Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Охорона праці осіб з інвалідністю

 • 8 червня 2018
 • 583

Охорона праці осіб з інвалідністю прописана в законодавстві. Зокрема, на роботодавців покладено обов’язок щодо працевлаштування інвалідів. Дізнайтеся, що саме передбачає охорона праці інвалідів і які санкції чекають на тих, хто проігнорує вимоги законодавства.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 19.12.2017 № 2249-VIII внесено зміни до 37 законів, в положеннях яких використовуються слова «інвалід», «дитина-інвалід» та «інвалід війни». Відтепер замість них вживаються такі терміни, як «особа з інвалідністю», «дитина з інвалідністю», «особи з інвалідністю внаслідок війни». Однак на побутовому рівні слово «інвалід» продовжує використовуватися.

Охорона праці осіб з інвалідністю в Україні

Згідно із Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875-XII) держава гарантує особам з інвалідністю рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства та створює для них потрібні умови, які дають змогу вести повноцінний спосіб життя згідно з їх індивідуальними здібностями та інтересами.

Статтею 12 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що підприємства, які використовують працю осіб з інвалідністю, зобов’язані створювати для працівників інвалідів умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, індивідуальних програм реабілітації та вживати заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Реєстрація у Фонді соцзахисту інвалідів

Роботодавці – підприємства, установи, організації, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працюють вісім і більше осіб, самостійно реєструються у відповідних відділеннях Фонду соцзахисту інвалідів (далі – Фонд) за своїм місцезнаходженням.

Порядок реєстрації  таких роботодавців визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Роботодавці зобов’язані зареєструватися у відділеннях Фонду в період з 1 січня по 1 лютого поточного року, якщо у попередньому році кількість працюючих, для яких це місце роботи основне, збільшилася до восьми і більше осіб, при цьому така реєстрація здійснюється за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб. Датою реєстрації вважається дата подання документів, зазначених у п. 3 Порядку № 70, а у разі надсилання їх поштою – дата, зазначена на поштовому штемпелі.

Відділення Фонду протягом 10 робочих днів після реєстрації документів надсилає роботодавцеві рекомендованим листом повідомлення про його реєстрацію.

Зверніть увагу!

Реєстрація проводиться безоплатно.

Роботодавці самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до розрахованого нормативу робочих місць. Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування таких осіб, для яких це місце роботи є основним. При цьому не має значення режим роботи  працівника: повний робочий час чи неповний, головна умова – це робота за основним місцем роботи. 

Для забезпечення виконання нормативу роботодавці можуть здійснювати пошук осіб з інвалідністю на вакантні місця самостійно або звернутися за допомогою до територіального центру зайнятості.

Оцінка умов праці на робочому місці Читайте також: Гігієнічна класифікація праці, що застосовується при проведенні атестації робочих місць за умовами праці

Згідно з Порядком № 70 роботодавці щороку до 1 березня наступного за звітним року повинні подавати (надсилати рекомендованим листом) до відділень Фонду за місцем їх реєстрації звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Санкції за недотримання нормативів щодо працевлаштування інвалідів

Статтею 20 Закону № 875-XII встановлено, що роботодавці, які використовують найману працю, де середньооблікова  чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж  установлено нормативом, передбаченим ст. 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі  середньої  річної  заробітної  плати  на відповідному  підприємстві за кожне  робоче  місце, призначене  для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою.

Для підприємств (фізичної особи) де працює від  8 до 15 осіб, розмір таких санкцій  визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві чи у фізичної особи, яка використовує найману працю. Це положення  не поширюється на підприємства,  що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

У  разі  несплати адміністративно-господарських  санкцій або пені чи неможливості їх  сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може  бути  звернено на майно підприємства. 

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 1881 Кодексу України про адміністративні правопорушення невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання відділенню Фонду звіту тягнуть за собою накладення штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як правильно зареєструватися у Фонді соціального захисту інвалідів Читайте за темою на порталі:

Охорона праці на підприємстві інвалідів

Питання організації робочих місць для осіб з інвалідністю також регулюються Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2006 № 2961, яким визначено, що:

 • робоче місце особи з інвалідністю інваліда — це місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях;
 • спеціалізоване робоче місце особи з інвалідністю — окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням його індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування тощо.

Охорона праці осіб з інвалідністю Дізнайтеся більше про Охорону праці жінок, неповнолітніх та інвалідів

Охорона праці на підприємстві інвалідів передбачена чинним законодавством, зокрема, Кодексом Законів про працю України. Зокрема для осіб з інвалідністю встановлено низку таких трудових пільг:

 • ст. 26 – заборонено для цієї категорії осіб встановлювати випробувальний термін при прийомі на роботу;
 • ст. 39 – якщо стан здоров’я особи з інвалідністю перешкоджає виконанню його трудових обов’язків, такий працівник має право достроково припинити укладений з ним строковий трудовий договір;
 • ст. 42 – переважне право на залишенні на роботі при вивільненні працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці – особам з інвалідністю внаслідок війни;
 • ст. 55 – робота осіб з інвалідністю у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям;
 • ст. 172 – на власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, а також  встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень і створити пільгові умови праці.

Для осіб з інвалідністю встановлені і інші пільги та надані відповідні додаткові гарантії їх захисту.

Пенсії по інвалідності

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров’я, внаслідок:

 • трудового каліцтва або професійного захворювання;
 • загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Зверніть увагу!

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи.

Залежно від ступеня втрати здоров’я інваліди поділяються на три групи. Причини і групи інвалідності, а також час настання інвалідності встановлюються органами медико-соціальної експертизи, що діють на підставі Положення про них, затверджуваного Кабміном. Незалежно від групи інвалідності – перша, друга чи третя, особи з інвалідністю користуються всіма правами, передбаченими для них чинним законодавством.

Калькулятор квоти інвалідів

Пропонуємо скористатися калькулятором розрахунку квоти інвалідів

(користуйтеся смугою прокручування, щоб побачити вікна для вводу даних)

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати