Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах

 • 5 грудня 2018
 • 3287

Скачайте інструкцію з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах. Вона є бов’язковою для виконання всіма працівниками підприємства, поширюється на всі приміщення та кабінети підприємства і встановлює основні вимоги до забезпечення в них пожежної безпеки.

СкачатиІнструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах

Галузь застосування

1.1. Інструкція розроблена відповідно до Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 р. № 5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 р. № 4.

1.1. Зазначена інструкція є обов’язковою для виконання всіма працівниками підприємства, поширюється на всі приміщення та кабінети підприємства і встановлює основні вимоги до забезпечення в них пожежної безпеки.

Вимоги пожежної безпеки в приміщеннях

2.1. Загальні положення

2.1.1. Будь-яке перепланування, технологічне переоснащення, зміна функціонального призначення приміщень дозволяється лише за наявності проектної документації, яка пройшла попередню експертизу на відповідність нормативним актам з питань пожежної безпеки та отримала позитивні результати в органах державного пожежного нагляду.

Правила пожежної безпеки в Україні Чи знаєте ви, як у 2018 році здійснюється нагляд за пожежною безпекою в Україні

2.1.2. Меблі та устаткування мають розміщатися так, щоб забезпечити вільний евакуаційний прохід до виходу з приміщення (не менше 1 м).

2.1.3.  Евакуаційні шляхи та виходи слід завжди утримувати вільними, нічим не захаращеними. В міру накопичення горючих відходів (використаного паперу тощо), а також після закінчення роботи їх слід прибирати у спеціально відведені сміттєзбірники.

2.1.4. Електромережі, електроприлади та апаратура повинні експлуатуватися тільки у справному стані з урахуванням вказівок і рекомендацій заводів-виробників. У разі пошкоджень електромереж, вимикачів, розеток та інших електроприладів слід негайно вимкнути їх і вжити необхідних заходів щодо приведення до пожежобезпечного стану.

2.1.5. Документи, папір та інші горючі матеріали слід зберігати на відстані, не менше 1 м від електрощитів, електрокабелів, проводів (0.5 м – від світильників, 0.25 м – від приладів опалення).

2.1.6. Шляхи евакуації, що не мають природного освітлення, у разі наявності людей, повинні постійно освітлюватись електричним світлом.

2.1.7. Електрощити повинні бути оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

2.1.8. Встановлення на горючі основи (конструкції) електророзеток, вимикачів, перемикачів та інших подібних пристроїв допускається тільки з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за їх габарити не менш ніж на 10 см.

2.1.9. Засоби протипожежного захисту слід утримувати у справному стані. Всі працівники зобов’язані вміти користуватися наявними вогнегасниками, іншими первинними засобами пожежогасіння та внутрішніми пожежними кранами, знати місця їх розташування. Відстань від найвіддаленішого місця приміщення до найближчого вогнегасника не повинна перевищувати 20 м.

Інструкція про заходи пожежної безпеки Читайте також: Порядок дій у разі виникнення пожежі

2.1.10. Пожежні сповіщувачі повинні функціонувати цілодобово і постійно утримуватися в чистоті. До них має бути забезпечений вільний доступ. Відстань від складованих матеріалів і устаткування до сповіщувачів повинна бути не менша ніж 0,6 м.

2.1.11. У приміщеннях, які після закінчення роботи замикаються і не контролюються черговим персоналом, з усіх електроустановок та електроприладів, а також з мереж їх живлення повинна бути відключена напруга (за винятком чергового освітлення, протипожежних та охоронних установок, а також електроустановок, що за вимогами технології працюють цілодобово).

Вимоги пожежної безпеки до утримання приміщень

3.1. Приміщення підприємства повинно своєчасно очищатися від сміття, відходів і постійно утримуватися в чистоті.

3.1. Розміщення у приміщеннях меблів та обладнання слід здійснювати таким чином, щоб забезпечувався вільний прохід до дверей у випадку евакуації персоналу. Навпроти дверного отвору слід залишати прохід шириною не менше одного метра.

3.2. Евакуаційні шляхи (проходи, коридори, вестибюлі, сходові марші тощо) і виходи також повинні нічим не захаращуватися.

3.3. Не допускається знімати з дверей пристрої для самозачинення, зберігати інвентар та різні матеріали у тамбурах виходів, у шафах (нішах) для інженерних комунікацій, закривати двері на замки та інші пристрої, які тяжко відчинити зсередини.

3.4. У разі необхідності встановлення металевих грат на вікнах приміщень, в яких перебувають люди, вони повинні розкриватися, розсуватися або зніматися.

3.5. Пожежні крани, які є в приміщенні, повинні бути укомплектовані пожежними рукавами і стволами. Рукави необхідно утримувати сухими та приєднаними до крана та ствола.

Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах Дізнайтеся більше про внутрішній протипожежний водогін

3.6. Пожежні шафи, де розміщуються крани, повинні мати отвори для провітрювання, вони мають бути опломбованими. На дверцятах пожежних шаф із зовнішнього боку після літерного індексу «ПК» вказується порядковий номер крана та номер телефону виклику пожежної служби.

3.7. Згідно з вимогами Правил пожежної безпеки в Україні всі приміщення повинні бути забезпеченні необхідною кількістю вогнегасників, які встановлюються в легкодоступних та помітних місцях.  

3.8. Горища, підвальні приміщення та інші технічні приміщення повинні використовуватися лише за призначенням, без застосування для їх утеплення легкозаймистих матеріалів. Вхідні двері цих приміщень слід утримувати зачиненими, з зазначенням місцезнаходження ключів від них. 

Скачайте Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2018

У службових приміщеннях заборонено:

4.1.  Улаштовувати тимчасові електромережі, застосовувати саморобні некалібровані плавкі вставки в запобіжниках та саморобні подовжувачі.

4.2. Прокладати електричні проводи безпосередньо по горючій основі, експлуатувати світильники зі знятими розсіювачами.

4.3. Експлуатувати кабелі і проводи з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією.

4.4. Застосовувати для опалення приміщення нестандартне електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання.

4.5.  Використовувати вимикачі та штепсельні розетки для розвішування на них одягу або інших предметів, обгортати електролампи й світильники папером, заклеювати ділянки з електропроводкою горючими матеріалами.

4.6.  Користуватися електричними чайниками, мікрохвильовими печами, прасками та іншими приладами (окрім спеціально відведених та обладнаних місць), залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’ютери, інше електроустаткування тощо, порушувати правила експлуатації електроприладів.

4.7. Захаращувати підходи до засобів пожежогасіння, використовувати пожежні кран-комплекти й пожежний інвентар не за призначенням.

Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах Господарські будівлі опинилися на прицілі у нових правил пожежної безпеки. Рекомендуємо ознайомитись

4.8. Використовувати для зберігання документів, різних предметів та інвентарю шафи (ніші) інженерних комунікацій.

4.9. Курити в приміщеннях (крім спеціально відведених місць, обладнаних урнами та попільничками з негорючого матеріалу);

4.10. Проводити зварювальні та інші вогневі роботи без оформлення відповідного дозволу (наряду-допуску).

4.11. Прибирати приміщення і прати одяг із застосуванням бензину, гасу та інших  легкозаймистих речовин, а також відігрівати замерзлі труби паяльною лампою та іншими засобами із застосуванням відкритого вогню.

4.12. Залишати неприбраними промаслені обтиральні матеріали

4.13. Складувати в приміщеннях товари побутової хімії, легкозаймисті та горючі речовини, вогненебезпечні матеріали (фарби, розчинники, лаки, балони з газом тощо).

 

Порядок приведення в пожежобезпечний стан приміщень після закінчення роботи

5.1. Після закінчення робочого дня працівники повинні навести порядок на своєму робочому місці, зачинити вікна та вимкнути електроживлення приладів і обладнання, яким вони користувалися (настільні лампи, друкарські та лічильні машинки, вентилятори, побутові кондиціонери, комп’ютери, радіоприймачі тощо). Виняток становить електроустаткування, яке відповідно до технологічних вимог має працювати цілодобово.

5.2. Прибрати в металеві ящики обтиральні матеріали, щільно закривши їх кришками. Перенести такі матеріали у спеціально відведені за межами будівель місця, забезпечені негорючими збірниками з кришками, які щільно закриваються.

5.3. Відповідальний за пожежну безпеку у приміщенні після закінчення роботи повинен оглянути його, переконатися у відсутності порушень, що можуть привести до пожежі, перевірити відключення електроприладів, обладнання, освітлення.

Дії працівників у разі виникнення пожежі

6.1. У разі виникнення пожежі дії працівників мають бути спрямовані на створення умов щодо убезпечення людей, збереження матеріальних цінностей, їх евакуацію та рятування.

6.2. Працівник, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів, підвищення температури в приміщенні тощо), зобов’язаний:

 • негайно повідомити телефоном про пожежу пожежний підрозділ ДСНС, при цьому чітко вказати адресу об’єкта, кількість поверхів в будівлі, місце виникнення пожежі, наявність в ній людей, а також назвати своє прізвище і посаду;
 • у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо);
 • сповістити працівників про пожежу, розпочати самому і залучити інших осіб до евакуації людей та матеріальних цінностей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;
 • сповістити про пожежу керівництво підприємства та пожежну охорону (за її наявності);
 • організувати зустріч пожежних підрозділів, вжити заходів до гасіння пожежі з використанням наявних вогнегасників та інших засобів пожежогасіння.

Розробляємо документи!

Порядок організації експлуатації та обслуговування наявних засобів протипожежного захисту (приклад)

6.3. Керівник підприємства (особа, яка його заміщує) повинен:

 • перевірити, чи викликані пожежно-рятувальні підрозділи (за необхідності слід продублювати повідомлення);
 • забезпечити гасіння пожежі та евакуацію людей до прибуття пожежних підрозділів, використовуючи для цього всі наявні сили і засоби;
 • організувати належну зустріч пожежних, надання їм допомоги під час локалізації та ліквідації пожежі, виведення за межі небезпечної зони працівників та інших осіб, які не беруть участі в евакуації людей та ліквідації пожежі, а також перевірку наявності працівників, вже евакуйованих з будівлі;
 • здійснити у разі необхідності заходи щодо відключення електропостачання, зупинення систем вентилювання (за винятком пристроїв протидимного захисту);
 • забезпечити дотримання техніки безпеки працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі, від можливих обвалів конструкцій, дії токсичних продуктів горіння і підвищеної температури, ураження електрострумом;
 • організувати евакуацію матеріальних цінностей з небезпечної зони, попередньо визначивши місця їх складування і забезпечити, за потреби, їх охорону.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати