Скачайте План комплексних перевірок 2019

Служба охорони праці

Як здійснюється доплата за шкідливі умови праці

 • 20 березня 2018
 • 3732

Чинним законодавством передбачено пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, відповідно до яких нормативно-правових актів розраховуються і встановлюються доплата за шкідливі умови праці та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.

Законодавче регулювання доплат за шкідливі умови праці

Ст. 7 Закону про охорону праці визначено, що працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються:

 • лікувально-профілактичним харчуванням;
 • молоком або рівноцінними харчовими продуктами;
 • газованою солоною водою.

Також вони мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

До того ж, роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати у колективному договорі (угоді, трудовому договорі) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Питання доплати за шкідливі умови праці врегульовано, зокрема, ст. 100 Кодексу Законів про працю (далі – КЗпП) . Так, законодавцем визначено, що на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 31 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Пільги та компенсації встановлюються за результатами атестації робочих місць за умовами праці (Згідно порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року).

Доплата за шкідливі умови праці Читайте про те, як правильно зробити розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Обов’язки роботодавця щодо призначення доплат за шкідливі умови праці

Під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору (ст. 5 Закону України «Про охорону праці»). Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.

Протягом дії укладеного з працівником трудового договору роботодавець повинен, не пізніш як за 2 місяці, письмово інформувати працівника про зміни виробничих умов та розмірів пільг і компенсацій, з урахуванням тих, що надаються йому додатково.

Алгоритм призначення доплат за шкідливі умови праці

Доплати за умови праці розраховуються і встановлюються відповідно до Типового положення про оцінку умов праці на робочих місцях і порядок застосування галузевого переліку робіт, на яких можуть установлюватися доплати робітникам за умови праці, затвердженого чинною в Україні постановою Державного комітету СРСР з праці і соціальних питань і Секретаріату ВЦРПС від 3 жовтня 1986 р. № 387/22-78.

Доплати призначають працівникам, які виконують роботи, вказані у галузевих переліках робіт із шкідливими та важкими (особливо шкідливими та особливо важкими) умовами праці. Доплати обраховують у відсотках до тарифної ставки (окладу):

 • на роботах із важкими та шкідливими умовами праці – 4, 8, 12%;
 • на роботах із особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці – 16, 20, 24%.

Увага!

Розміри доплат не мають перевищувати 12% тарифної ставки (окладу) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та 24% – на роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці.

Пільги та компенсації встановлюються за результатами атестації робочих місць за умовами праці пропорційно фактично відпрацьованому часу в несприятливих умовах праці, тобто за фактичний час зайнятості працівників на робочому місці зі шкідливими умовами праці (відповідно до пункту 1.7 Типового положення) Зокрема, до робочого часу включається весь час працівника на робочому місці.

До фактично відпрацьованого часу, на який нараховується доплата, не включається:

 • час усіх видів відпусток;
 • час, протягом якого працівник хворів;
 • час виконання державних і громадських обов’язків;
 • час простоїв, якщо вони офіційно оформлені згідно з законодавством;
 • час, коли з виробничих потреб працівника було переведено за наказом керівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором;
 • час обідньої перерви, якщо працівник згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку має можливість використати його на свій розсуд.

Яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат

Обов’язок забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці, згідно ст. 153 Кодексу покладається на власника або уповноважений ним орган. Роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ст. 13 Закону «Про охорону праці»).

Розмір штрафів за порушення вимог ст. 100 КЗпП України, постанови КМУ № 442 від 01.08.92 року визначений ст. 265 КЗпП та становить одну мінімальну заробітну плату, яка з 01.01.2018 встановлена у розмірі 3723 грн.

Доплата за шкідливі умови праці Дізнайтесь також про Правомірність припинення виплати доплат за шкідливі умови праці

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати