Скачайте План комплексних перевірок 2019

Служба охорони праці

Громадський контроль за охороною праці

  • 4 жовтня 2018
  • 512

Контроль за додержанням законодавства про працю є важливим способом захисту трудових прав працівників і є складовою системи правових, і організаційно-технічних заходів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності. Хто здійснює громадський контроль за охороною праці – далі у статті.

На сьогодні важливість контрольної діяльності щодо забезпечення охорони праці зумовлюється низкою факторів, зокрема:

Отже, незаперечним лишається той факт, що без належного громадського контролю не можна забезпечити гідний рівень захисту трудових прав працівників.

Професійні спілки та їх об’єднання

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про охорону праці» громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці на виробництві забезпечують професійні спілки, їх об’єднання в особі виборних органів і представників.

Громадський контроль за охороною праці Зверніть увагу, інженера з охорони праці можуть обрати головою профспілки. Дізнайтеся, як в такому випадку його зазначати у складі комісії з розслідування нещасного випадку

Професійні спілки, зокрема, здійснюють контроль за створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту. У разі загрози життю або здоров’ю працівників професійні спілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах та інших структурних підрозділах або на підприємствах чи виробництвах фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, в цілому на період, необхідний для усунення загрози життю або здоров’ю працівників.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Детальніше про всі види відповідальності за порушення вимог з охорони праці – у статті з Довідника.

Професійні спілки також мають право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об’єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам про охорону праці, брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та надавати свої висновки про них, вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з питань охорони праці та одержувати від них аргументовану відповідь.

Для здійснення цих функцій згідно з Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-XIV профспілки, їх об’єднання можуть створювати служби правової допомоги та відповідні інспекції, комісії, затверджувати положення про них.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Що варто знати про перевірки Держпраці 2018 року – розповідає експерт

Уповноважені представники профспілок мають право вносити роботодавцям, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування подання про усунення порушень законодавства про працю, які є обов’язковими для розгляду, та в місячний термін одержувати від них аргументовані відповіді. У разі ненадання аргументованої відповіді у зазначений термін дії чи бездіяльність посадових осіб можуть бути оскаржені до місцевого суду.

Варто зазначити, що згідно зі ст. 38 названого Закону виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві наділений важливими повноваженнями щодо укладення та контролю за виконанням колективного договору, звітування про його виконання на загальних зборах трудового колективу, звернення з вимогою до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб за невиконання умов колективного договору.

Громадський контроль за охороною праці Бригадна відповідальність за відсутності профспілки: з ким погоджувати?

Крім того, уповноважені представники профспілок беруть участь:

Уповноважена найманими працівниками особа

За відсутності професійної спілки на підприємстві громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснює уповноважена найманими працівниками особа. Така особа має право безперешкодно перевіряти на підприємствах виконання вимог щодо охорони праці і вносити обов’язкові для розгляду роботодавцем пропозиції про усунення виявлених порушень нормативно-правових актів з безпеки і гігієни праці.

Для виконання цих обов’язків роботодавець своїм коштом організовує навчання, забезпечує необхідними засобами і звільняє уповноважену особу від роботи на передбачений колективним договором строк із збереженням за нею середнього заробітку.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Корисна стаття з Довідника: Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика

Якщо уповноважена особа вважає, що профілактичні заходи, вжиті роботодавцем, є недостатніми, вона може звернутися за допомогою до органу державного нагляду за охороною праці. Зазначені особи також мають право брати участь і вносити відповідні пропозиції під час інспекційних перевірок підприємств чи виробництв фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, цими органами.

Уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці діють відповідно до Типового положення, що затверджене наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.03.2007 р. № 56.

Комісія з питань охорони праці

Важливою організаційно-правовою гарантією забезпечення громадського контролю за дотриманням законодавства з охорони праці є право на створення й функціонування комісії з питань охорони праці на підприємствах, яка у своїй діяльності керується:

  • Кодексом законів про працю України;
  • Законами України «Про охорону праці», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»;
  • Типовим положенням про комісію з питань охорони праці підприємства, затвердженим наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.03.2007 р. № 55.

Громадський контроль за охороною праці Важливо знати! Особливості формування комісій з перевірки знань із питань охорони праці

Комісія з питань охорони праці підприємства може бути створена, відповідно до ст. 16 Закону України «Про охорону праці», на підприємствах, в організаціях, господарствах, незалежно від форми власності й виду діяльності. Комісія є постійно діючим консультативно-дорадчим органом, метою створення якої є забезпечення пропорційної участі працівників у вирішенні будь-яких питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Комісія складається з представників роботодавця та професійної спілки, а також уповноваженої найманими працівниками особи, спеціалістів з безпеки, гігієни праці та інших служб підприємства.

Важливою є норма, закріплена в ст. 23 Закону України «Про охорону праці», якою встановлено, що роботодавець зобов’язаний інформувати працівників або осіб, уповноважених на здійснення громадського контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а також Фонд соціального страхування України про стан охорони праці, причину аварій, нещасних випадків і професійних захворювань і про заходи, яких вжито для їх усунення та для забезпечення на підприємстві умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати