Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Служба охорони праці підприємства

 • 19 липня 2018
 • 987

Служба охорони праці на підприємстві створюється роботодавцем з метою організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям у процесі трудової діяльності. Все, що потрібно знати про роботу служби охорони праці, – читайте у статті.

Служба охорони праці на підприємстві. Загальні вимоги

Порядок створення та кількісний склад служби охорони праці на підприємстві визначаються Законом України «Про охорону праці», а також Типовим положення про службу охорони праці, затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 15.11.2004 № 255 (надалі – Типове положення).

Так, ст. 15 цього Закону та п. 1.4 Типового положення встановлено, що на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець зобов’язаний створити службу охорони праці. При цьому потрібно знати, як правильно врахувати кількість працівників для створення служби охорони праці.

Служба охорони праці підприємства Інженер із охорони праці — сумісник при понад 50 працівниках на підприємстві. Який штраф чекає на порушників?

На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку. Якщо на підприємстві працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.

Зверніть увагу!

Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю, а керівники та спеціалісти служби охорони праці за своєю посадою і заробітною платою прирівнюються до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.

Ліквідація служби охорони праці допускається тільки у разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці фізичною особою.

Для ефективної роботи цього структурного підрозділу, діяльність якого спрямована на збереження життя та здоров’я працівників, встановлені законодавством вимоги є мінімальними. Тобто роботодавцю не забороняється за рахунок власних коштів створювати для працівників відповідної служби більш сприятливі умови праці та встановлювати більшу грошову винагороду за їх працю. Такий підхід відповідатиме позитивному досвіду розвинутих країн світу.

Слід зазначити, що в листі Державної служби України з питань праці від 19 лютого 2018 року за № 1216/4/4.4-ДП-18 також підкреслюється, що питання призначення осіб, що виконуватимуть функції служби охорони праці на підприємстві, вирішується на розсуд роботодавця з урахуванням вимог норм Закону України «Про охорону праці» та Типового положення.

На основі Типового положення з урахуванням специфіки виробництва, видів діяльності, кількості працівників, умов праці та інших факторів, роботодавець визначає структуру служби охорони праці, її чисельність, завдання, функції та права її працівників відповідно до чинних нормативно-правових актів.

Служба охорони праці підприємства Чи має бути у школі служба охорони праці – відповідь дає експерт

Що потрібно для створення служби охорони праці на підприємстві

Таким чином для організації роботи служби охорони праці на підприємстві роботодавцю необхідно:

Типове положення про службу охорони праці Нагадуємо, створення кабінетів з охорони праці — не обов’язок, а рекомендація.

При цьому потрібно мати на увазі, що:

 • назви посад (професій) працівників служби охорони праці встановлюються відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327, а кваліфікаційні вимоги – відповідно до розділу 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців «Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336;
 • навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників служби охорони праці проводяться в установленому законодавством порядку під час прийняття на роботу та періодично один раз на три роки.

Служба охорони праці підприємства Дізнайтеся більше зі статті: Впроваджуємо на підприємстві систему управління охороною праці

Завдання служби охорони праці підприємства

Передусім до завдань служби охорони праці входить організація проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкампрофесійним захворюваннямаваріям та іншим випадкам загрози життю або здоров’ю працівників.

Також цей підрозділ повинен:

 • забезпечити вивчення та сприяти впровадженню у виробництво досягнень науки і техніки, прогресивних і безпечних технологій, сучасних засобів колективного та індивідуального захисту працівників;
 • здійснювати контроль за дотриманням працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці і колективного договору;
 • інформувати та надавати роз’яснення працівникам підприємства з питань охорони праці;
 • розробляти спільно з іншими підрозділами підприємства комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці, планів, програм поліпшення умов праці, запобігання виробничому травматизму, професійним захворюванням тощо.

Функції служби охорони праці

На службу з охорони праці також покладені функціональні обов’язки щодо:

Служба охорони праці підприємства Навчання та інструктажі з охорони праці. Дізнайтеся відповіді на чотири небанальні запитання

Однією з важливих функцій, які покладені на службу охорони праці, є участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництв відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11. 2011 № 1232.

Крім того, фахівці з охорони праці беруть участь:

Права працівників служби охорони праці підприємства

Контролюючи дотримання роботодавцем вимог законодавства з охорони праці спеціалісти служби охорони праці у разі виявлення порушень охорони праці мають право:

 • видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов’язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці;
 • вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимог нормативно-правових актів з охорони праці;
 • зупиняти роботу виробництва, дільниці, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва у разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров’ю працівників;
 • надсилати роботодавцю подання про притягнення до відповідальності посадових осіб та працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці.

Служба охорони праці підприємства Інженер із охорони праці закладу освіти: як оплачують працю та присвоюють категорію

Припис працівника з охорони праці складається у двох примірниках, один з яких видається керівнику робіт, об’єкта, цеху, другий залишається і реєструється в службі охорони праці і зберігається протягом 5 років. Якщо керівник структурного підрозділу підприємства відмовляється від підпису в одержанні припису, спеціаліст охорони праці направляє відповідне подання на ім’я особи, якій підпорядкований цей структурний підрозділ, або роботодавцю.

Типове положення про службу охорони праці Припис може скасувати лише роботодавець.

Робота служби охорони праці підприємства повинна здійснюватись відповідно до плану роботи та графіків обстежень, затверджених роботодавцем.

Робочі місця працівників служби охорони праці мають розміщуватись (як правило) в окремому приміщенні, забезпечуватись належною оргтехнікою, технічними засобами зв’язку і бути зручними для приймання відвідувачів.

Служба охорони праці підприємства Чи знаєте ви, яка відповідальність чекає на порушників вимог із охорони праці

Потрібно мати на увазі, що працівники служби охорони праці не можуть залучатися до виконання функцій і завдань, які не передбачені Законом України «Про охорону праці», Типовим положенням та системою управління охороною праці на певному підприємстві.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати