Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Аерозольні вогнегасники

 • 15 листопада 2018
 • 129

Для ліквідації невеликих осередків пожеж, а також для гасіння пожеж у початковій стадії їх розвитку застосовуються первинні засоби пожежогасіння, до яких належать і аерозольні вогнегасники.

Аерозольні вогнегасники

Правилами експлуатації та типовими норм належності вогнегасників (далі – Правила), затвердженими наказом МВС України від 15.01.2018 р. № 25, визначено, що вогнегасник – це технічний засіб, призначений для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною.

Вогнегасники класифікують за видом речовини, що використовується для гасіння пожежі, способом подачі вогнегасного складу та інших чинниками.

Зокрема, за видом вогнегасної речовини розрізняють:

 • ВВ – вогнегасник водяний;
 • ВВП – вогнегасник водопінний;
 • ВВПА – пристрій вогнегасний водопінний аерозольний;
 • ВГ – вогнегасник газовий, у тому числі вуглекислотний (ВВК);
 • ВП – вогнегасник порошковий.

Вогнегасники маркують буквами, що характеризують вид вогнегасника і цифрами, що позначають його місткість.

Аерозольний водопінний вогнегасник – водопінний вогнегасник одноразового використання, з якого вогнегасна речовина подається в розпиленому вигляді. Вогнегасник складається з корпусу для зберігання вогнегасної речовини або компонентів для її отримання, пристрою підготовки вогнегасної речовини до подавання її в осередок пожежі, пристроїв, що запобігають зростанню тиску вище допустимого й захищають від випадкового спрацьовування. Як заряд в аерозольних вогнегасниках використовується 6%-ий розчин піноутворювача.

Згідно з Правилами (додаток 8) такі аерозольні вогнегасники можуть застосовуватися для гасіння пожеж класів А, В та Е з діапазоном температур експлуатації від мінус 10 °С до плюс 50 °С у разі дотримання умов їх зберігання безпосередньо до моменту використання.

Правила пожежної безпеки в Україні Аналіз нововведень до Правил пожежної безпеки

Зокрема, вогнегасник аерозольний ВВПА-400, сертифікований в Україні, призначений для гасіння вогнища загоряння на ранніх стадіях, яким гасять пожежі класу А, В і Е – до 1000 В.

В Україні визначено чотири класи пожеж та їх символи:

 • клас A — горіння твердих речовин, переважно органічного походження, горіння яких супроводжується тлінням (деревина, текстиль, папір);
 • клас B — горіння рідин або твердих речовин, які розтоплюються;
 • клас C — горіння газоподібних речовин;
 • клас D — горіння металів та їх сплавів.

Крім цих чотирьох класів Правилами пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, введено ще додатковий п’ятий клас (E), прийнятий для позначення пожеж, пов’язаних із загоранням електроустановок.

Система аерозольного пожежогасіння

Конструкції вогнегасників постійно вдосконалюються, що сприяє поліпшенню їх надійності і технологічності. Так, набуло поширення застосування генераторів вогнегасного аерозолю, на основі яких можлива побудува модульних і автономних систем пожежогасіння.

Конструкція аерозольного генератора така: корпус вогнегасника ділиться на дві порожнини. В одній із них розташований заряд і електрозапальник. Друга порожнина заповнена охолоджувачем, що гасить полум’я, яке виникає при горінні заряду. Згораючи, заряд виділяє велику кількість аерозолю (активного гідрооксиду калію), який, пройшовши через охолоджувач (теплопоглинальні гранули), викидається в зону вогнища пожежі у вигляді густої хмари. Генератор приводиться в дію замиканням електроланцюга запальника, займанням вогнепровідного шнура або капсулем, що спрацьовує при натисканні на кільце.

Правила пожежної безпеки в Україні Як правильно забезпечувати пожежної безпеки у навчальних закладах. Своїми знаннями ділиться експерт

Тобто, аерозольне пожежогасіння передбачає ліквідацію вогнища шляхом введення в зону запалення суспензії горючих часток, які не гасять полум’я, а ліквідують каталізатори горіння, знижуючи температуру і відсоток кисню в зоні пожежі. Джерелом суспензії є особливий пристрій – генератор вогнегасного аерозолю.

Система аерозольного пожежогасіння складається з генератора аерозолю, датчиків, які фіксують пожежонебезпечну ситуацію, мережі сповіщувачів (повідомляють про пожежу та забезпечують запуск генератора), пульта керування.

Як додатковий плюс — генератори аерозолю не містять рухомих деталей, ємностей під тиском та інших компонентів, що змушують проводити часте технічне обслуговування, вогнегасна речовина є нетоксичною та екологічно нешкідливою, аерозоль легко видаляється з предметів, система працює без присутності людини, проста в монтажі й не потребує значних витрат. Аерозольні генератори пожежогасіння використовуються, як в автоматичних, так і в автономних та ручних системах пожежогасіння.

Аерозольні вогнегасники Яким має бути порядок дій у разі виникнення пожежі

Недоліком автономної системи аерозольного пожежогасіння є повільне її реагування на пожежну ситуацію, оскільки вона спрацьовує лише після евакуації людей з приміщення. Також спостерігається висока температура аерозолю в зоні розпилення (до плюс 400 °С). Тому аерозольними системами комплектують переважно нежитлові приміщення за відсутності в них легкоплавких та горючих матеріалів.

Таким чином, аерозольні засоби пожежогасіння придатні до використання та ефективні у найрізноманітніших умовах, які можуть виникнути в житлових будинках, на виробництві, у транспорті (автомобілях, електропоїздах, судах) тощо.

Ви маєте це знати!

Згідно з Правилами міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, виходячи зі специфічних умов та особливостей пожежної небезпеки виробництв, можуть додатково розробляти свої галузеві правила експлуатації та норми належності вогнегасників, що затверджуються в установленому законодавством порядку після їх погодження з центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.

При цьому вимоги галузевих правил експлуатації та норм належності вогнегасників мають бути не нижчі встановлених вимог, передбачених Правилами, а також не мають суперечити їм.

 

 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати