Скачайте План комплексних перевірок 2019 ⇓

Служба охорони праці

Пожежні гідранти

 • 28 лютого 2018
 • 564

Пожежі гідранти – це спеціальне водозабірне оснащення, яке зазвичай встановлюється в колодязях водопроводів та використовується для набору води пожежними машинами. При пожежі треба діяти швидко, тому важливо, щоб гідранти були справні, а доступ до них – вільний. Саме тому існують певні вимоги до утримання гідрантів, які зобов’язані знати власники підприємств, на території яких вони встановлені.

Пунктом 1.15 Правил пожежної безпеки в Україні (затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014  № 1417; далі – Правила № 1417) встановлено, що на території об’єкта площею понад 3 га на в’їздах (виїздах) повинні бути встановлені схеми території, в яких вказується розміщення:

 • будівель;
 • водойм;
 • гідрантів;
 • пірсів та градирень;
 • під’їздів пожежних автомобілів до них.

Правила № 1417 забороняють стоянку транспорту у наскрізних проїздах будівель, на відстані менше 10 м від в'їзних воріт на територію об’єктів, менше 5 м від пожежних гідрантів, забірних пристроїв вододжерел, пожежного обладнання обладнання та інвентарю, на поворотних майданчиках тупикових проїздів. У перелічених місцях мають розміщуватися відповідні заборонні знаки. При цьому пожежні гідранти і водойми повинні мати під’їзди з твердим покриттям.

Пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. У разі відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів або зменшення тиску мережі нижче за потрібний необхідно повідомляти про це пожежно-рятувальним підрозділам.

Відповідальними за технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, є відповідні служби, які утримують ці мережі водопроводу. На території підприємств відповідальність покладається на власників або орендарів. Також власник об’єкта, або інша особа, у користуванні якої він перебуває, має забезпечувати вільний доступ до пожежних кранів (гідрантів) у будь-яку пору року.

Пожежна безпека в архівних установах Читайте також: Вимоги до розміщення вогнегасників

На стінах будівель та споруд, навпроти яких встановлено гідрант, прикріплюють табличку (вона має бути об’ємна зі світильником або плоска із застосуванням світловідбивних покриттів). На табличці зазначають: символи пожежного гідранта (ПГ) і цифрові значення, що вказують відстань у метрах від покажчика до гідранта. Крім того, на ній пишуть внутрішній діаметр трубопроводу в міліметрах. Буква Т на табличці вказує, що гідрант розташований на тупиковій водопровідній мережі, буква К – кільцевій.

Згідно з п. 9.5.19 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України (затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.95 № 30, далі – Правила № 30) на пожежні гідранти заводять облікові картки, в яких вказують:

 • їх номер;
 • місце знаходження;
 • дату встановлення;
 • всі види проведеного обслуговування.

Правилами № 30 врегульовано, що профілактичне обслуговування мережі проводять два рази на рік. Здійснюються такі роботи: у колодязях і камерах – очищення і відкачування води, сколювання льоду в горловинах, профілактичне обслуговування розтрубних та фланцевих з’єднань, розгонка шпинделів засувок, перевірка дії байпасів, регулювання електроприводів, огляд вантузів та інших приладів та пристроїв, перевірка роботи пожежних гідрантів зі встановленням на них стандера, а також у разі необхідності – заміна скоб, ремонт драбин, зміна кришок.

Увага!

Ремонт пожежних гідрантів повинен бути виконаний протягом доби з моменту виявлення несправності. Про виявлену несправність та закінчення ремонту гідранта виробник зобов'язаний сповістити органи пожежної охорони.

До капітального ремонту на мережі, зокрема, належать роботи з заміни гідрантів, водорозбірних колонок, засувок, поворотних затворів, вантузів, іншого обладнання або їх зношених частин.

Пунктом 2.6.6 Правил № 30 визначено, що на комунікаціях систем водопостачання та водовідведення повинні вказуватися:

 • діаметр, довжина, матеріал та рік прокладання труб;
 • повне обладнання і номери колодязів (камер) з геодезичними відмітками ґрунту, труби чи лотка;
 • пожежні гідранти;
 • аварійні випуски;
 • споживацькі приєднання та їх реєстраційні номери.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати