Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Захист від електромагнітного випромінювання радіочастот

 • 4 травня 2018
 • 91

Електромагнітне випромінювання радіочастот застосовують у промисловості, науці, техніці, медицині; радіолокації, радіометеорології, радіоастрономії, радіонавігації; у космічних дослідженнях тощо. Як запобігти професійним захворюванням, спричиненим дією електромагнітного випромінювання радіочастот, – розповідає експерт.

Правила безпечної роботи з джерелами електромагнітного випромінювання

Попри очевидну користь, штучні джерела електромагнітних полів можуть негативно впливати на працівників. Професійні захворювання, спричинені дією електромагнітних випромінювань радіочастот, найчастіше виникають у працівників радіомовлення, телебачення, зв’язку; медичної галузі; в осіб, які термічно обробляють метали, деревину й інші матеріали; нагрівають і зварюють діелектрики. Тож на підприємствах, де є вплив електромагнітного випромінювання радіочастот, необхідно організувати заходи для захисту працівників від нього. 

Штучними джерелами, які генерують електромагнітні поля, є телевізійні та радіотрансляційні станції; установки для радіолокації і радіонавігації; високовольтні лінії електропередач; промислові установки високочастотного нагрівання; пристрої, що забезпечують мобільний та стільниковий телефонний зв’язок; антени, трансформатори.

Як захистити працівників:

 1. Забезпечте працівників засобами індивідуального й колективного захисту
 2. Обгородіть зони випромінювання
 3. Контролюйте рівень електромагнітного випромінювання радіочастот
 4. Організуйте медичні огляди та оздоровчі заходи

Чим небезпечний вплив електромагнітного випромінювання радіочастот на організм

Через вплив електромагнітного випромінювання радіочастот у працівників можуть виникнути гострі чи хронічні ураження.

Гострі ураження виникають, коли працівники потрапляють у потужне електромагнітне поле — лише під час аварій або якщо на підприємстві нехтують правилами техніки безпеки. Потерпілі скаржаться на загальну слабкість, нездужання, головний біль, коливання пульсу й артеріального тиску. Їхнє обличчя червоніє, температура тіла підвищується до 39-40 °С. З’являється задишка, відчуття неспокою та страху, біль і ломота у кінцівках та м’язах, адинамія, м’язова слабкість, повторювані кровотечі з носа.

Хронічні ураження виникають, коли інтенсивність випромінювання перевищує гранично допустимі рівні. Це може трапитися, якщо на працівників довго впливає електромагнітне випромінювання радіочастот (стаж роботи понад 10-15 років).

Захист від електромагнітного випромінювання радіочастот Якщо роботодавець не створив безпечні та здорові умови праці, це порушення законодавства. За нього він може відповідати перед працівником, зокрема щодо відшкодування моральної шкоди, завданої професійним захворюванням.

З’являються такі симптоми: головний біль і біль у ділянці серця, запаморочення, підвищена втомлюваність, загальна слабкість, знижена працездатність, задишка, адинамія, порушення сну, пітливість. Знижується частота серцевих скорочень та артеріальний тиск. Це може супроводжуватися нападами у вигляді «потемніння» в очах, нетривалої непритомності.

Артеріальний тиск може й підвищуватися. Такі прояви виникають раптово у вигляді кризів. У працівників знижуються пам’ять та увага, порушується сон, з’являється відчуття страху, підвищується температура тіла. Вони надмірно дратівливі, неспокійні. Раптово змінюється настрій, працівники неадекватно реагують на зовнішні подразники.

Захист від електромагнітного випромінювання радіочастот Чи знаєте ви, який алгоритм встановлення професійного захворювання?

У працівників із вираженими формами захворювання постійно виникають кризи із втратою свідомості. У них ослаблена пам’ять, депресія, психічні порушення, іпохондричний стан, нав’язливі думки про загрозу смерті. Випадає волосся, стає сухою шкіра, ламкими нігті. Порушується статева функція.

Часто захворювання маскується під виглядом гіпертонічної хвороби або ішемічної хвороби серця.

Ми з’ясували симптоми, які мають насторожити, окреслимо, як захистити працівників від згубного впливу електромагнітного випромінювання радіочастот.

Як організувати профілактику професійних захворювань

Щоб запобігти негативному впливу електромагнітного випромінювання радіочастот на організм працівників, потрібно:

 • визначити джерела електромагнітного випромінювання радіочастот на конкретному підприємстві;
 • знайти способи захисту працівників від шкідливого впливу випромінювання;
 • забезпечити засобами та організувати заходи захисту від електромагнітного впливу.

Забезпечте працівників індивідуальними засобами захисту для:

 • тіла — костюми, куртки, комбінезони, халати, рукавички. Спецодяг зі спеціальної радіотехнічної тканини, у структурі якої тонкі металеві нитки утворюють сітку;
 • обличчя й очей — захисні щитки, окуляри з дрібної латунної чи металічної сітки, зі світлофільтрами, на скло яких нанесена тонка прозора плівка напівпровідникового олова.

Захист від електромагнітного випромінювання радіочастот Дізнайтеся також про колективні засоби захисту від електромагнітного випромінювання, як діяти, якщо виявили професійне захворювання, як проводять експертизу працездатності.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати