Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Фінансування витрат на охорону праці

  • 14 березня 2018
  • 1024

Одним із принципів, на якому базується державна політика в галузі охорони праці, є використання економічних методів управління охороною праці з участю держави у фінансуванні заходів у цій сфері. Дізнайтеся, яких змін останнім часом зазнало законодавство, що регулює питання витрат на охорону праці.

Згідно з Законом України «Про охорону праці» (ст. 19) фінансування охорони праці здійснюється роботодавцем. Встановлено, що поряд з іншими джерелами фінансування, визначеними законодавством, у державному і місцевих бюджетах передбачено також фінансування:

Для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці повинні становити не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік. На підприємствах, що утримуються за рахунок бюджету, розмір таких витрат встановлюється у колективному договорі з урахуванням фінансових можливостей підприємства. 

Таким чином, витрати підприємств на заходи з охорони праці складаються  із коштів, передбачених колективним договором, державним та місцевими бюджетами, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.

Важливим документом, що регулює відносини між власником підприємства і найманими працівниками, є колективний договір. Крім зобов’язань сторін колективного договору, у ньому відповідно до ст. 20 Закону про охорону праці сторони мають передбачити шляхи забезпечення працівникам соціальних гарантій у галузі охорони праці на рівні, не нижчому за встановлений законодавством, заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки і гігієни праці та визначити обсяги і джерела фінансування зазначених заходів.

У ст. 19 Закону про охорону праці закріплена важлива норма, згідно з якою суми витрат з охорони праці, що належать до валових витрат юридичної чи фізичної особи, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, визначаються згідно з переліком заходів та засобів з охорони праці, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Зараз є чинним Перелік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 № 994 (далі – Перелік № 994).

28 лютого 2018 року Кабмін постановою за № 134 вніс до вказаної вище постанови деякі зміни. Зокрема, в п. 2 передбачив, що витрати на охорону праці формуються з урахуванням вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку і складення фінансової звітності, а також, що обсяг і джерела фінансування витрат на охорону праці визначаються в колективному договорі або угоді.

Фінансування витрат на охорону праціЧитайте також: Чому економити на охороні праці дорого

У новій редакції викладені п.п. 6 і 7 Переліку № 994. Зокрема, у п. 6 йдеться про забезпечення працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком чи рівноцінними харчовими продуктами, а також газованою солоною водою відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про охорону праці» та колективного договору або угоди.

Пункт 7 набув такого формулювання: «Проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року».

Насамкінець слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону про охорону праці за порушення зобов’язань щодо витрачання коштів на охорону праці в розмірі не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік, юридична чи фізична особа, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, сплачує штраф із розрахунку 25 відсотків від різниці між розрахунковою мінімальною сумою витрат на охорону праці у звітному періоді та фактичною сумою цих витрат за такий період.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати