Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Безпека дорожнього руху на підприємстві

 • 14 серпня 2018
 • 1232

ДТП – досить часта причина нещасних випадків, які стаються на території підприємств. Такі ДТП відбуваються зазвичай через неорганізованість руху пішоходів та транспортних засобів. Керівники мають подбати про безпеку дорожнього руху на підприємстві. Як саме це зробити – підкаже наша стаття. Також радимо скачати схему руху транспорту та пішоходів територією підприємства.

Безпека дорожнього руху на підприємстві

Рух транспортних засобів і пішоходів територією та у виробничих приміщеннях підприємства організовують, щоб забезпечити безпеку праці персоналу. Для цього:

 • розробляють схеми руху транспортних засобів і пішоходів;
 • раціонально організовують та регулюють рух транспортних засобів;
 • ознайомлюють персонал підприємства зі схемою руху транспорту і пішоходів на території та у виробничих приміщеннях;
 • призначають посадових осіб, відповідальних за організацію та забезпечення безпеки руху.
Відповідальність за організацію руху транспортних засобів територією та у виробничих приміщеннях підприємства покладають:

 • на підприємстві загалом — на керівника підприємства;
 • за розроблення схеми руху, ознайомлення персоналу зі схемою руху транспортних засобів та пішоходів, забезпечення безпеки руху територією підприємства — на посадову особу, яка відповідає за безпеку руху;
 • за забезпечення безпеки руху транспортних засобів у місцях, де проводять технічне обслуговування і ремонт, — на посадову особу, яка відповідає за технічний стан транспортних засобів.

Схема руху транспортних засобів і пішоходів

Особа, яка відповідає за безпеку руху, на основі генерального плану підприємства розробляє схему руху транспортних засобів і пішоходів відповідно до правил дорожнього руху.

Скачати схему руху транспортних засобів і пішоходів 

Коли розробляють схему, враховують такі вимоги:

 • напрямок руху транспортних засобів територією підприємства має бути правостороннім і круговим;
 • кількість проїздів зі зустрічним рухом та пересічними транспортними потоками — мінімальною. На підприємствах, де є понад 100 транспортних засобів, не має бути перетину основних потоків руху;
 • перетин пішохідних доріжок із потоками руху має бути мінімальним.
Безпека дорожнього руху на підприємстві 
На схемі позначають:

 • переривчастою лінією — дозволені напрямки руху транспортних засобів, суцільною — межі проїздів та стоянок транспортних засобів;
 • пішохідні доріжки, дорожні знаки, знаки безпеки, сигнальні пристрої;
 • огородження пунктів заправок автомобілів, місць зимового підігрівання, електросилових установок, очисних споруд, небезпечні ділянки руху тощо.
Розроблену схему погоджують із відповідальними посадовими особами підприємства, комітетом профспілки (якщо він є) або особою, уповноваженою за забезпечення охорони праці. Затверджує схему керівник підприємства. Її вивішують на видноті біля в’їзду на територію підприємства, у виробничих приміщеннях — перед в’їздом до них. Окрім цього схема має бути в кабінеті керівника, його заступника, диспетчерській та у посадових осіб, які відповідають за безпеку руху й охорону праці.

Згідно зі схемою роблять дорожню розмітку території; встановлюють дорожні знаки, знаки безпеки та сигнальні засоби, виготовлені відповідно до нормативних документів.

Зверніть увагу!

Розмічені місця стоянок автомобілів та проїзди, як у приміщеннях, так і на відкритій місцевості, мають відповідати нормам проектування автотранспортних підприємств.

У виробничих приміщеннях розмітку можна не наносити. Рух транспортних засобів у них регулюють відповідні дорожні знаки.

Сигнальні засоби встановлюють біля в’їзду на територію і виїзду з неї, а у виробничих приміщеннях, — якщо обмежена видимість.

Особа, яка відповідає за безпеку руху, проводить заняття з персоналом підприємства (окремо за категоріями працівників). На заняттях вивчають схеми руху транспортних засобів і пішоходів територією та у виробничих приміщеннях підприємства.

Вимоги безпеки на території

Проїзди та місця, де зберігають транспортні засоби, на території підприємства мають бути рівними і з твердим покриттям (асфальтобетон, цементобетон тощо). Робочі проїзди не можна захаращувати.

Ширина проїздів на території підприємства має бути не менш ніж 6 м при зустрічному (двосторонньому) русі та не менш ніж 3 м при односторонньому русі з відповідним розширенням і закругленням доріг.

У місцях, де під’їзні шляхи перетинаються із канавами, траншеями, залізничними коліями тощо, необхідно встановити настили або містки для переїзду.
Якими мають бути дії роботодавця, якщо у водія встановлено високий артеріальний тиск
Територію підприємства необхідно утримувати в чистоті, освітлювати в темний період доби, прибирати від снігу та льоду взимку. Сміття і відходи потрібно систематично прибирати.

Ділянки території, а також будівлі та споруди, які ремонтують, необхідно огородити.

Пункти заправки пальним, якщо вони є на підприємстві, варто огороджувати так, щоб, коли заправлятимуть транспортні засоби, ті не перешкоджали руху пішоходів та іншого транспорту.

Зверніть увагу!

Біля воріт, через які проїжджають транспортні засоби, необхідно встановити попереджувальні написи «Бережись автомобіля!». Вони мають освітлюватися у темний період доби, при тумані та снігопаді.

Уздовж стін та огороджень у місцях стоянки транспортних засобів необхідно встановлювати колесовідбійні тротуари або бар’єри. Відстань від транспортного засобу до стіни має бути не менш ніж 0,5 м.

Випробувати транспортні засоби на території підприємства потрібно на спеціальних майданчиках. При цьому дотримуватися таких вимог:

 • поверхня майданчика має бути рівною, без вибоїн та нахилів;
 • розміри майданчика мають унеможливлювати наїзд на людей, будівлі тощо;
 • під час перевірки гальм на майданчику має бути нанесена розмітка, щоб визначити гальмівний шлях транспортного засобу.

На території підприємства необхідно обладнати окремий вхід і вихід персоналу. Проходити персоналу через в’їзні та виїзні ворота заборонено.

Вимоги безпеки до руху транспортних засобів

Швидкість руху транспортних засобів на під’їздах та території підприємства не має перевищувати 10 км/год, а у виробничих приміщеннях — 5 км/год.

В’їжджати на стоянку потрібно переднім ходом із застосуванням при повороті у проїзді одного маневру заднім ходом, при цьому відстань від транспортного засобу, що рухається, до обмежень проїзду має бути не менше ніж 1 м.

В’їжджати та виїжджати автопоїздом на стоянку можна лише переднім ходом.

Буксирувати несправний транспортний засіб територією і у виробничих приміщеннях підприємства потрібно жорстким зчепленням. Заборонено буксирувати транспортний засіб, щоб запустити двигун (після ремонту, нічної стоянки тощо).
 

Увага!

У статті з Довідника ви можете ознайомитися та скачати Примірне положення про організацію руху транспорту територією автопідприємства

Вимоги безпеки для персоналу

Пішоходи рухаються територією й у виробничих приміщеннях підприємства відповідно до затвердженої схеми та Правил дорожнього руху. Осіб, яких приймають на роботу, необхідно ознайомити зі схемою руху транспортних засобів і пішоходів на підприємстві. Це можна зробити під час вступного інструктажу з охорони праці.

Керувати транспортним засобом на території і у виробничих приміщеннях підприємства має водій, за яким закріплений цей транспортний засіб, або водій, що переганяє транспортні засоби територією підприємства.
При русі транспортних засобів (зокрема з малою швидкістю) пасажирам заборонено перебувати у їх кузові, салоні, кабіні, на підніжках, дахах тощо.

При русі заднім ходом транспортний засіб не має перешкоджати іншим учасникам руху. За потреби, щоб забезпечити безпеку руху, водій має звернутися по допомогу до інших осіб.

Встановлювати транспортний засіб на місце, де проводять технічне обслуговування або ремонт, має водій під контролем керівника робіт.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати