Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Автономні системи пожежогасіння

 • 8 жовтня 2018
 • 566

Автономні системи пожежогасіння створені спеціально для локалізації та гасіння пожеж на початкових стадіях без втручання людини. Які вимоги до них передбачено чинним законодавством, хто має право їх установлювати, та в яких приміщеннях автономні системи пожежогасіння обов’язкові – розповімо у статті.

Нормативне регулювання

Основним нормативно-правовим актом з питань пожежної безпеки для об’єктів, що перебувають в експлуатації, є Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС від 30.12.2014 р. № 1417 (далі – Правила). Вони встановлюють обов’язкові вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків.  

Згідно з вказаним актом пожежна безпека має забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення.

Одним із таких технічних засобів є автономна система пожежогасіння, яка виконує функції виявлення ознак горіння та подавання вогнегасної речовини без втручання людини незалежно від зовнішніх джерел живлення та систем управління.

Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту та підтримуватися в експлуатаційній придатності відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Розроблення відповідного проекту системи пожежогасіння, монтаж сертифікованого обладнання відповідно до вимог державних будівельних норм та його обслуговування можуть проводити організації, які мають ліцензію на такий вид діяльності.

Автономні системи пожежогасіння Зверніть увагу! Ця стаття може врятувати вас від штрафу: Критерії відбору підприємств для перевірки пожежної безпеки

Автономні системи пожежогасіння: сфера застосування

Згідно з ДБН В.2.5-56:2014 автономна система пожежогасіння локального застосування (або СПГа) – система пожежогасіння, яка виконує функції виявлення ознак горіння та подавання вогнегасної речовини без втручання людини незалежно від зовнішніх джерел живлення та систем управління і призначена для подавання і розподілення вогнегасної речовини по частині простору або поверхні об’єкта протипожежного захисту. 

Автономні системи пожежогасіння Все, що потрібно знати про пожежну безпеку в електроустановках

Автономні системи пожежогасіння створені спеціально для локалізації та гасіння пожеж на початкових стадіях без втручання людини в замкнених або частково замкнених об’ємах з використанням малої кількості вогнегасної речовини. Вони не залежать від зовнішніх джерел живлення, спрацьовують автономно при досягненні температури 120–170 °С залежно від типу системи.

Вплив температури на активні компоненти відповідного виробу викликає реакцію з виділенням вогнегасного компонента, аж до повної ліквідації осередка пожежі. Тип виробу автономної системи залежить від об’єму об’єкта, що необхідно захистити і визначається в літрах.

Як правило, сфера застосування таких автономних систем це:

 • розподільні коробки;
 • електрощити;
 • сервери;
 • шафи керування;
 • блоки комутації;
 • електроприлади;
 • пункти керування та інше внутрішньо-корпусне обладнання.

Автономні системи пожежогасіння Ви можете дізнатися більше про встановлення автономних систем пожежогасіння, скориставшись порадами експерта

Тобто це ті місця, в яких найбільш імовірні випадки виникнення та поширення пожежі. Перевагами автономної системи локального пожежогасіння є:

 • можливість провести монтаж у важкодоступних місцях і під різним кутом нахилу;
 • міцність конструкції, яка дає змогу використання виробу у великому діапазоні температур тощо.

Якщо для захисту окремих пожежонебезпечних ділянок у приміщеннях, які згідно з нормативними документами не підлягають обов’язковому оснащенню автоматичними системами пожежогасіння, застосовують автономні системи пожежогасіння, ці приміщення можуть забезпечуватися первинними засобами пожежогасіння на 50% їх норм належності для цих приміщень.

Чому відмінили «піростікери»

У першій редакції Правил пожежної безпеки в Україні, які набули чинності у березні 2015 року, існували норми, які зобов’язували підприємства встановлювати на електрощитових та групових електрощитках автономні системи пожежогасіння, так звані «піростікери».

У лютому 2016 року Федерація роботодавців України, з урахуванням пропозицій фахівців з питань пожежної безпеки та охорони праці, які представляли великі підприємства паливно-енергетичного комплексу, металургійної, оборонної, хімічної, харчової та машинобудівної промисловості, окремих експертів з науково-дослідних інститутів ініціювала перед ДСНС та МВС України питання щодо вилучення таких норм з цього нормативно-правового акту. Федерація вказала на відсутність технологічної та економічної доцільності в обов’язковому встановленні таких приладів пожежогасіння на обладнанні, оскільки внаслідок цього підприємства зазнають невиправданих, багатомільйонних втрат.

У зв’язку з зазначеним, з метою зменшення фінансового навантаження на суб’єктів господарювання наказом МВС від 15.08.2016 № 810 до Правил пожежної безпеки в Україні були внесені відповідні зміни.

Автономні системи пожежогасіння Як зараз відбувається нагляд за пожежною безпекою в Україні

Пунктом 1.3 розділу V Правил передбачено, що проектування, монтування, експлуатування і технічне обслуговування автономних систем пожежогасіння здійснюється відповідно до чинних нормативних документів та технічної документації підприємств-виготовлювачів.

В зв’язку з цим необхідно враховувати, що з 1.07.2017 в Україні почав діяти національний стандарт ДСТУ-Н Б В.2.5-84:2016 «Стаціонарні системи пожежогасіння. Автономні системи газового пожежогасіння на основі виробів з термоактивовуваною мікрокапсульованою вогнегасною речовиною. Настанова з проектування, монтування та підтримання експлуатаційної придатності». Стандарт затверджений наказом Мінрегіонбуду України від 1.07.2016 за № 201.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати