Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці

  • 19 вересня 2018
  • 1536

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці складається в разі підозри в працівника професійного захворювання (отруєння). Чи знаєте ви, на підставі яких документів складають санітарно-гігієнічну характеристику умов праці та чому сангігхарактеристики інколи оскаржують у суді? Відповіді – у статті.

Як скласти санітарно-гігієнічну характеристику умов праці (далі – СГХ), визначає Порядок складання та вимоги до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці (затверджений наказом МОЗ від 13.12.2004 № 614; далі — Порядок).

На підставі яких документів складають СГХ

Скачати усі документи одним архівом

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці

СГХ складають, якщо є підозра, що у працівника професійне захворювання (отруєння). Це один із документів, який враховують, коли вирішують, чи пов’язане хронічне захворювання (отруєння) з впливом виробничих факторів і трудового процесу. На нього орієнтуються, коли встановлюють діагноз хронічного професійного захворювання (отруєння; п. 1.3 Порядку).

Для непрацюючих пенсіонерів та безробітних складають інформаційну довідку про умови праці працівника при підозрі в нього професійного захворювання (отруєння; далі — Інформаційна довідка). При цьому керуються даними про умови праці на останніх робочих місцях, якщо ті збереглися на підприємстві, де раніше працювали особи. Дані про умови праці отримують від закладу державної санітарно-епідеміологічної служби, з наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. За потреби підприємство обстежують за участю представника робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі — робочі органи виконавчої дирекції Фонду).

Звеніть увагу!

СГХ складає лікар із гігієни праці територіального органу Держпраці за місцем розташування підприємства, де працює хворий, на запит керівника лікувально-профілактичного закладу (далі — ЛПЗ).

Отже, спершу до органу Держпраці за місцем розташування керівник ЛПЗ має надіслати запит (див. Додаток 1).

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці

Скачати Додаток 1Зразок оформлення запиту на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці

Копії запиту надсилають до робочого органу виконавчої дирекції Фонду території, де розташоване підприємство, на якому працює чи працював хворий, та роботодавцю (особі).

Орган Держпраці, коли отримав запит, видає наказ і направлення на позапланове обстеження умов праці на підприємстві (див. Додаток 2 і 3).

Скачати Додаток 2Зразок оформлення наказу про позапланове обстеження
Скачати Додаток 3Зразок оформлення направлення на проведення обстеження

Одночасно для складання СГХ керівник територіального органу Держпраці надсилає (бажано рекомендованим листом із позначкою про вручення) роботодавцю (особі) припис для того, щоб він надав необхідні документи, за встановленою формою згідно з додатком 3 до Порядку (див. Додаток 4).

Скачати Додаток 4Зразок оформлення припису на надання роботодавцем (особою) документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці

Строк, у який роботодавець повинен надати документи, не має перевищувати 15 робочих днів із часу, коли він отримав офіційний запит від органу Держпраці. Строк можна продовжити за згодою посадової особи органу Держпраці, якщо є потреба, щоб роботодавець провів додаткові лабораторні, інструментальні, хронометражні й інші вимірювання (дослідження), необхідні для підготовки СГХ.

Підставою, щоб скласти СГХ, є акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта (далі — Акт) за формою № 315/о (затверджена наказом МОЗ «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в санітарно-епідеміологічних закладах» від 11.07.2000 № 160).

Скачати Додаток 5Зразок оформлення акта санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта

Умови праці підприємства обстежує лікар із гігієни праці у присутності працівника, за участю представників підприємства, первинної профспілкової організації, членом якої є хворий, або уповноваженої найманими працівниками особи з питань охорони праці, якщо хворий не член профспілки, та робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем розташування підприємства.

Якщо є підозра на захворювання, пов’язане з біологічними факторами (туберкульоз тощо), то до обстеження можна залучити фахівця з епідеміології Держпродспоживслужби або лабораторного центру МОЗ (колишній заклад державної санітарно-епідеміологічної служби) за місцем розташування підприємства.

Під час обстеження, якщо до цього не проводили лабораторно-інструментальні дослідження умов праці чи атестацію робочого місця, за кошти роботодавця вимірюють (досліджують) виробничі фактори.

Гігієнічна класифікація умов праці Дізнайтеся більше про шкідливі і важкі умови праці

Після того, як підприємство обстежили, щоб уточнити умови праці, у строк до п’яти днів складають Акт у трьох примірниках. Перший примірник зберігають у територіальному органі Держпраці, другий — надсилають роботодавцю (особі), де працює або працював працівник, третій — робочому органу виконавчої дирекції Фонду.

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці Зберігають СГХ в усіх зазначених закладах і підприємствах протягом 45 років.

СГХ можна використати протягом п’яти років, якщо умови праці працівника за цей час не змінилися, що підтверджує довідка роботодавця (особи) відповідного територіального органу Держпраці.

Обліковують СГХ у територіального органу Держпраці за формою додатка 5 Порядку.

Усі витрати на виконання робіт за Порядком несе особа, роботодавець підприємства, умови праці працівника якого обстежують, це, зокрема, лабораторні дослідження умов праці.

СГХ є одним із документів, із урахуванням якого в кожному конкретному випадку з’ясовують зв’язок хронічного захворювання (отруєння) із впливом виробничих факторів і трудового процесу, щоб встановити діагноз хронічного професійного захворювання (отруєння). Наприкінці Акта обстеження можуть бути пропозиції щодо виконання заходів для усунення виявлених порушень чи недоліків під час обстеження.

Щоб не заплутатися у тому, як складають СГХ, скористайтеся Алгоритмом Як складають санітарно-гігієнічну характеристику умов праці.

Які проблеми виникають при складанні СГХ

Під час обстеження підприємства та складання СГХ виникають суперечки. Вихід із деяких із них заінтересовані сторони можуть шукати вже у суді. Детальніше про такі ситуації – у статті з Довідника.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати