Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Висновки компетентних органів при розслідуванні нещасних випадків із працівниками

  • 10 серпня 2018
  • 125

Порядок розслідування нещасних випадків містить вимогу про те, що невиробничий характер конфлікту між працівниками має підтверджувати висновок компетентних органів. Що це за компетентні органи та який саме висновок вони мають надати – дізнайтеся зі статті.

Якщо працівник отримав травму, коли з’ясовував особисті стосунки невиробничого характеру, то такий нещасний випадок не пов’язаний із виробництвом. Невиробничий характер конфлікту має підтверджувати висновок компетентних органів (пп. 16 п. 15 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232; далі — Порядок № 1232). Однак у Порядку № 1232 є неточності. Проаналізуємо його положення щодо розслідування нещасних випадків та спробуємо відповісти на запитання, які саме органи можна вважати «компетентними», щоб надавати висновки, та які документи підпадають під термін «висновок».

Висновки компетентних органів при розслідуванні нещасних випадків із працівниками Свою позицію щодо цього питання висловила Держпраці у листі від 15.12.2017 року. Скачайте лист та ознайомтеся з думкою фахівців.

Скачати

Висновки компетентних органів при розслідуванні нещасних випадків із працівниками

Серед фахівців побутує думка, що встановлювати випадки, коли потерпілий та інша особа з’ясовували особисті стосунки невиробничого характеру, — компетенція комісії з розслідування нещасного випадку (далі — комісія), адже немає окремого органу, який би встановлював характер конфлікту. Cправді, за Порядком № 1232 встановлювати обставини, за яких стався нещасний випадок, має саме комісія. За цією логікою саме висновки комісії можна вважати висновками компетентного органу.

Пп. 16 п.15 Порядку № 1232 не дає змоги однозначно з’ясувати, чи правильне таке твердження. Адже щодо комісії з розслідування нещасного випадку у Порядку № 1232 вживають скорочення «комісія», а не «компетентний орган».

Отже, залишається незрозумілим: чи може комісія робити висновок про визнання чи невизнання нещасного випадку пов’язаним із виробництвом, якщо немає висновку компетентного органу; який орган компетентний, щоб надавати такий висновок, та яка інформація має бути у висновку компетентного органу.

Крім того, розробники Порядку № 1232 не врахували конституційної норми про презумпцію невинуватості особи. Адже мотиви правопорушення, яке вчинила особа, може встановити лише суд. Доречно було б, щоб таке право встановлювати, чи мало з’ясування стосунків між особами особистий характер, чи було пов’язане з виконанням трудових обов’язків, мала комісія. Ці висновки вона має змогу зробити, коли ретельно вивчить ситуацію, що призвела до конфлікту, та опитає свідків.

Які існують коди причин нещасного випадку? Докладніше у статті

Суди, коли розглядають справи щодо визнання нещасних випадків пов’язаними з виробництвом, беруть до уваги різні документи (листи, вироки суду тощо) від правоохоронних органів, якщо такі є у матеріалах справи.

Про те, як комісія з розслідування нещасного випадку лишилася «крайньою», та про інші показові справи за темою читайте у статті з Довідника.

Висновки компетентних органів при розслідуванні нещасних випадків із працівниками

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати