text
Служба охорони праці

Пожежні гідранти

 • 28 лютого 2018
 • 540

Пожежі гідранти – це спеціальне водозабірне оснащення, яке зазвичай встановлюється в колодязях водопроводів та використовується для набору води пожежними машинами. При пожежі треба діяти швидко, тому важливо, щоб гідранти були справні, а доступ до них – вільний. Саме тому існують певні вимоги до утримання гідрантів, які зобов’язані знати власники підприємств, на території яких вони встановлені.

Пунктом 1.15 Правил пожежної безпеки в Україні (затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014  № 1417; далі – Правила № 1417) встановлено, що на території об’єкта площею понад 3 га на в’їздах (виїздах) повинні бути встановлені схеми території, в яких вказується розміщення:

 • будівель;
 • водойм;
 • гідрантів;
 • пірсів та градирень;
 • під’їздів пожежних автомобілів до них.

Правила № 1417 забороняють стоянку транспорту у наскрізних проїздах будівель, на відстані менше 10 м від в'їзних воріт на територію об’єктів, менше 5 м від пожежних гідрантів, забірних пристроїв вододжерел, пожежного обладнання та інвентарю, на поворотних майданчиках тупикових проїздів. У перелічених місцях мають розміщуватися відповідні заборонні знаки. При цьому пожежні гідранти і водойми повинні мати під’їзди з твердим покриттям.

Пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. У разі відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів або зменшення тиску мережі нижче за потрібний необхідно повідомляти про це пожежно-рятувальним підрозділам.

Відповідальними за технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, є відповідні служби, які утримують ці мережі водопроводу. На території підприємств відповідальність покладається на власників або орендарів. Також власник об’єкта, або інша особа, у користуванні якої він перебуває, має забезпечувати вільний доступ до пожежних кранів (гідрантів) у будь-яку пору року.

Пожежна безпека в архівних установах Читайте також: Вимоги до розміщення вогнегасників

На стінах будівель та споруд, навпроти яких встановлено гідрант, прикріплюють табличку (вона має бути об’ємна зі світильником або плоска із застосуванням світловідбивних покриттів). На табличці зазначають: символи пожежного гідранта (ПГ) і цифрові значення, що вказують відстань у метрах від покажчика до гідранта. Крім того, на ній пишуть внутрішній діаметр трубопроводу в міліметрах. Буква Т на табличці вказує, що гідрант розташований на тупиковій водопровідній мережі, буква К – кільцевій.

Згідно з п. 9.5.19 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України (затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.95 № 30, далі – Правила № 30) на пожежні гідранти заводять облікові картки, в яких вказують:

 • їх номер;
 • місце знаходження;
 • дату встановлення;
 • всі види проведеного обслуговування.

Правилами № 30 врегульовано, що профілактичне обслуговування мережі проводять два рази на рік. Здійснюються такі роботи: у колодязях і камерах – очищення і відкачування води, сколювання льоду в горловинах, профілактичне обслуговування розтрубних та фланцевих з’єднань, розгонка шпинделів засувок, перевірка дії байпасів, регулювання електроприводів, огляд вантузів та інших приладів та пристроїв, перевірка роботи пожежних гідрантів зі встановленням на них стандера, а також у разі необхідності – заміна скоб, ремонт драбин, зміна кришок.

Увага!

Ремонт пожежних гідрантів повинен бути виконаний протягом доби з моменту виявлення несправності. Про виявлену несправність та закінчення ремонту гідранта виробник зобов'язаний сповістити органи пожежної охорони.

До капітального ремонту на мережі, зокрема, належать роботи з заміни гідрантів, водорозбірних колонок, засувок, поворотних затворів, вантузів, іншого обладнання або їх зношених частин.

Пунктом 2.6.6 Правил № 30 визначено, що на комунікаціях систем водопостачання та водовідведення повинні вказуватися:

 • діаметр, довжина, матеріал та рік прокладання труб;
 • повне обладнання і номери колодязів (камер) з геодезичними відмітками ґрунту, труби чи лотка;
 • пожежні гідранти;
 • аварійні випуски;
 • споживацькі приєднання та їх реєстраційні номери.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль