Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Системи пожежної сигналізації

 • 18 липня 2016
 • 2460

Пожежу краще попередити, аніж потім боротися з її наслідками. Саме для виявлення пожежі на початковій її стадії та передачі сигналу тривоги й призначені системи пожежної сигналізації

Відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417, в будівлях, приміщеннях та спорудах мають бути обладнані системи протипожежного захисту (СПЗ).

Питання, пов’язані з обладнанням об’єктів СПЗ, врегульовані ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» та іншими нормативно-правовими актами з питань пожежної безпеки.

Частиною систем протипожежного захисту є системи пожежної сигналізації (СПС). Мета цих систем — виявити пожежу та подати сигнал тривоги для початку необхідних заходів (приміром, евакуація людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, запуск протидимних систем пожежогасіння, здійснення управління протипожежними клапанами, дверима, воротами та завісами (екранами), відключенням або блокуванням (розблокуванням) інших інженерних систем та устатковання при сигналі «пожежа» тощо).

Класифікація систем пожежної сигналізації

Отож системи пожежної сигналізації призначені для:

 • виявлення пожежі на ранній стадії;
 • передачі сповіщень тривоги до пристроїв передавання пожежної тривоги та попередження про несправність;
 • формування сигналів управління для систем протипожежного захисту та іншого інженерного обладнання;
 • сигналізування про виявлену несправність, яка може негативно впливати на повноцінну роботу СПС.

Правила розміщення та експлуатації систем пожежної сигналізації

Системи пожежної сигналізації не мають підпадати під несприятливий вплив інших систем незалежно від того, з’єднані вони з ними чи ні; виходити з ладу (частково або повністю) внаслідок впливу на них вогню або явища, для виявлення якого вони призначені, до того, як вогонь чи це явище було виявлено; реагувати на інші явища, не пов’язані з виявленням пожежі.

Відповідно до норм ДБН В.2.5-56:2014, системи пожежної сигналізації не потрібно обладнувати в застрахованих розташованих окремо одноповерхових наземних об’єктах громадського призначення площею до 100 м2, незалежно від їх ступеня вогнестійкості.

Крім того, не підлягають обладнанню СПС:

 • приміщення будинків та споруд, де відбуваються мокрі процеси (душові, басейни, мийні, умивальні);
 • санвузли, крім санвузлів у будинках з атріумами у громадських висотних будинках, вокзалах всіх видів транспорту, театрах, критих спортивних спорудах, кінотеатрах та підземних спорудах;
 • приміщення припливних венткамер, що не обслуговують виробничі, складські приміщення категорій А, Б та В, насосних станцій водопостачання та бойлерних;
 • виробничі та складські приміщення категорії Д за пожежною небезпекою;
 • сходи та сходові клітки, за винятком сходів типу С2.

Класифікація пожежних сповіщувачів

Існують різні типи пожежних сповіщувачів. При їх виборі необхідно керуватися вимогами ДСТУ-Н CEN/TS 54-14 та цих будівельних норм. Наприклад, при виборі типу димового сповіщувача рекомендовано враховувати чутливість до різних типів димів.

Якщо в зоні контролювання на початковій стадії пожежі можливе виникнення відкритого полум’я або перегрітої поверхні (більше 600 °С), то варто використовувати пожежні сповіщувачі полум’я.

Теплові пожежні сповіщувачі доцільно використовувати тоді, коли на початковій стадії пожежі можливе тепловиділення, а інший тип сповіщувача за таких умов не спрацьовуватиме.

Якщо на початковій стадії пожежі передбачено наявність диму і контрольовані приміщення використовуються для короткострокового перебування людей (готелі, лікарні, гуртожитки тощо), то варто застосовувати димові пожежні сповіщувачі зі звуковим оповіщувачем в конструкції.

Коли неможливо передбачити домінуючу ознаку виявлення пожежі в приміщенні, тоді рекомендовано застосовувати комбінацію пожежних сповіщувачів, які реагують на різні ознаки пожежі або комбіновані пожежні сповіщувачі.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати