його можна гасити, якщо потерпілий буде качатися по землі.
При опіках І ступеня потрібно промити уражені ділянки шкіри антисептичними засобами, потім обробити спиртом, одеколоном й накрити чистою тканиною.
До обпечених ділянок не можна:
- доторкатися руками;
- проколювати на них пухирі;
- відривати шматки одягу, які прилипли до місць опіку;
- накладати мазі, порошки тощо.
Якщо потерпілого морозить, необхідно його зігріти: вкрити, дати багато пиття. У випадку, якщо він знепритомнів, слід дати йому понюхати вату з нашатирним спиртом. У разі, якщо потерпілий не дихає, починайте серцево-легеневу реанімацію.
Якщо одяг потерпілого просочився хімічною рідиною, потрібно швидко зняти його, розрізати чи розірвати на місці події. Потім слід механічно видалити речовини, що потрапили на шкіру: змити їх струменем води упродовж 10-15 хвилин, доки не зникне специфічний запах. Якщо хімічна речовина потрапила в дихальні шляхи, потрібно дати потерпілому водний 3% розчин борної кислоти, щоб він прополоскав горло.
Пам’ятайте! Не можна змивати хімічні сполуки, які загоряються або вибухають, коли поєднуються з водою.
Якщо ви не знаєте, яка хімічна речовина спричинила опік, і у вас немає нейтралізувального засобу, слід накласти на місце опіку чисту суху пов’язку. А потерпілого негайно доправити до медичного закладу.