Перша допомога при опіках

20 квітня 2022
8985
Середній бал: 5 із 5

За різних обставин працівник може отримати термічні або хімічні опіки. В умовах воєнної агресії ризик отримання таких ушкоджень значно зростає. У статті розповімо про те, які існують види опіків та як правильно надати домедичну допомогу при опіках постраждалому.

Які існують види опіків та ступені ураження

Розрізняють такі основні види опіків:

 • термічні;
 • хімічні.

Поширеними причинами опіків є полум’я (50%), гарячі рідини і пар (30%) і розпечені тверді предмети (5-10%).

Воєнний стан: як організувати роботу працівників

Термічні опіки з’являються, коли людина доторкається до розжарених предметів, полум’я або ж якщо на її шкіру потрапляє гаряча рідина чи пара.

Хімічні опіки виникають, якщо на дихальні шляхи, шкіру і слизові оболонки впливають концентровані неорганічні й органічні кислоти, луги, фосфор тощо. Наприклад, під час недотримання інструкції щодо роботи з дезінфекційними хімічними засобами.

Також хімічний опік може виникнути, якщо робітник нехтує засобами індивідуального захисту шкіри, засобами індивідуального захисту органів дихання або очей.

Коли ж загоряються або вибухають хімічні речовини, утворюються термохімічні опіки. За тяжкістю розрізняють чотири ступені термічного опіку:

 • І — шкіра червоніє та набрякає;
 • ІІ — з’являються пухирі, наповнені жовтуватою рідиною;
 • ІІІ — утворюється некроз шкіри (струпи);
 • ІV — обвуглюється тканина. Якщо площа опіку велика, виникає шок.

За глибиною ураження тканин хімічні опіки також бувають чотирьох ступенів:

 • І — шкіра червоніє, з’являється легкий набряк;
 • ІІ — виникає сильний набряк, утворюються пухирі різного розміру, форми;
 • ІІІ — пухирі темніють або біліють за кілька хвилин, годин; шкіра припухає, виникає різкий біль;
 • ІV — настає омертвляння не лише шкіри, а й підшкірної жирової клітковини, м’язів та зв’язкового апарату суглобів.

Під час опіку кислотами на місці опіку утворюється сухий струп. Такі опіки є глибокими.

Опіки лугами переносять важче, ніж опіки кислотами, бо під час таких опіків тканини вологі.

Як надати домедичну допомогу при опіках

Щоб надати потерпілому першу допомогу, потрібно швидко вивести або ж винести його з вогню. Якщо загорівся одяг, необхідно негайно його зняти або накинути щось на потерпілого (мішок, тканину). Головне — запобігти доступу повітря до вогню.

Полум’я на одязі можна гасити водою чи засипати піском. Також його можна гасити, якщо потерпілий буде качатися по землі.

При опіках І ступеня потрібно промити уражені ділянки шкіри антисептичними засобами, потім обробити спиртом, одеколоном й накрити чистою тканиною.

До обпечених ділянок не можна:

 • доторкатися руками;
 • проколювати на них пухирі;
 • відривати шматки одягу, які прилипли до місць опіку;
 • накладати мазі, порошки тощо. 

Якщо потерпілого морозить, необхідно його зігріти: вкрити, дати багато пиття. У випадку, якщо він знепритомнів, слід дати йому понюхати вату з нашатирним спиртом. У разі, якщо потерпілий не дихає, починайте серцево-легеневу реанімацію.

Якщо одяг потерпілого просочився хімічною рідиною, потрібно швидко зняти його, розрізати чи розірвати на місці події. Потім слід механічно видалити речовини, що потрапили на шкіру: змити їх струменем води упродовж 10-15 хвилин, доки не зникне специфічний запах. Якщо хімічна речовина потрапила в дихальні шляхи, потрібно дати потерпілому водний 3% розчин борної кислоти, щоб він прополоскав горло.

Пам’ятайте! Не можна змивати хімічні сполуки, які загоряються або вибухають, коли поєднуються з водою.

Якщо ви не знаєте, яка хімічна речовина спричинила опік, і у вас немає нейтралізувального засобу, слід накласти на місце опіку чисту суху пов’язку. А потерпілого негайно доправити до медичного закладу.

logo