Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Порядок атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу

 • 25 вересня 2018
 • 1687

Атестація лабораторії є складовою системи забезпечення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці та здійснюється з метою забезпечення ефективності дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці. Дізнайтеся, який порядок атестації лабораторій нині є чинним, а також скачайте інформаційний перелік лабораторій, що вже атестовані на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Що потрібно знати про атестовані лабораторії

Набув чинності наказ від 29.05.2018 № 784/1012 Міністерства соціальної політики та Міністерства охорони здоров’я «Про затвердження Порядку атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу» (далі – Порядок). Порядок встановлює механізм атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Порядком передбачено розміщення інформації про атестовані лабораторії на офіційному веб-сайті Держпраці з коригуванням у разі порушень лабораторіями вимог Порядку.

СкачатиПерелік станом на 25.09.2018

Отже, при організації проведення атестації робочих місць за умовами праці, потрібно звірятися з інформаційним переліком, сформованим Держпраці.

Лабораторія, атестована на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу – юридична особа або фізична особа – підприємець, яка має право на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Яким вимогам мають відповідати лабораторії, що можуть проводити дослідження

Гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць проводять лабораторії, які:

 • мають у наявності засоби вимірювальної техніки, що пройшли повірку та/або оцінку відповідності вимогам технічних регламентів, реактиви і прилади відповідно до факторів, які досліджує лабораторія;
 • мають укладені трудові договори з працівниками, які здобули ступінь вищої медичної освіти, мають спеціалізацію з гігієни праці та у випадках, передбачених законодавством, пройшли підвищення кваліфікації;
 • проводять гігієнічну оцінку умов та характеру праці відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 квітня 2014 року № 248.

Порядок атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу Чи може дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки замінити атестацію? Які правові підстави проведення атестації робочих місць? Відповіді на ці та інші актуальні питання про атестацію дає експерт із охорони праці

Правовою підставою, щоб провести атестацію, є наявність професії, посади, роботи у:

 1. Списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 № 461);
 2. Списках виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (затверджені постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290);
 3. Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 163).

Атестація робочих місць за умовами праці: важливі нюанси, які потрібно знати роботодавцеві Детальніше про відповільність за непроведення атестації читайте в статті Чим загрожує непроведення атестації робочих місць за умовами праці

Які документи потрібно подати для атестації лабораторії

Для визнання лабораторії атестованою уповноважений представник лабораторії особисто або рекомендованим листом подає до Держпраці або її територіального органу такі документи:

 1. Заяву про визнання лабораторії атестованою на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу (додаток 1).

  СкачатиДодаток 1

 2. Перелік факторів виробничого середовища та трудового процесу, які досліджуватиме лабораторія (додаток 2).

  СкачатиДодаток 2

 3. Відомості про засоби вимірювальної техніки для виконання досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу (додаток 3).

  СкачатиДодаток 3

 4. Відомості про придбання лабораторією реактивів для дослідження відповідних факторів виробничого середовища і трудового процесу.

 5. Відомості про кадрове забезпечення лабораторії (додаток 4). 

  СкачатиДодаток 4

   
 6. Копії документів, що підтверджують право власності або користування приміщеннями, в яких розміщується лабораторія.

Зверніть увагу!

Лабораторії, акредитовані Національним агентством з акредитації України на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій», у спосіб, визначений п. 5 Порядку, для визнання їх атестованими подають заяву та копію атестата про акредитацію.

Якщо підприємець хоче подати документи особисто, то потрібно до заяви додати опис документів. Для цього необхідно скористатися додатком 5 до Порядку. 

СкачатиДодаток 5

Копія цього опису видається уповноваженому представнику лабораторії з позначкою про дату прийняття документів та підписом відповідальної особи Держпраці або її територіального органу.

Порядок атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу Інформація про атестовану лабораторію вноситься до інформаційного переліку, сформованого Держпраці, не пізніше 10 робочих днів з дати реєстрації таких документів.

В яких випадках лабораторія не буде визнана атестованою

Не буде атестована та внесена до інформаційного переліку лабораторія, якщо:

 • документи, зазначені у п.п. 5, 6 Порядку, оформлені з порушенням встановлених Порядком вимог;
 • надано недостовірні дані.

Порядком також передбачені умови, за яких атестована лабораторія виключається з інформаційного переліку. Це відбувається за наявності:

 • заяви атестованої лабораторії про виключення з інформаційного переліку;
 • копії свідоцтва про смерть (для фізичної особи – підприємця);
 • відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
 • обґрунтованого висновку щодо дотримання атестованими лабораторіями положень Порядку, складеного відповідно до законодавства Держпраці та МОЗ, про:
  • невідповідність фактичних даних заявленим у документах, зазначених у п.п. 5, 6 Порядку;
  • порушення положень пп. 1, 2 або повторне протягом календарного року порушення положень пп. 3, 4 п. 11 Порядку.

Держпраці не пізніше 5 робочих днів з дати виключення з інформаційного переліку повідомляє про це уповноваженого представника лабораторії у письмовій формі із зазначенням підстав, дати і номера відповідного наказу Держпраці.

Порядок атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу Атестована лабораторія має право оскаржити виключення з інформаційного переліку до суду.

Яких вимог має дотримуватися лабораторія

Атестована лабораторія повинна:

 • дотримуватись положень п. 3 Порядку;
 • оформлювати результати досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу відповідно до форм протоколів досліджень та вимірювань;
 • проводити гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу, інформацію щодо яких було надано у документах, зазначених у п.п. 5, 6 Порядку;
 • повідомляти Держпраці або її територіальний орган про зміни у кадровому забезпеченні не пізніше 10 робочих днів з дати їх виникнення.

Ви можете завантажити всі матеріали під скачування одним архівом.

Скачативсі додатки одним архівом

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати