Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві

 • 11 жовтня 2018
 • 2814

Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві, затверджені наказом Мінсоцполітики від 29.08.2018 № 1240, поширюються на всіх юридичних та фізичних осіб, які провадять діяльність у сільському господарстві та відповідно до законодавства використовують найману працю, і працівників, котрі працюють у сільськогосподарському виробництві.

Нові Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві набирають чинності 12 жовтня. Водночас втрачає чинність наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України від 26.11.2012 № 1353 «Про затвердження Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», а також такі нормативні акти:

 • наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 6.12.2004 № 268 «Про затвердження Правил охорони праці у тваринництві. Велика рогата худоба»;
 • наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 6.12.2004 № 269 «Про затвердження Правил охорони праці у тваринництві. Свинарство»;
 • наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 6.10.2008 № 213 «Про затвердження Правил охорони праці у птахівництві»;
 • наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України від 26.11.2012 року № 1350 «Про затвердження Правил охорони праці у тваринництві. Конярство».

Вимоги Правил обов’язкові для виконання роботодавцями та працівниками під час виробництва сільськогосподарської продукції.

Вимоги безпеки до виробничого обладнання та організації робочих місць

Обладнання, що надається працівникам та ними використовується за призначенням, має бути технічно справним і відповідати:

 • вимогам технічних регламентів, якщо обладнання виготовлене після дати обов’язкового застосування відповідних технічних регламентів, що поширюються на нього;
 • загальним вимогам безпеки до обладнання, що зазначені у нормативно-правових актах з охорони і гігієни праці та відповідних нормативних документах на його виготовлення, якщо обладнання виготовлене до дати обов’язкового застосування відповідних технічних регламентів, що поширюються на нього.

Якщо під час експлуатації обладнання можливе виділення шкідливих речовин у повітря робочої зони, воно має бути обладнане місцевою вентиляцією.

Пуск місцевої вентиляції має бути зблокований із пуском технологічного обладнання.

Рівень шуму виробничого обладнання не має перевищувати встановлених норм. У разі перевищення допустимих норм шуму робочої зони працівники мають бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів слуху.

Струмопідвідні проводи до електрифікованих машин і установок у виробничих приміщеннях мають бути ізольовані і захищені від механічного пошкодження.

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві Якщо працівника вразило електричним струмом. Ви знаєте, що робити?

Трубопроводи, запірна арматура, насоси і вмістища, розміщені у теплицях, які використовують під час застосування гербіцидів та агрохімікатів, мають бути герметично закритими.

Гальма засобів малої механізації, які застосовують під час збирання урожаю і транспортування його у складські приміщення, таких, як:

 • підвісні транспортні лінії;
 • стрічкові транспортери;
 • електричні талі;
 • візки, що переміщуються надґрунтовими регістрами

та інших мають бути справними та зблокованими з пусковими пристроями.

Вимоги безпеки під час використання пестицидів та мінеральних добрив

У темний час доби заборонено здійснювати роботи, пов’язані з:

 • транспортуванням аміаковмісних мінеральних добрив;
 • приготуванням розчинів;
 • змішуванням їх та внесенням у ґрунт.

Пестициди, хімічна взаємодія яких у разі порушення герметичності упаковки може спричинити займання, не дозволяється транспортувати разом. Також заборонено перевозити пестициди та протруєне насіння разом із біологічними засобами захисту рослин, харчовими і кормовими продуктами та іншими вантажами. Не дозволяється їх перевозити разом і з людьми.

Заборонено використовувати для зберігання продуктів, фуражу, води тощо тару від мінеральних добрив, навіть після її знешкодження/знезаражування. Тара з-під мінеральних добрив утилізується згідно з вимогами природоохоронного законодавства.

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві Дізнайтеся про право на пільгову пенсію комірника складу ядохімікатів

У машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки.

Пам’ятайте, транспортування, зберігання та застосування пестицидів потрібно здійснювати з дотриманням вимог Закону «Про пестициди і агрохімікати», а також інших нормативно-правових актів у частині безпечного здійснення таких робіт.

Роботи, пов’язані з підготовкою мінеральних добрив до внесення у ґрунт, треба здійснювати за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення.

Працівники мають використовувати відповідний спецодяг, спецвзуття та засоби індивідуального захисту органів дихання та зору.

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництвіНе дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації.

Також працівникам заборонено перебувати у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

Під час руху агрегату не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох або більше сівалок. Завантаження сівалок і садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами має бути механізованим. Ручне завантаження дозволяється лише за умови зупинення посівного або садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві Як діяти, якщо працівник отруївся? Розповідаємо про порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на гостре отруєння невідомою речовиною

Заміну, очищення і регулювання робочих органів навісних машин і знарядь, які підняті, потрібно проводити тільки спеціальними чистками в рукавицях із зупиненим, загальмованим агрегатом та вимкнутим двигуном. Обов’язково потрібно вжити заходів, що запобігають їх самовільному опусканню.

Працівникам заборонено підніматися на або спускатися з машин під час їх руху. Також не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

Вимоги безпеки під час експлуатації сільськогосподарської техніки

Експлуатація сільськогосподарських машин (сільськогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем складових частин та окремих технічних вузлів) має здійснюватися з урахуванням вимог експлуатаційної документації.

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві Ознайомтеся з посадовою інструкцією інженера з експлуатації машинно-тракторного парку

Вузли та елементи сільськогосподарських машин, що рухаються, обертаються та можуть становити небезпеку, мають бути огороджені захисними кожухами, які забезпечують безпеку працівників.

Основні вимоги охорони праці під час ремонту машин і обладнання сільськогосподарського виробництва Дізнайтеся про  Безпечне експлуатування колісних сільськогосподарських тракторів, а також пройдіть тест на тему: «Безпечне експлуатування колісних сільськогосподарських тракторів»

Не дозволяється:

 • експлуатація несправних машини та обладнання;
 • експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі.

Зверніть увагу!

Перед тим, як починати виконання робіт, потрібно переконатися, що дроти повітряних ліній електропередач не буде зачіпати техніка, яка під ними проїжджає. А під час проїзду сільськогосподарської техніки потрібно дотримуватися безпечної дистанції.

Роботи з підвищеною небезпекою у сільському господарстві

Для конкретного сільськогосподарського підприємства такий перелік затверджує роботодавець на підставі наказу Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15. Щоб дізнатися, які саме роботи в нього входять, а також про інші нюанси охорони праці на підприємствах сільського господарства скористайтеся статтею з Довідника, в якій вас проконсультує фахівець Держпраці.

Роботи з підвищеною небезпекою у сільському господарстві – це:

 • роботи, пов’язані з виробництвом, зберіганням, транспортуванням та застосуванням агрохімікатів, пестицидів, гербіцидів;
 • управління тракторами і самохідним технологічним устаткуванням;
 • роботи на цукрових заводах із обслуговування центрифуг і транспортерів;
 • роботи у силосах, призначених для різної сільськогосподарської продукції, у вагонах-зерновозах;
 • роботи з обслуговування і ремонту аспіраційних та пневмотранспортних систем на підприємствах зі зберігання і переробки зерна;
 • роботи з розвантаження, складання і зберігання зернових та олійних культур, висівок, макухи і шротів насипом і в затареному вигляді;
 • роботи з обслуговування бугаїв-плідників, кнурів і жеребців.

Вимоги безпеки під час збирання врожаю

Під час роботи в полі та пересування дорогами на зернозбиральному комбайні дозволено перебувати лише комбайнеру та помічнику комбайнера. Перебувати на сільськогосподарській техніці, а також на полі, де проводяться роботи, людям, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу, заборонено.

Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві Не дозволяється перебування працівників у кузові автомашини або тракторного причепа під час заповнення їх технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування.

Комбайни мають бути забезпечені дерев’яними лопатами для проштовхування злежаного зерна у бункерах до вивантажувального шнека.

Пам’ятка!

Запобігаємо травматизму працівників під час жнив

Під час пересування вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин мають бути переведені в транспортне положення. Переміщення сільськогосподарської техніки дорогами здійснюється відповідно до вимог Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабміну від 10.10.2001 № 1306.

Відпочинок працівників у полі дозволено тільки в спеціально відведених місцях, які обладнуються добре помітними віхами вдень і освітленими ліхтарями в темний період доби. Не дозволено відпочивати:

 • під машинами;
 • у кабіні машини під час роботи двигуна;
 • серед поля;
 • у копицях тощо.
Нові правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві Вас може зацікавити стаття Робота сезонних працівників сільського господарства у запитаннях та відповідях

Крім того у Правилах  охорони праці у сільськогосподарському виробництві також визначено:

 1. Вимоги безпеки під час одержання продукції тваринництва;
 2. Вимоги безпеки під час утримання великої рогатої худоби;
 3. Вимоги безпеки під час утримання коней;
 4. Вимоги безпеки під час утримання свиней;
 5. Вимоги безпеки під час гужових переїздів та перевезень;
 6. Вимоги безпеки під час утримання птиці;
 7. Вимоги безпеки в бджільництві.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати