Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Право на щорічну основну і додаткову відпустки у перший рік роботи

 • 19 липня 2016
 • 2361

Коли працівник може взяти основну та додаткові відпустки у перший рік роботи? Чи можна у перший рік роботи взяти повну тривалість основної та додаткової відпустки? Дізнайтеся зі статті.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) передбачено, що у щорічну відпустку входять основна відпустка та додаткові відпустки за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, за особливий характер праці, інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Доплата за шкідливі умови праці Дізнайтеся, як правильно зробити розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Відповідно до статті 10 Закону про відпустки, пропрацювавши на підприємстві в перший рік роботи безперервно шість місяців, працівник має право на щорічні основну та додаткові відпустки.

Якщо ж працівник бажає взяти відпустку до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи, то тривалість відпустки в такому разі визначається пропорційно до відпрацьованого часу.

Проте законодавством передбачено категорії працівників, які мають право у перший рік роботи взяти щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на конкретному підприємстві, це:

 • жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
 • жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда;
 • інваліди;
 • неповнолітні;
 • чоловіки, дружини яких перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • особи, звільнені після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби, якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання;
 • сумісники — одночасно з відпусткою за основним місцем роботи;
 • працівники, які успішно навчаються у навчальних закладах та бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою;
 • працівники, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації;
 • працівники, які мають путівку (курсівку) для санаторно-курортного (амбулаторно-курортного) лікування;
 • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
 • в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

Отже, якщо працівник уклав трудовий договір 20.02.2016, то з 20.08.2016 він має право на щорічну основну та додаткові відпустки повної тривалості.

У другий та наступні роки роботи працівник має право брати відпустку у будь-який час відповідного робочого року.

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. Тобто, рахуються ті дні, коли працівник фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Власник або уповноважений ним орган має затвердити графіки надання відпусток, погодивши їх з органом первинної профспілкової організації або профспілковим представником чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Складаючи графіки відпусток, ураховують інтереси виробництва та особисті інтереси працівників.

Щорічні основна та додаткові відпустки надаються працівникові таким чином, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року.

За бажанням працівника щорічні додаткові відпустки можуть надаватись одночасно зі щорічною основною відпусткою або окремо від неї.

Право на щорічну основну і додаткову відпустки у перший рік роботи Працівник відмовляється іти у відпустку. Дізнайтеся, чим це загрожує роботодавцю

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати