text

Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Заходи захисту від ураження електричним струмом

  • 21 липня 2016
  • 2448

Для збереження життя та здоров’я працівників під час роботи з електрообладнанням, призначеним для загального користування, та електроустановками застосовують заходи захисту від ураження електричним струмом

Електроустановки мають бути влаштовані таким чином, щоб їх небезпечні струмопровідні частини були недоступними для випадкового прямого дотику, а доступні для дотику відкриті та сторонні провідні частини були безпечними як за нормальних умов, так і за одиничного пошкодження.

Якщо струмопровідні частини непошкоджені, то застосовують такі заходи захисту від ураження електричним струмом: ізоляцію струмопровідних частин; огорожі та оболонки; бар’єри; розміщення поза зоною досяжності; обмеження сили струму.

Допомога при ураженні струмом Читайте також: Інструкція з охорони праці при користуванні електропобутовими приладами

У разі пошкодження ізоляції, щоб не допустити ураження струмом, застосовують:

  • захисне заземлення;
  • автоматичне вимикання живлення;
  • зрівнювання потенціалів;
  • захисне електричне відокремлення;
  • ізолювальні (непровідні) приміщення, зони, площадки;
  • системи наднизької напруги;
  • вирівнювання потенціалів.

Для забезпечення додаткового захисту від ураження електричним струмом у разі прямого дотику в електроустановках напругою до 1 кВ можна застосовувати пристрої захисного вимкнення.

Отже, одним із заходів захисту від ураження електричним струмом є ізоляція, що являє собою покриття струмопровідних частин шаром діелектрика. Це забезпечує захист людини від випадкового доторкання до частин електроустановок. Виокремлюють основну, додаткову, подвійну, посилену ізоляцію.

Основна ізоляція має повністю покривати струмопровідні частини і бути стійкою до механічних, електричних, хімічних, теплових впливів, які виникають під час експлуатації електрообладнання.

Зауважимо, що лакофарбові покриття не є ізоляцією й не захищають від ураження електричним струмом.

За відсутності пошкодження заходом захисту від ураження електричним струмом може бути обмеження сили струму за рівнями, які є небезпечними або відчутними для людини.

Межі безпечної напруги для різних електроустановок за різного режиму їх роботи встановлено ДСТУ ГОСТ 12.1.038:2008 «Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Предельно допустимые значения прикосновения и токов» (далі — ДСТУ ГОСТ 12.1.038:2008).

Так, межа безпечної напруги (струму) у разі нормального (неаварійного) режиму роботи електроустановки становить: за змінного струму частотою 50 Гц — 2 В (0,3 мА), постійного — 8 В (1 мА).

Межа безпечної напруги (струму) при аварійному режимі роботи виробничої електроустановки (за тривалості дії струму понад 1 с) становить: у разі змінного струму частотою 50 Гц — 20 В (6 мА), постійного — 40 В (15 мА). Межа безпечної напруги (струму) для побутової електроустановки, яка працює в аварійному режимі (за тривалості дії струму 0,5 с), є найнижчою і становить у разі змінного струму частотою 50 Гц — 12 В (2 мА).

Допомога при ураженні струмом Читайте також: Безпечна напруга як захист від ураження струмом

Для людини рекомендовано, щоб сила струму, що протікає між одночасно доступними провідними частинами, за активного опору 2000 Ом, не перевищувала 0,5 мА для змінного струму і 2 мА для постійного струму.

Якщо ізоляція пошкоджена (аварійний режим), то застосовують системи безпечної, захисної та функціональної наднизької напруги як заходи захисту від ураження електричним струмом. Найбільш доцільно використовувати ці системи в особливо небезпечних приміщеннях або приміщеннях із підвищеною небезпекою.

Якщо системи безпечної і захисної наднизької напруги неможливо або недоречно використовувати, то у колі наднизької напруги застосовують такі заходи захисту від ураження електричним струмом як огорожі або ізоляцію та автоматичне вимкнення живлення.

Про те, як надавати допомогу при ураженні електрострумом, дізнайтеся з нашої статті.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся