Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Нюанси проведення позапланового інструктажу з охорони праці

26 серпня 2019
24016
Середній бал: 0 із 5
перший заступник генерального директора з наукової роботи Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці

В яких випадках з працівниками потрібно проводити позаплановий інструктаж з охорони праці та хто має право вимагати його проведення? З яких частин складається позаплановий інструктаж? Що буде, якщо працівник не пройде його? Відповіді — далі.

скачати журнал реєстрації позапланового інструктажу

Порядок проведення позапланового інструктажу регламентовано Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, що затверджене наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення).

Перевірте свої знання з охорони праці

Позаплановий інструктаж з охорони праці проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці. Його можна проводити індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху.

Після завершення інструктажу організовують перевірку знань — усно або за допомогою технічних засобів.

Позаплановий інструктаж з охорони праці проводиться за таких обставин

1. На підприємстві вводять у дію нові або переглянуті нормативно-правові акти з охорони праці (НПАОП) або вносять зміни та доповнення до них.

2. Змінено технологічний процес, замінено або модернізовано устаткування, прилади та інструменти, вихідну сировину, матеріали та інші фактори, що впливають на стан охорони праці.

3. Працівники порушили вимоги НПАОП і це призвело до травми, аварії, пожежі тощо.

4. У роботі виконавця робіт з підвищеною небезпекою була перерва понад 30 календарних днів (або понад 60 днів — для решти робіт).

Ви маєте це знати

Нюанси проведення позапланового інструктажу з охорони праці
Микола Лисюкперший заступник генерального директора з наукової роботи Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці
Позаплановий інструктаж проводять на вимогу представників органів державного нагляду і контролю

Хто проводить позаплановий інструктаж

Позаплановий інструктаж працівників з охорони праці проводять безпосередньо керівники робіт. Якщо через хворобу, відрядження, навчання на курсах, відпустку тощо безпосередній керівник відсутній, то у таких випадках інструктаж має провести посадовець, який виконує його обов’язки.

Зверніть увагу!

Щоб висвітлити окремі питання програми позапланового інструктажу, можна залучати фахівців — інженера-еколога; особу, відповідальну за електрогосподарство; особу, відповідальну за протипожежний стан підприємства; інженера з охорони праці; медичного працівника; юриста; фахівця відділу кадрів та ін.

Працівникам, які перебувають у відрядженні, відпустці, тимчасово непрацездатні, позаплановий інструктаж проводять упродовж двох днів після того, як вони вийшли на роботу.

Чи проводять позаплановий інструктаж керівникам структурних підрозділів

Розглянемо таку ситуацію. На підприємстві внесли зміни до деяких інструкцій з охорони праці. Відповідно до Типового положення безпосередній керівник робіт має провести для працівників позаплановий інструктаж. Проте ця вимога стосуються працівників, безпосередньо залучених до виконання робіт. Як бути з керівниками структурних підрозділів?

У Положенні про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9 зазначено, що локальна інструкція з охорони праці набирає чинності з дня її затвердження наказом роботодавця, то й зміни до інструкції також вносяться наказом роботодавця.

Посадові особи ознайомлюються з наказами, які стосуюються їхньої функціональної діяльності, в загальному порядку під підпис. Отже, безпосереднього керівника робіт (начальника структурного підрозділу, майстра) достатньо ознайомити з наказом про внесення змін до інструкцій з охорони праці. 

Як проводять позаплановий інструктаж

Позаплановий інструктаж працівників з охорони праці проводять за окремими інструкціями з охорони праці, пожежної безпеки, електробезпеки, охорони довкілля. До інструкцій вносять зміни і/чи доповнення у зв’язку з аваріями, пожежами, нещасними випадками, забрудненням довкілля тощо.

Хто саме визначатиме обсяг, зміст, тривалість позапланового інструктажу та перелік працівників, яким необхідно його пройти, залежить від причин, якими обумовлена необхідність його проведення.

Позаплановий інструктаж складається з теоретичної і практичної частин. Під час теоретичної проводять лекції-бесіди. Інструктор зачитує локальні нормативні акти й інформаційні матеріали, а також відповідає на запитання. Перед тим, як проведуть позаплановий інструктаж, працівник може самостійно до нього підготуватися — переглянути відеоматеріали, схеми, плакати, вивчити локальні нормативні акти.

З чого складається практична частина інструктажу

Після того, як провели інструктаж, інструктор перевіряє знання та навички і прийоми з безпечного виконання роботи.

Позаплановий інструктаж завершено. Що далі?

Працівника, який прослухав і проглянув у повному обсязі теоретичну та практичну частини, відповів на запитання інструктора, показав навички і прийоми, як безпечно виконувати роботу, та не має запитань за програмою, вважають таким, що пройшов позаплановий інструктаж. Його допускають до самостійної роботи.

Після цього інструктор має зробити відповідні записи у журналі реєстрації або протоколі. Важливо не забути вказати причину його проведення.

Якщо працівник не пройшов позаплановий інструктаж або показав незадовільні результати, його відсторонюють від роботи. Заробітну плату такому працівнику не нараховують. Для повторного проходження інструктажу працівнику видають локальні нормативні акти й інформаційні матеріали для самостійного опрацювання. Строк проходження повторного позапланового інструктажу не має перевищувати п’яти робочих днів.

Хто має контролювати своєчасність проходження позапланового інструктажу і ведення журналу реєстрації — у повній версії статті в Довіднику.

Чи проводять позаплановий інструктаж працівникові, якого поновлено на роботі за рішенням суду

На підприємстві було звільнено начальника відділу кадрів, а потім поновлено на посаді за рішенням суду. Чи необхідно у цій ситуації проводити із поновленим працівником позаплановий інструктаж з охорони праці?

Рішення суду надає право працівнику вимагати виплати за рахунок роботодавця середнього заробітку за період неправомірного звільнення або відсторонення. Якщо працівник був відсторонений за постановою органів прокуратури, то винесення виправдувального вироку дає право працівнику вимагати виплати середнього заробітку за рахунок місцевого бюджету згідно зі ст. 4 закону «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду» від 01.12.1994 № 266/94-ВР.

Таким чином, вважається, що у поновленого на посаді працівника перерви у роботі немає, і вимога щодо проведення з ним позапланового інструктажу не є правомірною.

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:

• всі інструкції та інструктажі з охорони праці

• шпаргалки і онлайн-тести

• вебінари та презентації від найкращих експертів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ через СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати