Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Як запобігти отруєнню пестицидами

 • 16 квітня 2018
 • 193

Під час весняно-польових робіт особам, які їх здійснюють, доводиться застосовувати мінеральні добрива, гербіциди, протруювачі тощо. Якщо не дотримуватися певних вимог при роботі з ними, отруєння пестицидами неминуче. На жаль, отруєння пестицидами може мати навіть летальні наслідки. Саме тому так важлива профілактика гострих та хронічних отруєнь пестицидами.

Сучасне сільське господарство неможливо уявити без використання пестицидів, отрутохімікатів і токсичних речовин. Вони використовуються для підживлення посівів, протравлення та перевезення насіннєвого матеріалу. Під час польових робіт отрутохімікати допомагають знищувати шкідливі організми. 

Хімічні речовини, які застосовують для захисту рослин, потрапляючи в організм людини в невеликих кількостях (через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт чи шкіру) можуть викликати порушення життєдіяльності, тобто гострі або хронічні отруєння.

Гострі отруєння виникають через короткий проміжок часу після дії токсичної речовини на організм. Характерною рисою хронічних отруєнь є поступове наростання патологічних змін, спричинених дією отрути. Гострі й хронічні отруєння відрізняються не лише термінами виникнення патологічних змін, а й формою прояву й ураженням різних органів та систем організму.

Зверніть увагу, реєстрація та облік випадків профзахворювань (отруєнь) ведеться у спеціальному журналі, форма якого затверджена законодавчо.

Які ж ознаки отруєння? Це передусім: запаморочення, чхання, кашель, задишка, блювота, біль у животі. За наявності цих симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря.

Особам, які працюють з пестицидами, та їх керівникам необхідно скористатися такими профілактичними заходами:

 • замінити токсичні речовини, що використовуються на виробництві, нетоксичними або малотоксичними там у разі, якщо це можливо;
 • механізувати виробничі процеси, які виключають безпосередній контакт працівників з токсичними речовинами;
 • використовувати пестициди лише строго за призначенням;
 • використовувати пестициди лише у відведені для цього терміни,
 • дотримуватися безпечних термінів збору врожаю;
 • допускати працівників до роботи з токсичними речовинами лише в спецодязі, протигазі чи респіраторі. Важливе значення має також дотримання правил особистої гігієни (після обробки потрібно ретельно помити з милом руки, шию, сходити в душ, прополоскати рот, горло);
 • одяг, у якому працювали, потрібно ретельно витрусити і випрати в розчині мила чи прального порошку та соди;
 • не допускати дітей на оброблені пестицидами ділянки, не здійснювати обробки в їх присутності, не зберігати отруту в пляшках з-під напоїв, які приваблюють дітей, ретельно ховати отруту в місцях, недоступних для дітей;
 • не можна обробляти рослини пестицидами після дощу та при сильному вітрі, бо вони можуть потрапляти на сусідні ділянки, в житлову зону;
 • проводити санітарний інструктаж і навчання працівників з безпечних методів використання токсичних речовин;
 • надавати спеціальне дієтичне харчування з лікувально-профілактичною метою,  яке повинно містити продукти, що послаблюють вплив отрути, підвищують опірність організму до дії токсичних хімічних речовин;
 • працювати з пестицидами необхідно у ранкові та вечірні години, при цьому температура повітря не повинна бути вищою ніж +20°С.

Зверніть увагу!

Сільськогосподарське підприємство, яке виконує роботи з пестицидами, зобов’язане дотримуватись додаткових заходів профілактики. За два дні до обробки необхідно обов’язково проінформувати населення через засоби масової інформації та органи місцевого самоврядування про час і день обробки.

Крім того, потрібно встановити попереджувальні знаки від поля, на якому проводять обробку, до найближчого житла (мінімальна відстань має бути 200 м). Також треба мати на увазі, що протягом доби після внесення пестицидів та агрохімікатів заборонено перебувати на оброблених ділянках.

Пам’ятайте!

Неправильне використання хімічних засобів захисту рослин – пощирена причина отруєнь пестицидами. Знання порядку надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на гостре отруєння невідомою речовиною допоможе мінімузвати негативний вплив токсинів, а в деяких випадках навіть врятувати життя.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати