Системи пожежної сигналізації

966
Пожежу краще попередити, аніж потім боротися з її наслідками. Саме для виявлення пожежі на початковій її стадії та передачі сигналу тривоги й призначені системи пожежної сигналізації

Відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417, в будівлях, приміщеннях та спорудах мають бути обладнані системи протипожежного захисту (СПЗ).

Питання, пов’язані з обладнанням об’єктів СПЗ, врегульовані ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» та іншими нормативно-правовими актами з питань пожежної безпеки.

Частиною систем протипожежного захисту є системи пожежної сигналізації (СПС). Мета цих систем — виявити пожежу та подати сигнал тривоги для початку необхідних заходів (приміром, евакуація людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, запуск протидимних систем пожежогасіння, здійснення управління протипожежними клапанами, дверима, воротами та завісами (екранами), відключенням або блокуванням (розблокуванням) інших інженерних систем та устатковання при сигналі «пожежа» тощо).

Класифікація систем пожежної сигналізації

Отож системи пожежної сигналізації призначені для:

  • виявлення пожежі на ранній стадії;
  • передачі сповіщень тривоги до пристроїв передавання пожежної тривоги та попередження про несправність;
  • формування сигналів управління для систем протипожежного захисту та іншого інженерного обладнання;
  • сигналізування про виявлену несправність, яка може негативно впливати на повноцінну роботу СПС.

Правила розміщення та експлуатації систем пожежної сигналізації

Системи пожежної сигналізації не мають підпадати під несприятливий вплив інших систем незалежно від того, з’єднані вони з ними чи ні; виходити з ладу (частково або повністю) внаслідок впливу на них вогню або явища, для виявлення якого вони призначені, до того, як вогонь чи це явище було виявлено; реагувати на інші явища, не пов’язані з виявленням пожежі.

Відповідно до норм ДБН В.2.5-56:2014, системи пожежної сигналізації не потрібно обладнувати в застрахованих розташованих окремо одноповерхових наземних об’єктах громадського призначення площею до 100 м2, незалежно від їх ступеня вогнестійкості.

Крім того, не підлягають обладнанню СПС:

  • приміщення будинків та споруд, де відбуваються мокрі процеси (душові, басейни, мийні, умивальні);
  • санвузли, крім санвузлів у будинках з атріумами у громадських висотних будинках, вокзалах всіх видів транспорту, театрах, критих спортивних спорудах, кінотеатрах та підземних спорудах;
  • приміщення припливних венткамер, що не обслуговують виробничі, складські приміщення категорій А, Б та В, насосних станцій водопостачання та бойлерних;
  • виробничі та складські приміщення категорії Д за пожежною небезпекою;
  • сходи та сходові клітки, за винятком сходів типу С2.

Класифікація пожежних сповіщувачів

Існують різні типи пожежних сповіщувачів. При їх виборі необхідно керуватися вимогами ДСТУ-Н CEN/TS 54-14 та цих будівельних норм. Наприклад, при виборі типу димового сповіщувача рекомендовано враховувати чутливість до різних типів димів.

Якщо в зоні контролювання на початковій стадії пожежі можливе виникнення відкритого полум’я або перегрітої поверхні (більше 600 °С), то варто використовувати пожежні сповіщувачі полум’я.

Теплові пожежні сповіщувачі доцільно використовувати тоді, коли на початковій стадії пожежі можливе тепловиділення, а інший тип сповіщувача за таких умов не спрацьовуватиме.

Якщо на початковій стадії пожежі передбачено наявність диму і контрольовані приміщення використовуються для короткострокового перебування людей (готелі, лікарні, гуртожитки тощо), то варто застосовувати димові пожежні сповіщувачі зі звуковим оповіщувачем в конструкції.

Коли неможливо передбачити домінуючу ознаку виявлення пожежі в приміщенні, тоді рекомендовано застосовувати комбінацію пожежних сповіщувачів, які реагують на різні ознаки пожежі або комбіновані пожежні сповіщувачі.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль