Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Вуглекислотні вогнегасники

 • 9 липня 2018
 • 184

Ефективність гасіння пожежі значною мірою залежить від того, чи правильно обрано тип вогнегасника для тієї чи іншої категорії приміщення. Сьогодні вуглекислотні вогнегасники є популярним видом вогнегасників. У нашій статті ви знайдете таку інформацію: загальні та технічні характеристики вуглекислотних вогнегасників, призначення, правила застосування, транспортування і зберігання, перезаряджання вуглекислотних вогнегасників, принцип дії, склад, інструкція.

Види вогнегасників

Всі вогнегасники, незалежно від об’єму, поділяються на кілька видів за типом вогнегасної речовини. Кожен з цих видів призначений для гасіння пожежі певної категорії. 

За мобільністю і масою вогнегасники поділяються на:

 • переносні (вага не перевищує 20 кг);
 • пересувні (вага від 20 кг до 270 кг). Цей вид вогнегасників зазвичай оснащений ємністю для заливання протипожежної рідини, що міститься на візку.

За категорією протипожежної речовини вогнегасники поділяються на:

 • водні;
 • пінні, можуть мати різні види пінного потоку і оснащуватися генераторами піни малої або середньої кратності;
 • порошкові;
 • газові;
 • комбіновані.

Технічне обслуговування вогнегасників Господарські будівлі опинилися на прицілі у нових правил пожежної безпеки. Дізнайтеся, які саме зміни передбачили законодавці.

Своєю чергою, газові вогнегасники поділяються на:

 • вуглекислотні (ВВ);
 • хладонові (ВХ).

Вогнегасна речовина у вогнегаснику вуглекислотному – діоксид вуглецю (вуглекислота). Вуглекислота має властивість швидко і ефективно гасити пожежі. Важлива особливість вуглекислотних вогнегасників полягає у тому, що їх можна використовувати для усунення локальних загорянь без поширення вогнегасної речовини на сторонні предмети, які не потребують гасіння.

Вуглекислотний вогнегасник: призначення, застосування

Одним із популярних видів вогнегасників сьогодні є вуглекислотний вогнегасник. Він простий у використанні, не вимагає спеціальних навичок для коректної експлуатації, що важливо, коли потрібно за лічені хвилини врятувати чиєсь життя. Будову і принцип дії вуглекислотних вогнегасників, а також особливості їх використання розглянемо далі.

Вогнегасники вуглекислотні — це вогнегасні засоби, які належать до газової категорії, адже вогнегасною речовиною в них є вуглекислий газ, що міститься в зарядженому балоні в рідкому стані. Перебуваючи під власним надлишковим тиском від 5,7 до 15 МПа, він, коли його випускають назовні, гасить осередки займання.

Правила пожежної безпеки в Україні Вас також можуть зацікавити статті:

Вуглекислотний вогнегасник: що можна гасити?

Такі вогнегасники призначені для ефективного гасіння займань в умовах, де реакція горіння відбувається за участю кисню. Допускається використання вуглекислотних вогнегасників для гасіння загорянь в електроустановках під напругою до 1000 В, або за відсутності напруги в електроустановках до 10 кВ.

Через те, що цей тип вогнегасників завдає мінімальну шкоду оргтехніці й архівній документації, його активно розміщують в адміністративних, житлових і виробничих приміщеннях.

Зверніть увагу!

Вуглекислотні вогнегасники не підійдуть для гасіння загорянь, які відбуваються без участі кисню (алюміній, магній, сплави алюмінію та магнію, калій, натрій, а також інші сполуки і матеріали, в яких процес тління може йти зсередини).

В основі дії вуглекислотного вогнегасника процес різкого розширення газу з активним поглинанням теплоти. Аналогічний метод використовується в холодильних установках. Цей процес спричиняє появу снігу на розтрубі вогнегасника. Такі прояви фізичних властивостей обумовлюють виготовлення розтруба вуглекислотного вогнегасника з металу; якщо ж розтруб вогнегасника не металевий, а полімерний, необхідно пам’ятати про високу ймовірність накопичення на його поверхні електростатичного потенціалу, статичної електрики.

 Вогнегасники вуглекислотні

Будова і принцип дії вуглекислотного вогнегасника

Під час використання вуглекислотного вогнегасника уникайте контактів розтруба з відкритими ділянками шкіри: це загрожує обмороженням, тому що температура вогнегасної речовини і розтруба може знижуватися до -70°С.

Мал. 1. Елементи будови вуглекислотного вогнегасника

Елементи будови вуглекислотного вогнегасника

Балон вуглекислотного вогнегасника є основною його частиною і виготовляється з високоміцних металевих сплавів; до нього під впливом високого тиску закачується вуглекислий газ.

У горловину балона вгвинчено пістолетний або вентильний запірно-пусковий механізм, з’єднаний із сифонною трубкою. Ця трубка опускається аж до дна балона.

Маркування вогнегасників Ознайомтеся з Порядком організації експлуатації та обслуговування наявних засобів протипожежного захисту

Розтруб за допомогою металевої трубки або ж броньованого шланга з’єднано зі спусковим пристроєм. Броньований шланг використовується в рухомих вуглекислотних вогнегасниках на вогненебезпечних виробництвах, де потрібно швидко локалізувати великий осередок загоряння.

Переносні моделі оснащені важелем для пуску, розташованим на горловині; натискання на нього приводить до того, що вуглекислота виштовхується через сифонну трубку до розтруба, де різко збільшується в обсязі, переходячи в твердий стан (сніг). 

Пересувні моделі вуглекислотних вогнегасників потрібно активувати так:

 1. Спочатку потрібно повністю розвернути важіль.
 2. Потім розпорошувати вуглекислоту за допомогою пістолета на шланзі.

Мал. 2. Будова верхньої частини пересувного вуглекислотного вогнегасника

Будова верхньої частини пересувного вуглекислотного вогнегасника

Розміщення, транспортування і зберігання вуглекислотних вогнегасників

Вуглекислотні вогнегасники треба розміщувати в місцях, до яких є вільний доступ. Забороняється встановлювати вогнегасник у місцях потрапляння прямих сонячних променів і тепла від системи опалення на корпус вогнегасника. 

Допустимий діапазон температур зберігання і експлуатації вуглекислотних вогнегасників становить від —40°С до +50°С. 

Транспортувати вуглекислотний вогнегасник можна в будь-якому положенні різними видами транспорту.

Під час пожежі

Зірвіть чеку з запірного механізму (витягніть запобіжне кільце) і направте розтруб на місце загоряння. Потім натисніть на важіль і почніть гасіння.

Техобслуговування і перезаряджання вуглекислотних вогнегасників

Вогнегасник вуглекислотний є пристроєм багаторазової експлуатації, що перезаряджається за допомогою спеціального обладнання. Для перезаряджання вогнегасника треба звернутися до спеціалізованих установ.

Вогнегасник має проходити огляд один раз на п’ять років, а раз на два роки здійснюється контроль маси заряду.

Увага!

Перед активацією вуглекислотного вогнегасника перевірте дату останнього огляду: вона вказується в паспорті або на бирці.

Експлуатація вуглекислотного вогнегасника

У разі використання вогнегасника для гасіння загорянь у закритому непровітрюваному приміщенні треба провести провітрювання після закінчення пожежогасіння, щоб уникнути подальшого отруєння людей вуглекислим газом.

У процесі застосування вогнегасника можуть проявлятися такі фактори:

 • зниження тиску парів вуглекислоти в умовах мінусових температур навколишнього повітря (як наслідок — низька ефективність використання вогнегасника);
 • накопичення статичної електрики на неметалічному розтрубі;
 • значні температурні перепади внаслідок різкого падіння температури в охопленій вогнем зоні.

Мал. 3. Порядок приведення в дію вуглекислотного вогнегасника

Принцип дії вуглекислотного вогнегасника

Щоб уникнути появи деформацій у зв’язку з температурними перепадами, слід направляти розтруб прямо в осередок загоряння. Для запобігання електризації розтруба, особливо якщо вогнегасник застосовується в умовах безіскрового або слабоелектризованного режиму об’єкта, використовуйте тільки вогнегасники з розтрубами з металу.

Вимоги до розміщення вогнегасників Чи правомірно інженеру з охорони праці суміщати посаду інженера з пожежної безпеки, на якого покладено виконання обов’язків цивільного захисту? Відповідь дають експерти.

Перед використанням пересувного вуглекислотного вогнегасника в умовах закритого приміщення спочатку надягніть засіб індивідуального захисту органів дихання. Пам’ятайте, що отруєння вуглекислим газом викликає швидку втрату свідомості.

Вогнегасник вуглекислотний інструкція скачати

Вуглекислотні вогнегасники

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати